2024. szeptember 2., hétfő

Falludzsa: Ostrom miatt zárva

Heves hajnali rohammal kezdődött meg tegnap az iraki Falludzsa ostroma. Az Iszlám Állam (IÁ) terrorszervezet egyik legfontosabb központját az utóbbi egy hétben zárták körbe a kormányerők és a velük küzdő síita milíciák. A múlt hétfőn indított hadjáratban a stratégiailag fontos Falludzsa néhány külvárosából és a környező falvakból már ki is űzték a fanatikus iszlamistákat.

Az ostrom célja a dzsihadisták kifüstölése az egész városból, amelyet az IÁ még 2014 elején szállt meg. Fél évvel azelőtt, hogy az általa fergeteges gyorsasággal elfoglalt szíriai és iraki területeken kikiáltotta saját „államát”, a senki által el nem ismert kalifátust.
A támadókat az Egyesült Államok vezette – 65 országot tömörítő – nemzetközi terrorellenes koalíció légi támogatással segíti. A Bagdadtól 69 kilométerre nyugatra fekvő településen egykor csaknem 320 ezren éltek. A jelenlegi lakosság számát 50 ezerre becsüli az ENSZ, más források 80 ezer civilről tudnak. Nagy többségük már jó ideje éhezik, szenved.
Szakértők szerint a tét óriási. Ha ugyanis Falludzsa elesik, az IÁ kénytelen lesz feladni Moszult, a legnagyobb és legfontosabb várost, amelyet még ellenőriz az általa megszállt (iraki) területeken.
Az ország északi részén fekvő települést is szorongatják. Miközben a hadsereg Falludzsa felszabadításával foglalatoskodik, mintegy 5500 kurd harcos (pesmerga) Moszult, az ókori Ninivét (a hajdani asszír birodalmi központot) akarja visszavenni a terroristáktól, akik 2014 júniusában foglalták el. Nem volt nehéz dolguk, mivel az iraki kormánycsapatok fejvesztve és szinte mindenüket hátrahagyva menekültek el.

A kurd fegyveresek szálltak csak szembe az IÁ brutális osztagaival, de sikertelenül.
A pesmergák kezdettől fogva kulcsszerepet játszanak a dzsihadisták elleni küzdelemben.
A hét végén több falura csaptak le Moszul környékén, és néhányat vissza is foglaltak. Az ő offenzívájukat is az USA vezette nemzetközi koalíció repülőgépei támogatják.
Az IÁ kiszorítása a kalifátus (szíriai, de főleg iraki) területéről már egy éve tart. A harc egyre eredményesebb. Irakban már tavaly sikerült felszabadítani a Bagdadtól száz kilométerre nyugatra fekvő, egykor félmillió lakosú Ramádit és a fővárostól északra található Tikrítet, Szaddám Huszein exdiktátor szülővárosát, továbbá Szindzsárt (északon) és más településeket.
A stratégiai jelentőségű Ramádi decemberi bevétele volt az iraki hadsereg első jelentős sikere, amióta 2014-ben összeomlott az IÁ előrenyomulásakor.
A szövetségesek eddig már iraki birodalmának 40, szíriai területeinek pedig 20 százalékáról űzték el az IÁ-t. A szervezet láthatóan gyengül, a kalifátus területe zsugorodik. Elképzelhető, hogy egy-két éven belül látványos összeomlik.
A katonai vereség után azonban egy új, még veszélyesebb időszak jöhet: a világban szétszóródott IÁ-terrorsejtek merényletek sokaságát követhetik el.