2024. szeptember 3., kedd

Szuezi csatorna: Tízezer őr a kapunyitáson

Szigorúan őrzött ünnepség keretében nyitották meg a Szuezi-csatorna kibővített részét, amelynek a munkálatai egy évig tartottak, és 8,5 milliárd dollárt emésztettek fel. A tegnapi átadási ünnepségen – a biztonsági erők tízezer tagja mellett – jelen volt több külföldi kormány képviselője is. Abdel Fattah al-Sziszi egyiptomi elnök szerint a hazája a mesterséges vízi úton elvégzett változtatásokkal rendkívül fontos ajándékot adott a világnak.

Többen úgy vélik: az építkezés a nemzeti büszkeségről szól. Olyannyira, hogy a mecsetekben ma felszólalóknak – egységesített prédikációs szöveg alapján – kötelező lesz az új Szuezi-csatornát dicsérni. Az utasítást megszegő imámok ellen hatósági eljárás indul.

A minap befejezett építkezés részeként a Sínai-félszigeten húzódó, és 1869 óta használatban levő 163 kilométeres régi vízi utat 37 kilométeren kiszélesítették, és 24 méteresre mélyítették. Ezzel a szakasszal párhuzamosan ástak egy 35 kilométer hosszú új, kiegészítő medret is, majd összekötötték a régivel. Az új szakasz (hivatalosan: új Szuezi-csatorna) kitérőként szolgál, itt kerülik el egymást a régi csatornán szembe jövő konvojok. A legfontosabb rendeltetése így a folyamatos, és az eddiginél gyorsabb kétirányú forgalom biztosítása.

Kairó abban bízik, hogy a kétirányú közlekedés révén a csatorna forgalma – nyolc év múlva – megduplázódik, az „útdíjból” és a nyújtott szolgáltatásokból származó (valuta)bevétel pedig mintegy háromszorosára emelkedik. Ha a várakozás beigazolódik, a jelenleg beszedett évi 5,3 milliárd dollár helyett 2023-ban már 13,2 milliárd kerül az államkasszába.

Az újításnak köszönhetően a közeljövőben, de legkésőbb 2023-ra, megkétszereződhet a naponta áthaladó hajók száma is, miközben jelentősen lerövidül az átkelési és szükséges várakozási idejük. A 35 kilométeres elkerülő mederszakasz átadásával a korábbi áthaladási idő 11 óráról csupán 3 órára, az eddigi bő 20 órás várakozási idő pedig 11-re csökken. Ennek eredményeként az eddigi 49 helyett a jövőben már 97 hajó kelhet át naponta a csatornán. Ezáltal ez lesz a leggyorsabb vízi út Ázsia és Európa között.

Egyiptomban arra számítanak, hogy a csatorna mellett fekvő települések és a közeli tengeri kikötők is jól járnak, mert további beruházások következnek. Ipari, kereskedelmi, logisztikai és szolgáltatási központokat, valamint turisztikai létesítményeket építhetnek 2030-ig. Első lépésként mégis egy 9,5 kilométer hosszú vadonatúj csatorna megépítése kezdődik.

Ezektől a változásoktól a kormány a gazdaság és a kereskedelem felpörgését, valamint egymillió új munkahely megnyitását reméli. Sokan nincsenek meggyőződve arról, hogy a beruházás valóban jelentős nyereséget hoz majd a konyhára. Szerintük hasznosabb lett volna, ha a 8,5 milliárd dollárt az infrastruktúra fejlesztésére költötték volna.