2024. szeptember 3., kedd

Párizs a Mistraljaival házal

Sietve keres vevőt Franciaország két vadonatúj helikopterhordozójára, amelyeket már biztosan nem adhat el Oroszországnak. A Mistral osztályba sorolt szupermodern hadihajókat Moszkva még 2011-ben rendelte meg.

A Krím félsziget bekebelezése és az ukrajnai beavatkozása miatt a Nyugat azonban szankciókkal sújtotta, a NATO pedig megtiltotta fegyverek, hadieszközök és katonai felszerelés oroszországi exportját. Párizs emiatt képtelen volt tejesíteni a szerződésben vállalt kötelezettségeit, ezért tavaly ősszel – Washington és Brüsszel nyomására – előbb felfüggesztette a hajók leszállítását, múlt héten pedig felbontották a szerződést.

Az egyezség értelmében Párizs visszaadja a Moszkva által előre kifizetett pénzt (állítólag egymilliárd euró körüli összeget), valamint a korábban Vlagyivosztok és Szevasztopol névre keresztelt hajókra már felszerelt orosz katonai berendezéseket.

Az elkészült két Mistral egyelőre a nyugat-franciaországi Saint-Nazaire kikötőjének magándokkjában vesztegel, ahol havi ötmillió euróért őrzik. Franciaország képtelen a saját flottájában hadrendbe állítani a hajókat, mivel azok az orosz szabványoknak megfelelően készültek el. Ezenkívül a hadseregnek pénze sincs új beszerzésekre.

Sőt, az idei takarékossági program keretében leszerel öt hadihajót, egy haditengerészeti támaszpontot bezár, és megszünteti a leghíresebb katonai kórházat. A leépítések és átszervezések miatt a seregben 7500 munkahely szűnik meg.

François Hollande államfő szerint nem okoz gondot új vevőt találni a Mistralokra. Optimista a francia védelmi miniszter is. Jean-Yves Le Drian azt nyilatkozta, hogy több ország is érdeklődik, de nem árulta el, hogy melyek.

Az idő sürget, hiszen a komoly költségvetési gondokkal, magas államadóssággal és munkanélküliséggel küszködő kormánynak rengeteg pénze áll az egyenként 21 000 tonnás helikopterhordozókban.

A lehetséges új vevők között felmerült már India, Törökország, Ausztrália, Brazília, Marokkó, Kanada és Kína neve is.

Szakértők azonban arra figyelmeztetnek, hogy egyáltalán nem lehet olyan gyorsan és könnyen vevőt találni a portékára, ahogyan azt az államfő és védelmi minisztere gondolja. Részben a hajók különleges rendeltetése miatt, részben azért, mert a járműveket át kell alakítani az új vevő igényei szerint. Ez pedig tovább növelné a költségeket, illetve a vételárat, amit az érdeklődők már nem biztos, hogy szívesen fogadnának el.

Felvetődött annak lehetősége is, hogy a NATO vagy az EU, esetleg az ENSZ vásárolhatná meg a Mistralokat. Ebben az esetben a tulajdonos nemzetközi humanitárius akciókban, békefenntartó műveletekben vagy természeti katasztrófák sújtotta területeken végrehajtandó mentéseknél vehetné hasznukat.