2024. szeptember 3., kedd

Mélyre süllyedtek Rousseffék

Már alig van hová csökkennie Dilma Rousseff és kormánya népszerűségének. A tavaly újraválasztott brazil elnök asszony támogatottsága a választók körében – a héten ismertetett felmérés szerint – ugyanis alig éri el a 15,5, a kormányé pedig a 8 százalékot. Karrierjében ez a mélypontot jelöli.

Már az év is rosszul kezdődött, hiszen az MDA közvélemény-kutató cég riasztó adatot tett közzé. Igaz, akkor még a válaszadók 11 százaléka volt elégedett a kormányzással. A legújabb kutatásban megkérdezettek csaknem 62,8 százaléka viszont azt szeretné, ha a baloldali államfő mielőbb távozna a tisztségéből.

Tekintélyvesztését és elutasítottságát két okkal hozzák összefüggésbe: a Petrobras állami olajvállalatot övező hatalmas korrupciós botránnyal és a gazdaság mélyrepülésével.

Az ország és a kontinens legnagyobb olajcége Brazília történetének egyik legnagyobb korrupciós botrányába keveredett. Bár a visszaélések már jó tíz éve megkezdődtek, a leleplezésekről tavaly jelentek meg az első hírek. A Petrobras-affér azóta egyre nagyobb hullámokat ver az országban.

Az ügyészség szerint az olajipari óriáscégből egy korrupciós hálózat dollármilliárdokat szivattyúzott ki 2004 és 2012 között. A sikkasztásban cégvezetők és vállalkozók vettek részt, a hasznot pedig politikai pártok fölözték le. Feltételezhetően négymilliárd dollár tűnt el.

Az ország legnagyobb botrányává terebélyesedő korrupciós ügyben érintett lehet az egész parlament, főképpen pedig a több mint tíz éve kormányzó Munkáspárt. A gyanúsítottak tábora folyamatosan bővül, egyre több politikus keveredik gyanúba.

A Petrobrasnál hosszú ideig fontos vezetői tisztséget töltött be a 2010-ben (először) államfővé választott Rousseff is, de ő állítólag nem tudott a visszaélésekről. Ezt azonban sokan nem hiszik el. Sőt, a brazilok csaknem 60 százaléka támogatja az elnök bírósági felelősségre vonását a botrány miatt.

A rendkívül kínos ügy, továbbá a romló gazdasági helyzet, a magas infláció és a munkanélküliség miatt egymást érik a kormányellenes tüntetések. Rousseff nagyszabású beruházási programmal csillapítaná a kedélyeket, egyelőre eredménytelenül.

Közben a bíróság sem tétlenkedik: a Petrobras volt igazgatóját, Paulo Roberto Costát nemrég 12 év börtönbüntetéssel sújtotta. Múlt héten pedig egy építőipari konszern több csúcsmenedzserére szabott ki börtönbüntetést, mert a Petrobras több kőolaj-finomítójának építését túlszámlázták.

Hírek szerint – az üggyel kapcsolatban – hamarosan vádat emelnek a legnagyobb brazil multinacionális építőipari cég, a csaknem 181 ezer embert foglalkoztató Odebrecht elnök-vezérigazgatója, Marcelo Bahia Odebrecht és hét csúcsmenedzsere ellen is. Odebrecht június óta rendőrségi őrizetben várja a tárgyalást.