2024. szeptember 2., hétfő
PÁRIZS

Fegyveresek gyűrűjében emlékeznek

Nemzeti megemlékezést tartanak Párizsban a francia államfő részvételével. François Hollande mellett sok politikust és helybelit várnak ma az Invalidusok épületegyüttesének udvarára, ahol a két hete elkövetett terrorakciók halálos áldozataira emlékeznek.

Az Iszlám Állam (IÁ) fanatikusainak néhány csoportja november 13-án – több helyszínen –csaknem 130 embert ölt meg, és mintegy 350-et megsebesített. Hét terrorista szintén meghalt. Egy, esetleg több tettestársuk azonban elmenekülhetett.

Hetven éve ez volt a legsúlyosabb merényletsorozat Párizsban, ahol a történtek óta megszigorították a biztonsági intézkedéseket. Az országban rendkívüli állapotot vezettek be, amelyet leghamarabb február végén oldhatnak fel.

A terrortámadás áldozatainak többsége fiatal; 25-en közülük külföldiek vagy kettős állampolgárok. Több mint húsz ország 29 városából érkeztek; legnagyobb részük turista volt.

A nemzeti megemlékezés előtti napokban a francia államfő fontos hatalmak vezetőivel – közöttük Barack Obama amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnökkel – egyeztetett az IÁ elleni közös és összehangolt katonai fellépésről. A terrorszervezet ugyanis nemcsak a párizsi merényleteket vállalta magára, hanem az utóbbi két hétben országok tucatjait (beleértve az Egyesült Államokat és Oroszországot is) fenyegette meg kíméletlen rajtaütésekkel.

Hazai terepen közben gőzerővel folyik a szökésben levő merénylő(k) és cinkosaik felkutatása. A franciaországi hajsza másik fontos célja a további terrorcselekmények megakadályozása, és minél több radikális iszlamista felderítése. A hatóságok november 14-e óta már több mint 1230 helyszínen tartottak házkutatást, amelyek során csaknem 150 embert vettek őrizetbe, és mintegy 230 (lő)fegyvert foglaltak le. A szomszédos Belgiumban, ahol a párizsi merényleteket kitervelték, és végrehajtókat is toboroztak hozzá, szintén razziázik a rendőrség.

A párizsi utcákon, köztereken rengeteg a rendőr és a katona, ami a rendkívüli állapot mellett a hétfőn kezdődő, nagyszabású ENSZ-klímakonferencia (COP21) biztosításával is összefüggésbe hozható. (Eddig csaknem 150 állam- és kormányfő jelezte érkezését a kiemelten fontos rendezvény megnyitójára.).

A merényletek óta 115 ezer rendőr, csendőr és katona ügyelt a franciák biztonságára országszerte. A nemzetközi klímacsúcs, illetve „a nagyon fokozott (terror)fenyegetettség” miatt azonban a napokban további 11.000 rendőrt és csendőrt mozgósítottak, akiknek háromnegyede az országhatáron, a maradék pedig a tanácskozás helyszínén, a Párizstól északra található Le Bourget elővárosban teljesít szolgálatot. A schengeni övezethez tartozó Franciaországban – a COP21 miatt – november első felében állították vissza a határellenőrzést egy hónapra.