2024. július 29., hétfő
KORONAVÍRUS

Szükségállapot és katasztrófahelyzet Boszniában

A Bosznia-hercegovinai Föderációban katasztrófahelyzetet, a boszniai Szerb Köztársaságban pedig szükségállapotot hirdettek. Fadil Novalić, a Boszniai Föderáció miniszterelnöke szerint a katasztrófahelyzet lehetővé teszi, hogy az állam rendkívüli döntéseket hozzon, korlátozza a tömeges rendezvényeket, illetve bezárathasson bizonyos objektumokat.

A különben mindig zsúfolt Nikóziai (Ciprus) belvárosi sétálóutcája kísértetiesen kihalt (Fotó: AP via Beta)

A különben mindig zsúfolt Nikóziai (Ciprus) belvárosi sétálóutcája kísértetiesen kihalt (Fotó: AP via Beta)

A boszniai Szerb Köztársaságban már eddig is szigorú intézkedéseket vezettek be, bezártak a szórakozóhelyek és a vendéglátóipari egységek, csak az élelmiszerüzletek és a gyógyszertárak tarthatnak nyitva, és a fogorvosok sem fogadhatnak pácienseket.

Bosznia-Hercegovinában eddig 24 fertőzöttet regisztráltak.

Csehországban 21 települést lezártak

Tegnap reggel Csehországban lezárták, elszigetelték az Olmützi régió 21 települését. A több tízezer lakost magába foglaló észak-morvaországi térségbe vezető utakat rendőrök őrzik. Ez az első eset, hogy egy nagyobb összefüggő térséget zártak le a járvány terjedésének megakadályozása érdekében.

A három kisvárost és 18 falut magába foglaló térségben 25 fertőzöttet diagnosztizáltak, míg az egész Olmützi régióban a ferzőtöttek száma 32 – indokolta a döntést Ladislav Oklestek, a régió elöljárója. „A fertőzöttek több mint ezer személlyel voltak kapcsolatban, ami már súlyos probléma, ezért döntöttek a hatóságok a térség lezárásáról” – nyilatkozta Adam Vojtech egészségügyi miniszter. A fertőzöttek és a velük érintkező személyek kötelezően 14 napos házi karanténba kerültek. A lezárt térségben tilos a települések közötti kapcsolat is.

A cseh lakosság mozgását hétfő óta a kormány által elrendelt országos vesztegzár is korlátozza.

Conte: Döntő hetek jönnek

Giuseppe Conte kormányfő szerint a növekvő számok ellenére még nem tetőzött Olaszországban az új típusú koronavírus-fertőzés (Covid-19). Conte az egészségügyi szakértők előrejelzéseit idézve hangsúlyozta, hogy az olasz lakosság „döntő hetek” előtt áll. Célként a járvány terjedésének lassítását, majd megállítását nevezte úgy, hogy Olaszország különböző térségeiben ne mindenhol egyszerre, hanem tartományonként fokozatosan tudjanak vele szembeszállni.

A kormányfő arra szólította fel az olaszokat, maradjanak otthon és legyenek egységesek.

A felmérések szerint az olaszok 62 százaléka támogatja a kormány eddigi intézkedéseit.

A legutóbbi adatok szerint a diagnosztizált fertőzöttek száma túllépte a 24 ezret, a halottaké pedig az 1800-t.

A több mint 13 ezer beteget számláló Lombardia tartomány bejelentette, hogy nagyméretű „víruskórházat” tervez létesíteni a milánói vásártéren. Rómában újabb kórházat alakítottak át a betegek fogadására, így az olasz fővárosban már két kórház szakosodott a fertőzöttek kezelésére.

További korlátozások Bajorországban

Bajorországban, Németország legnagyobb területű, második legnépesebb tartományában tegnap

katasztrófahelyzetet vezettek be. Markus Söder bajor miniszterelnök tájékoztatóján kiemelte, hogy a járványügyi helyzet napról napra változik, és „ez sajnos nem javulást jelent”, ezért további korlátozó intézkedésekre van szükség. Az óvodák, iskolák már bezártak, keddtől pedig minden intézménynek zárva kell tartani, amelyre nincs feltétlenül szükség az ország és az emberek életének fenntartásához. Ilyenek például az uszodák, a mozik és a szórakozóhelyek. Kijárási tilalmat egyelőre nem vezetnek be.

Továbbra is nyitva tarthatnak az élelmiszerüzletek, gyógyszertárak, drogériák, bankok és benzinkutak. A vendéglők 15 óráig tarthatnak nyitva, a vendégek között legalább egy méter távolságot kell tartani. Arról is döntöttek, hogy 10 milliárd eurós alapot különítenek el a járvány miatt nehéz helyzetbe kerülő vállalkozások támogatására.

Különleges helyzet Svájcban   

Svájcban törölték a parlament hétfői ülését, helyette a kormány válságtanácskozást tartott. Vasárnapra 840 új esettel 2200-ra nőtt a Svájcban és Liechtensteinben regisztrált koronavírus-fertőzöttek száma. Svájc „különleges helyzetnek” minősítette a járványt, és a kantonok vezetése úgy döntött, hogy a korábbiakhoz képest nagyobb hatáskört adnak a kormánynak, amely már korábban hetekre bezáratott minden iskolát, és betiltotta a tömegrendezvényeket.

Spanyolországban a regisztrált fertőzöttek száma 8744, ebből több mint 6600 esetet a madridi tartományban diagnosztizáltak. A betegségbe 297-en haltak bele, és több mint 520-an már meggyógyultak belőle.

A vasárnap óta érvényben lévő szükségállapotot jól jelzik szerte az országban az elnéptelenedett utcák és a látványosan csökkent autóforgalom. Az alapvető szükségleti cikkeket, például élelmiszert, gyógyszert árusító üzleteken kívül minden zárva van.

Fernando Grande-Marlaska belügyminiszter a határok lezárásának lehetőségét is felvetette

Baszkföldön elhalasztják az április 5-ére tervezett helyhatósági választásokat.

New Yorkban is megáll(t) az élet

Az Egyesült Államok legnépesebb városában, New Yorkban is megáll(t) az élet, miután Bill de Blasio polgármester előbb az iskolák, majd az éttermek, szórakozóhelyek, színházak és bárok bezárását rendelte el.

„A vírus rohamosan terjedhet azokon a helyeken, ahol a New York-iak találkoznak, éttermekben, bárokban, és ahol egymáshoz közel ülünk. Meg kell szakítanunk a láncot” – szögezte le Bill de Blasio, hozzátéve, hogy nehéz szívvel hozta meg a döntést. „Példátlan fenyegetéssel nézünk szembe, és úgy kell cselekednünk, mint hogyha háborúban állnánk” – emelte ki a demokrata párti politikus.

A rendelkezés értelmében 50 ezer étterem kénytelen kedden 9 órakor lehúzni a rolót; csak elvitelre vagy házhoz szállítással szolgálhatják ki vendégeiket. Érdekvédelmi szervezetük szerint a New York-i éttermek 51 milliárd dollár adóbevételt termelnek az államnak és 800 ezer embernek adnak munkát.

Nem sokkal később Eric Garcetti, Los Angeles polgármestere is hasonló intézkedéseket jelentett be, de a nyugati parti nagyvárosban az edzőtermeknek is be kell zárniuk. 

Nyitókép: A különben mindig zsúfolt Nikóziai (Ciprus) belvárosi sétálóutcája kísértetiesen kihalt (Fotó: AP via Beta)