2024. szeptember 2., hétfő

Macri meglepte Argentínát

Meglepő eredménnyel zárult az utóbbi negyven év példátlan elnökválasztása Argentínában. A vasárnap tartott második, döntő szavazást az ellenzéki Maurico Macri nyerte az október végi első forduló abszolút favoritjával és győztesével, a baloldali Daniel Sciolival szemben. A két olasz származású jelölt végjátszmájában Macri a szavazatok 51,5 százalékát kapta, ezzel négyéves elnöki mandátumhoz jutott.

A korszakváltást ígérő Mauricio Macri, felesége, Juliana Awada és kislánya, Antonia társaságában ünnepli sikerét a pártja Buenos Aires-i székhelyén tartott „bulin” (Fotó :  Beta/AP)

A korszakváltást ígérő Mauricio Macri, felesége, Juliana Awada és kislánya, Antonia társaságában ünnepli sikerét a pártja Buenos Aires-i székhelyén tartott „bulin” (Fotó : Beta/AP)

Amióta az 1970-es évek elején megreformálták a választási törvényt, ez volt az első alkalom, hogy második fordulót kellett tartani. Az ellenzéknek nagyon megérte, mivel az eddigi elnök, Cristina Fernández de Kirchner és a Front a Győzelemért (FpV) kormánypárt által is támogatott főesélyes elbukott. Így továbbra is marad a Buenos Airest övező (azonos nevű) tartomány, egyszersmind a legnagyobb választási körzet kormányzója.

A főváros eddigi konzervatív polgármestere, az 56 éves Macri viszont átülhet az államfői bársonyszékbe. A mérnök végzettségű új elnök a világhírű Boca Juniors labdarúgó csapat elnökeként (1995 decemberétől 2007 végéig) szerzett magának hírnevet. Ezt kihasználva lépett be a politikai arénába és ért el látványos sikereket.

A nyolc év után távozó Kirchner asszony nem szívesen adja át neki a helyét, hiszen szerette volna megtartani azt. Erre azonban alkotmányos korlátozás miatt nincs lehetősége. Négy éve már újraválasztották, ezért harmadszor nem indulhatott az elnöki tisztségért.

A Macri mögé felsorakozott Cambiemos (Változtassunk) népes választási szövetség és a befektetők ezt nem is bánják. Az utóbbi időben ugyanis egyre gyakrabban bírálták az elnök –kereskedelmi és valutakorlátozásokat is magába foglaló – gazdaságpolitikáját. A korrupció és a magas (25 százalékos) infláció miatt szintén sok kritikát kapott.

Macri pedig többször is azzal támadta Kirchnert és kormányát, hogy Argentínát hiteltelenné tették a világon. Kampányában jelentős átalakításokat ígért az államfőváltás utáni időkre.

A piacok bizalmát gyors és gyökeres gazdasági változásokkal szerezné vissza. Közben helyreállítaná a hagyományos partnerséget az Egyesült Államokkal, s új megállapodást kötne a hitelezőkkel. A legszegényebbeknek a támogatások bővítését ígérte. A jóléti programokat és a költségvetést azonban megnyirbálná.

Győzelmi beszédben azonban már alig érintette a gazdasági kérdéseket. Szakértők mégis biztosra veszik, hogy megbízatási idejének mégis ezek lesznek a meghatározó témái. Az is borítékolható, hogy az eddigi baloldali populista politikai irány (és a kapcsolatépítés a hasonló beállítottságú térségbeli kormányokkal) megváltozik, ami akár egész Latin-Amerikára hatással lehet, lévén Argentína a kontinens egyik meghatározó állama. Macri mindenesetre „revans nélküli korszakváltást” ígér.