2024. szeptember 2., hétfő
IRÁNI VÁLASZTÁSOK

Kétszer vesztettek a keményvonalasok

Előretörtek a reformerek és a mérsékelt konzervatív politikai erők az iráni választásokon, amelyeken a parlament és a Szakértői Tanács tagjairól döntöttek a szavazók. Minden arra utal, hogy a hétvégi kettős voksoláson visszaszorultak a vaskalapos és a vallási dogmákhoz mereven ragaszkodó keményvonalas (konzervatív) politikusok.

Elvesztették többségüket a 290 tagú parlamentben és a 88 fős Szakértők Tanácsában az iráni keményvonalasok. Az utóbbi testület, amelyben mindössze 29 hely jutott nekik, azért rendkívül fontos, mert az ország legfőbb vezetőjének személyéről dönt. Kijelöli azt a vallási méltóságot (nagyajatollahot), akinek meghatározó a szerepe a politikai élet alakításában. A tisztséget jelenleg a 76 éves Ali Hamenei tölti be; ő az erősen konzervatív papság kiemelkedő alakja.

Ez az ember Irán teljhatalmú ura, egyszerre vallási és politikai vezető. A parlament, a kormány és az államfő fölött áll. Minden fontos tisztségviselőt ő nevez ki, közöttük a miniszterelnököt, de a hadsereg vagy épp az igazságszolgáltatás vezetőit is. Az országos szavazáson megválasztott államfő is kizárólag az ő jóváhagyásával foglalhatja el hivatalát. Ha viszont elégedetlen vele, leválthatja.

A Szakértői Tanácsból ezúttal olyan őskonzervatívok estek ki, akik korábban meghatározó szerepet játszottak az iráni politika alakításában. A Hameneit támogató keményvonalasok a parlamentben is jelentősen megfogyatkoztak. Bár a hatalmi berendezkedés miatt a törvényhozási választásnak nincs nagy tétje (a parlament lényegi politikai kérdésekbe nem, legfeljebb gazdasági ügyekbe szólhat bele), a voksolás eredménye mégis jelzi a lakosság hangulatát és elkötelezettségét.

Az új törvényhozásban az eddiginél sokkal több másként gondolkodó lesz. Ők a Haszan Róháni államfőhöz közel álló, mérsékeltnek nevezett erők és a konzervatív reformerek választási szövetségéhez tartoznak. Ezentúl összesen legalább 158 képviselőjük lesz a parlamentben. A koalíció tagjai támogatják az államfő békülékeny külpolitikáját, egyszersmind Irán nemzetközi elszigeteltségének és elszigetelődésének felszámolását.

Legjelentősebb sikerüket a mérsékeltek központjának számító Teheránban érték el, ahol a mandátumok nagy részét besöpörték. A fővárosban ráadásul egy volt alelnök, a szintén reformista Mohammad Reza Aref kapta a legtöbb voksot. Teherán azért is fontos város, mert óriási a befolyása az országos politikára.

Ezek után egyre valószínűbb, hogy Róháninak sikerül megvalósítania gazdasági reformprogramját. A külföldi nyitást támogató elnök újraválasztásának esélye is megnőtt.

Róháni és szövetségeseinek látványos kettős sikere (a keményvonalas konzervatívokkal szemben) jórészt az atomprogramról tavaly aláírt megállapodásnak, illetve idei hatályba lépésének köszönhető. A nemzetközi egyezség értelmében Teherán korlátozza vitatott nukleáris programját, cserébe a nagyhatalmak feloldják az ország ellen bevezetett szankciók nagy részét, amelyek súlyos károkat okoztak Iránnak.