2024. szeptember 3., kedd

A pária még partner lehet

A pótkerék minden autóban kötelező a Szíria keleti és Irak nyugati részét magába foglaló – önhatalmúlag kikiáltott – országban, amelyet az Iszlám Állam (IÁ) terrormilícia működtet. Ha valaki megszegi a szabályait, súlyos büntetésre számíthat. Sokszor anélkül is.

Az IÁ régóta kilóg a terrorszervezetek sorából, mivel már egy éve saját „államot” (kalifátust) működtet, amelyet ellenségei a gonosz megtestesítőjének tartanak. Külföldön senki nem ismeri el, de már csaknem két tucat (hasonszőrű) dzsihadista mozgalom fogadott neki hűséget, tíz másik pedig támogatja. Líbiában és Nigériában egyre nagyobb a híveinek a tábora, de Egyiptomban és Afganisztánban is komoly fenyegetést jelent.

A terjeszkedés mellett kiemelt hangsúlyt fektet a mindennapi élet megszervezésére is a hatalmas kiterjedésű területén, ahol mindenkinek be kell tartania a törvényt, amely az iszlám erkölcsi és jogrendszerére, a sáríára épül. Az Abu Bakr al-Bagdadi önjelölt „kalifa” vezette IÁ a meghódított területeken ügyesen elegyíti a megfélemlítést az alattvalókról történő gondoskodással.

A fanatikus iszlamista harcosainak brutalitása és barbarizmusa miatt mindenütt páriaként kezelt „állam” sok ambiciózus célkitűzést fogalmazott már meg. A legmerészebb talán a kalifátus határainak jelentős kiterjesztése.

Terjeszkedése és kegyetlen hatalma ellen tavaly országok tucatjaiból ideiglenes koalíció állt össze az Egyesült Államok vezetésével. A vegyes sereg bombázásokkal gyengíti az IÁ-t, felemás eredménnyel.

Szakértők szerint a terrorállamot a levegőből nem lehet legyőzni, csak a földön, ahol a koalíció nem vállalkozna akcióra; ezzel inkább a térség országait bízná meg. Hatékony helyi szövetségeseket azonban nem talál ilyen munkára.

Irak hadserege tehetetlen, a belháborúban őrlődő Szíria pedig képtelen eredménnyel szembeszállni az IÁ-val. Még a térség konszolidált országait is komoly kihívás elé állítaná a feladat. A kalifátus hadereje ugyanis legalább harmincezer jól képzett és harcedzett fanatikusból áll. Persze ők is legyőzhetőek. A kurdok ezt már bebizonyították.

A teljes siker azonban kétséges, mert a Nyugat tanácstalan és tétovázik, a háttérben pedig a síita Irán és a szunnita arab országok kiélezett viszálya áll. Előbb nekik kellene megegyezniük, utána következhetne a valódi háború az IÁ ellen, amely ugyan jelenleg is többfrontos harcot vív, de szilárdan őrzi a hatalmát. Sőt, jelentős eredményeket ért el az államapparátus és a közigazgatás megszervezésében, fenntartásában.

Gyorsan rájött, hogy csak rémuralommal, a neki nem tetszők elpusztításával vagy elüldözésével, nem lehet államot működtetni. Az öncélú rombolás, a civilizációs, kulturális és egyéb értékek megsemmisítése mellett ezért építkezni kezdett, emberségesebb arculatot igyekszik kialakítani magáról, miközben ragaszkodik a radikális eszméihez.

Külföldieket is odacsábít, de nemcsak harcolni, hanem szakértőként dolgozni. Az sem ritka, hogy a bevándorlók közül – elsősorban szaúdiak és tunéziaiak – magas rangú tisztségeket kapnak a szigorúan hierarchikus vezetési struktúrákban.

Azt is hamar észrevette, hogy egy olyan közegben kell biztosítania a hétköznapi élet működésének alapfeltételeit, amelyben évek óta általános létbizonytalanság és véres összetűzések keserítették meg az emberek életét. Ilyen körülmények között nem is volt olyan nehéz egy kis rendet, valamilyen rendszert bevezetni az általános káosz helyett.

A pénzt a bűnözőkre jellemző módszerekkel (illegális kőolajeladásokból, műtárgyak feketepiaci értékesítéséből, embercsempészetből) és legális tevékenységekből (adókból, szolgáltatásokból) igyekszik előteremteni. Az olajbevételek ugyan megcsappantak, de az – Európába irányuló – embercsempészet jól jövedelmez. Az IÁ az idén 2,2–2,5 milliárd dollárhoz juthat, amelyből – becslések szerint – az államapparátus fenntartása 500–800 millióba kerül.

A kalifátus már jó ideje sikeresen szervezi és működteti az ingyenes oktatást, gondoskodik a közbiztonságról, a közúti közlekedés szabályozásáról és természetesen az – iszlám vallás előírásaihoz szigorúan ragaszkodó – igazságszolgáltatásról. A harcok miatt szétszakadt családok újraegyesítésében szintén segít.

A közszolgáltatások területén pedig igyekszik legalább a minimumot nyújtani, de ez ugyancsak jelentős előrelépés a korábbi állapotokhoz képest. A rendszeres szemétszállítás (a városokban), a létfontosságú víz- és áramellátás biztosítása, a megrongálódott utak kijavítása, az ingyenes étel, ruha, üzemanyag, gyógyszer és egyéb humanitárius segély osztása a rászorulóknak szintén azt az üzenetet hivatott közvetíteni, hogy a rendszer működik.

Ha valaki ezt nem vette volna észre, lehetősége van arra, hogy mindenről tájékozódjék az állam által kiadott videókból. A legkorszerűbb kommunikációs eszközöket is bevető, ravasz és kifinomult propaganda azonban immár kontinenseken ível át. Az IÁ a virtuális térben ugyanis óriási területeket hódított meg, és ezt sikeresen használja fel a saját dicsőítésére.

Bár embertelensége – valamilyen szinten – már a fél világot érinti, törekvéseit egyelőre nem sok minden veszélyezteti. Igaz, ellenségei fogadkoznak: legyőzik és felszámolják.

Az idő azonban sürget. Ha a külföld tényleg meg akarja semmisíteni, mielőbb lépnie kell, ellenkező esetben az IÁ annyira megszilárdíthatja a hatalmát, hogy előbb-utóbb tényleg államként kell elismerni, s utána a páriával akár még partnerként együtt is kell működni.