2024. szeptember 2., hétfő

Horrorszállóvá vált az Ambassador

Iszlamista terroristák rendeztek vérfürdőt Mogadishu szívében

Két parlamenti képviselő is meghalt abban a támadásban, amelyet a szomáliai főváros központjában egy előkelő szálloda ellen hajtottak végre a helyi al-Shabaab iszlamista terrorszervezet fegyveresei. A főként kormányzati tisztviselők és üzletemberek által látogatott mogadishui Ambassador Hotelre még szerdán csaptak le, de a környék tegnap reggel is szórványos lövöldözéstől volt hangos.

Először egy öngyilkos merénylő robbanóanyaggal megrakott autójával nekihajtott a bejáratnak, majd működésbe hozta a pokolgépet. A hatalmas robbanás teljesen lecsupasztította az ötemeletes szálloda homlokzatát: az ablakokat kiszakította, a szobák erkélyeinek korlátját is letépte. Az épület előtt sok autó megrongálódott vagy kiégett, és a növényzet is súlyos károkat szenvedett. A detonáció után három terrorista behatolt a szállodába, ahol tizenhat embert megöltek, ötvenötöt megsebesítettek. Az áldozatok és sebesültek többsége civil.
Tegnap reggel a biztonságiak leverték a támadást, s végeztek a támadókkal. Az akció röviddel a török államfő Szomáliába érkezése előtt történt. Ráadásul a hotel épp azon az útvonalon fekszik, ahol Recep Tayyip Erdoğan konvojának kellett volna elhaladnia.
A hotelrobbantás előtt néhány órával a helyi biztonsági erők még azzal dicsekedtek, hogy egy vidéki rajtaütés alkalmával – a fővárostól ötszáz kilométerre délre – végeztek a terrorszervezet 17 harcosával. Az amerikai segítséggel végrehajtott műveletben állítólag megölték az iszlamisták korábbi hírszerzési főnökét és azt a vezetőjét, akit a kenyai Garissa Egyetem kollégiuma ellen 2015 áprilisában végrehajtott támadás egyik szervezőjének tartottak. A tavalyi mészárlásnak 148 ember, többségében diák esett áldozatul.
Az al-Kaidával szövetséges al-Shabaab az utóbbi években több véres merényletet követett el a kelet-afrikai országban, csakúgy a szomszédos Kenyában és a kissé távolabbi Ugandában. A fő célja a szomáliai kormány megbuktatása, és az iszlám jogrendre, a saríára épülő állam megalakítása.
A 2006-ban alapított terrorszervezet 2008 és 2011 között Szomália nagy részét meghódította, s az ellenőrzése alá vont területeken be is vezette az iszlám törvénykezést. A kontinens keleti térségére veszélyt jelentő al-Shabaabbal azonban az Afrikai Unió több tagállama is szembeszállt. ENSZ-jóváhagyással közös haderőt (AMISOM) alakítottak, és lassan tíz éve harcolnak ellene.
Az összefogás eredményeként a terroristákat sikerült kiszorítani Mogadishuból és az ország déli térségeiből. Szomália többi részében és a nagyobb vidéki városokban azonban még mindig erős, jelentős a támogatottsága. Az egyik legradikálisabb és legfanatikusabb iszlám terrorcsoportnak tartott al-Shabaab a külföldi katonákat megszállóknak tekinti, és nemcsak ellenük, de a küldő országok ellen is küzd (terrorista akciókkal).