2024. szeptember 2., hétfő

Kiénekli szájából a sajtót

Varsóban ünnepelték, Hamburgban pedig kigúnyolták az antiglobalisták Donald Trumpot. Az amerikai elnök második európai útja, amelynek részeként a héten fontos csúcstalálkozókon vett részt, ily módon eléggé zajosra sikeredett.

Hazájában is furcsa megjegyzésekkel illették az utóbbi napokban. Persze nem azért, mert – miként azt rendszeresen ígérgeti – fel akarja virágoztatni Amerikát, hanem egész más okból.
Elsősorban a nyilatkozatainak, állásfoglalásainak, észrevételeinek a stílusáért, hangneméért és valóságtartalmáért. Ezeket ugyanis sokan továbbra is elfogadhatatlannak tartják, bár kétségtelen, támogatóinak nagyon is megfelel, ahogyan az elnök beszél, viselkedik.
A legutóbbi felmérés mégis arra utal, hogy az Egyesült Államok lakosságának többsége (tíz emberből hét) rosszabbnak tartja a politizálás stílusát és a civilizált viselkedés formáit a tavalyi elnökválasztás előtti időszakhoz képest. Trumpról és legközelebbi munkatársairól is lesújtó az állampolgárok véleménye: csak 14 százalékuk tartja nagyszerűnek a kormányzatát.
Nagyon sok honfitársa sehogy sem tudja elfogadni, hogy a tényeket figyelmen kívül hagyva továbbra is sorozatban közöl hajmeresztő, megbotránkoztató és furábbnál furább dolgokat. Bírálói ezért már a hamis kijelentések verhetetlen királyának tartják, s emlékeztetnek arra, hogy az eddigi elnökök között egy sem akadt még, aki ennyi zagyvaságot összehordott volna. A legnagyobb példányszámú kanadai napilap, a Toronto Star nemrég 18 hamis információt szúrt ki Trump egyetlen beszédében.
A média már a tavalyi választási kampányban is előszeretettel gyűjtötte az akkor még republikánus jelöltként szónokló Trump hamis állításait, vádaskodásait, fenyegetőzéseit, ferdítéseit és a valóságtól jócskán eltérő megállapításait.
Nagyotmondásainak lajstromozása a januári elnöki beiktatása után is folytatódott. A beszédeit, kijelentéseit és egyéb (szóbeli) megnyilvánulásait figyelők nem unatkoznak. Szinte minden napra jut nekik munka.
A világ egyik meghatározó véleményformáló lapjaként ismert (ámde az elnökkel rivalizáló demokraták befolyása alatt álló) The New York Times nemrég egy egész oldalon sorolta Trump nagyotmondásait, hazugságait. A június 21-éig terjedő összeállítás önmagáért beszél.
Pedig a döbbenetes gyűjtemény nem is tartalmazza az elegáns csúsztatásokat, sem a kisebb füllentéseket.
A megjelent összeállításból ugyanakkor kiderül: hivatali idejének már az első 40 napja alatt legalább húsz nyilvánvaló valótlan állítást fogalmazott meg. Ha azonban a kisebb súlyú vagy jelentéktelenebbnek tűnő, de mégiscsak félrevezető összes megjegyzését is beszámították volna az elemzők, a 40 nap mindegyikére jutott volna egy zavaros vagy hamis állítás.
A tavasz beköszöntével valamelyest javult a helyzet, de korántsem oly mértékben, mint amire honfitársai egy része számított. Május végéig ugyanis legalább 74 olyan kijelentést engedett meg magának, amelyek valóságtartalma megkérdőjelezhető.
Az elnököt mintha nem zavarná a kijelentéseiben felbukkanó sok furcsaság. Sőt, hírek szerint beosztottaitól is elvárja, hogy ők is terjesszék mondanivalójának a lényegét, nyilvánosan ismételgessék fontosabb üzeneteit. Nem mindenki töri magát, hogy maradéktalanul teljesítse a főnök eme kívánságát, de szóvivője, Sean Spicer nem bújhat ki a feladat alól, s emiatt nemegyszer vált már nevetség tárgyává.
A legfontosabb amerikai napilap, a The Washington Post jó ideje foglalkozik az elnöki kijelentések ellenőrzésével. A feladattal megbízott újságírók már a Trump-éra első száz napjában csaknem 500 hazug állítását gyűjtötték csokorba.
Durva és alpári hangnemben megfogalmazott véleményével rengeteg honfitársát sértette már meg, közöttük hivatali elődjét is. Barack Obamával ezért teljesen megromlott a kapcsolata.
Egyik első elnöki hamis állítását mindjárt a beiktatása utáni napon (január 21-én) nagy dobra verte. Akkor azt mondta, hogy többször szerepelt a Time címlapján (ami egyébként csak a kivételes embereknek adatik meg), mint bármelyik korábbi elnök. Szerinte 14-15 alkalommal került a képe a tekintélyes magazin borítójára. A szerkesztőség ugyan nem cáfolt, de akik ellenőrizték az információt, arra jutottak, hogy valóban a jelzett helyen volt a fotója, csak éppen 11-szer, Richard Nixon néhai elnök képe viszont csaknem 55-ször köszöntötte az olvasókat a hetilap borítójáról. Az pedig a minap derült ki, hogy Trump korábban saját arcképpel ellátott Time-címlapokat nyomatott (hamisított), amelyeket floridai golfklubjának falán függesztett ki az odajáró úri közönség elbűvölésére.
A szokatlan nyomdászi teljesítménytől nem zavartatva az elnök továbbra is a médiát vádolja hamis hírek terjesztésével. Kritikusait sem kíméli. Sőt időnként énekeseket megszégyenítő hanghordozással intéz kirohanásokat, személyeskedő támadásokat a sajtó kellemetlenkedő munkatársai ellen vagy tesz rájuk sértő (olykor szexista) megjegyzéseket.
A július 4-ei amerikai nemzeti ünnep előtt a New Yorker magazin is megfogalmazott egy véleményt, amely akár ismét felbosszanthatta Trumpot. Az írás ugyanis megjegyzi: sok rossz elnök volt az amerikai történelemben, de egy sem járatta le ilyen gyorsan az elnöki poszt méltóságát, sem az országot, sőt a nyelvet sem, amelyen beszél.