2024. szeptember 2., hétfő
LÍBIA

Menekülők miatt hamarosan zárva?

Róma cáfolja, hogy vezetésével (hamarosan) nemzetközi katonai művelet kezdődik Líbiában. Az idén már sokszor jelent meg hír arról, hogy az EU és az Egyesült Államok segítene helyreállítani a rendet az afrikai országban, ahol Moammer Kadhafi elnök-diktátor (nyugati segítséggel kieszközölt) 2011-es megbuktatása óta teljes a zűrzavar.
Azóta több kormány alakult, és iszlamista-dzsihadista terrorszervezetek is befészkelték magukat Líbiába, amelynek nagy részét fegyveres bandák, hadurak, törzsi csapatok ellenőrzik. Az Iszlám Állam pedig saját központot hozott létre.
Az országban virágzik a csempészet és minden illegális tevékenység. Amióta pedig Ankara megszigorította a migránsok ellenőrzését, és akadályozza átkelésüket Görögországba (az Unióba), az Európába illegálisan bejutni szándékozók jó része Líbiából vág neki az útnak. Március végétől egyre többen csónakáznak át Olaszországba. A líbiai fegyveres csoportok összefogtak az embercsempész-hálózatokkal, és (sok pénzért) igyekeznek minél több migránst útnak indítani.
Bár az EU tavaly kiterjedt műveletbe kezdett a Földközi-tengeren az illegális bevándorlók Európába csempészésének megfékezése érdekében, az ellenőrzési és felderítési akciót Líbia felségvizeire is ki szeretné terjeszteni. Ehhez viszont az ENSZ és a líbiai kormány beleegyezése kell.
A világszervezet segítségével márciusban megalakult ugyan a Fajez esz-Szarradzs üzletember vezette líbiai egységkormány, de hatalma nem terjed ki az egész országra, így hivatalosan még senki nem engedélyez(het)te a külföldi erők érkezését. Az idő azonban sürget, és elképzelhető, hogy a közeljövőben „valami” történik Líbiával, ahol nem hivatalosan már szép számmal lehetnek külföldi katonai erők.
Alighanem már hónapok óta terepfelmérést végeznek, s ha kell, egyéb műveleteket is végrehajtanak. Egyik kiemelt feladatuk az egységkormány támogatása. Ha ugyanis a hatalom megerősödik, talán képes lesz helyreállítani a rendet az országban, s lehet, hogy sikerül megfékeznie az Olaszország felé irányuló emberáradatot, -csempészést. Talán a tengeri határok is bezárulnak, vagy szigorúbb felügyelet alá kerülnek.
A titkos küldetés résztvevői között olaszok, franciák és amerikaiak is lehetnek. Britek biztos vannak. A szigetország hadseregének különleges erőitől (SAS) többen már az év eleje óta Líbiában tevékenykednek.
Erről II. Abdullah jordániai király már januárban tájékoztatta az amerikai kongresszusi képviselők egy csoportját. A nemrég kiszivárogtatott hírek szerint a SAS egységeivel jordániai kommandósok is részt vesznek a líbiai műveletben. Amman azt sem bánná, ha a hadsereg különlegesen képzett katonáit másutt is bevetnék. Például Szomáliában, az al-Shabaab terrorista csoport ellen.
Londonban azonban kiverte a biztosítékot a saját elitalakulat legújabb titokzatos akciója. Az ellenzéki képviselők nagy botrányt kavartak abból, hogy a jordániai uralkodónak több információja van a SAS líbiai szerepvállalásáról, mint nekik.