2024. szeptember 3., kedd

Milliárdokért jönnek a Széllökések

Az év egyik legjelentősebb szerződését írták alá Katarban. Ebből az alkalomból a fővárosba, Dohába utazott François Hollande francia államfő is, aki személyesen vett részt a tegnapi eseményen. A megállapodás értelmében a Perzsa-öböl mentén fekvő parányi, de dúsgazdag Egyesült Arab Emírségek 6,3 milliárd euróért 24 Rafale (Széllökés) típusú szuperszonikus vadászbombázót vásárol.

A gépet gyártó három francia cég – a Dassault Aviation, a Thales elektrotechnikai vállalat és a hajtóműveket biztosító Snecma – elégedett lehet, hisz ritkán lehet ilyen jó üzletet nyélbe ütni. Ráadásul a minap köttetett előzetes megállapodásban – amely az ország uralkodója, Tamim ibn Hamad ibn Khalifa al-Tani emír és Jean-Yves Le Drian francia védelmi miniszter között jött létre – további 12 Rafale beszerzése is szóba került. Le Drian a hét végén tárgyalt a vadászgépek eladásáról. Doha összesen 60 Rafale beszerzésében érdekelt, egyik feltételük, hogy Párizs segítsen új tulajdonost találni a feleslegessé vált 68 (szintén francia) Mirage vadászbombázónak.

A harci gépek eladásáért Párizs évek óta lobbizik több kormánynál, de csak az idén tudott eladási szerződést kötni. Elsőként (februárban) Egyiptommal írtak alá szerződést: Kairó 24 Rafale-t rendelt és Malajzia is jelezte, hogy érdekelt a vásárlásban, és India is 36 ilyen gépet venne. Delhi és Párizs már évekkel ezelőtt megállapodott, de mindeddig nem tudták tisztázni a pénzügyi és egyéb feltételeket. Franciaország azt szeretné, ha India készpénzben fizetne, Delhi viszont csak néhány vadászgépet venne, a többit otthon gyártaná. A Dassault azonban nem hajlandó átadni a technológiát. Narendra Modi indiai kormányfő áprilisi párizsi látogatásakor sem sikerült közös nevezőre jutni, így abban maradtak, hogy folytatják az egyeztetéseket.

A Katarral és más országokkal kötött szerződések kivételesen sikeressé tehetik 2015-öt a francia fegyverexportőrök számára, akiktől az idén már több mint 15 milliárd euró értékben vásároltak. A régió legnagyobb fegyverellátója egyébként az Egyesült Államok. Tavaly 8,4 milliárd dollár értékben adott el harci eszközöket a térségben. A legjelentősebb vásárló Szaúd-Arábia és az Emírségek voltak. A két ország tavaly együttesen 8,7 milliárd dollárt költött fegyverre, többet, mint egész Nyugat-Európa.