2024. szeptember 3., kedd
MOLDOVA

Pénzét és az elnök fejét követeli a nép

Nem válaszolt még a tüntetők felhívására Nicolae Tomofti moldovai államfő, pedig tömegek követelik a lemondását és a közvetlen elnökválasztás bevezetését. A demonstráció-sorozat résztvevői nemcsak az ő távozását sürgetik, hanem előrehozott parlamenti választás mielőbbi kiírását is.

Az elégedetlenek egy része – hivatalosan mintegy harmincezren, a szervezők szerint csaknem százezren – vasárnap vonult utcára a fővárosban, Chișinăuban, ahol sokan letáboroztak, s azzal fenyegetőznek, hogy követeléseik teljesítéséig nem távoznak. Ekkora tömeg még soha nem tiltakozott az országban, amely az 1990-es évek elején – a Szovjetunióból kiválva – kiáltotta ki függetlenségét.

A főváros egyik terén összegyűlt emberek haragját a korrupció, a nyomorúságos életszínvonal és a kilátástalanság váltotta ki. Moldovát a kontinens legszegényebb országának tartják, amelynek népessége elvben négymillió, de a lakosság fele külföldön próbál boldogulni.

Az országban élők december óta morgolódnak amiatt, hogy miközben ők nyomorúságos bérekért és a megélhetésért küszködnek, egyesek óriási összegeket lopnak az államtól.

A tüntetők azzal vádolják az elnököt, hogy megtűri a korrupciót. Elfogadhatatlannak tartják azt is, hogy az országot oligarchák irányítják, akik közül Timofti állítólag jó néhánnyal kiváló kapcsolatot ápol. Ezért nemcsak az ő menesztését, hanem az oligarchák hatalmának a megtörését is sürgetik.

Különösen azt nehezményezik, hogy még mindig nem indult átfogó vizsgálat az ország eddigi legnagyobb sikkasztási ügyében, amely a tavaly novemberi parlamenti választás után robbant ki. A helyi médiában az évszázad lopásának nevezett ügyben indult ugyan nyomozás, de az igazi felelősök nem kerültek meg, sem az eltűnt egymilliárd dollár.

Időközben felmerült a gyanú, hogy azért akadt meg a vizsgálat, mert a politikai elit nyakig benne lehet a sikkasztásban.

A jegybankból származó milliárdot a választás előtt lophatták el (a hiányt pedig az állami devizatartalékból pótolták), amiért a Valeriu Streleț miniszterelnök vezette hárompárti, EU-barát kormány és az ellenzék egymást vádolja.

A műveletbe néhány oligarchát és három helyi – állami tulajdonú – bankot is bevontak, de az érintettek hallgatnak. A gyanúba keveredett három pénzintézetnek nem is nagyon lesz már alkalma beszámolni a szokatlan történetről, hiszen októberben felszámolási eljárás indul ellenük, amelynek bezárás lesz a vége.

A dühös tömeg viszont követeli az eltűnt pénz visszaszármaztatását a központi banknak és a felelősök megbüntetését, illetve eltávolítását hivatalukból.

A zűrzavar nagy kihívás elé állította a kormányt, amelynek élére – Streleț személyében –július végén új vezető került. Chiril Gaburici előző miniszterelnök ugyanis júniusban lemondott, mert hamis érettségi bizonyítványa miatt hatósági eljárás indult ellene.