2024. szeptember 2., hétfő

Jemen tartós békére vár

Hivatalosan már nem lőnek Jemenben, ahol a Szaúd-Arábia támogatta kormányerők és a szunnita törzsek segítségét élvező, ámde szétzilált központi hatalom ellen fellázadt, Iránból segített síita húszik már több mint egy éve harcolnak az ország irányításának megszerzéséért.

A tűzszünet vasárnap éjfélkor lépett életbe az Arab-félsziget legszegényebb országában.
A remények szerint tartós lesz, és nem jut az eddigi három sorsára, amelyeket mindig felrúgtak a szembenállók.
Az ellenséges táborok egyelőre annyit ígértek, hogy az április 18-án kezdődő kuvaiti béketárgyalásokig nyugalom lesz. Igaz, a szembenállók jelezték: „fenntartják maguknak a válaszcsapás jogát”, ha támadás éri a katonáikat.
Az Irán támogatását élvező húszi lázadók évek óta harcolnak a kormány ellen. Ennyi idő alatt az ellenőrzésük alá vonták az ország egy részét. A fővárost is elfoglalták, tavaly februárban pedig feloszlatták a parlamentet, és menesztették a kormányt. Előzőleg (januárban) megbuktatták a 2012-ben amerikai támogatással hatalomra került, Nyugat-barát Abed Rabbo Manszúr Hádi államfőt, akinek sikerült Rijádba menekülnie. Választása nem meglepő, hiszen Jemen, mint szunnita állam, régóta a szomszédos Szaúd-Arábia érdekszférájának a része.
A történtek miatt Rijád – arab országok támogatásával – 2015. március 25-én légi hadműveletet indított a húszik ellen. Az akció célja a szövetséges Manszúr Hádi hatalmának helyreállítása, a húszik meggyengítése, ezáltal pedig egy Szaúd-Arábiához hű, stabil politikai vezetés létrehozása, amely (külső segítséggel) meg tud birkózni a lázadók és a terrorszervezetek jelentette fenyegetéssel.
A 21 millió lakosú Jemen valójában nemzetközi hatalmi harc középpontjába került, a térségben a nagyobb befolyásért küzdő Irán és a szomszédos Szaúd-Arábia harcterévé vált, így a válság regionális konfliktussá alakult át.
A szaúdiak vezette, s az Egyesült Államok által támogatott arab katonai koalíció 2015 márciusának vége óta Jemen déli területeiről kiszorította ugyan a húszikat, de ők továbbra is ellenőrzik az ország északi részét. (Egyik célkitűzésük Ali Abdulah Szaleh volt államfő visszajuttatása a hatalom élére.)
A Hádi elnökhöz hű, és az arab katonai szövetség légierejének támogatását élvező csapatok, illetve a húszik mellett a pusztításba bekapcsolódott két hírhedt dzsihadista szervezet, az Iszlám Állam és al-Kaida is. Az utóbbi – a polgárháborút kihasználva – jelentősen megerősödött Jemenben, sőt kiterjedt területeket vont ellenőrzése alá.
Tavaly március óta a polgárháborúban csaknem 6200-an vesztették életüket, 5700-an megsebesültek. Legalább ekkora baj az is, hogy a lakosság majdnem kétharmada éhezik; rengetegen vannak megfelelő egészségügyi ellátás nélkül is. A harcok miatt az ENSZ a 22 jemeni tartományból tízben humanitárius vészhelyzetet hirdetett, s azonnali cselekvést sürget.