A Duna TV négy éve sugározza a népszerű Hazajáró sorozatot, amely 114 epizódos. A filmsorozat készítő Dextra Média Kft. négyfős stábja a múlt héten Törökbecsén közönségtalálkozón vett részt, amelynek házigazdája a faluturizmussal foglalkozó Link Lajos (aracs-turizmus.info) volt. A mintegy száz fős közönség tagjai vidám hangulatban kötetlenül beszélgettek a stáb tagjaival, fellépett a Fokos zenekar és a helybeli Micsik Béla népzenész és hangszerkészítő.
Kenyeres Oszkár, a Hazajáró szerkesztője és szereplője is egy személyben, elmondta, hogy eddig már nyolc Hazajáró epizódot készített a Délvidéken, de még készülnek újabb részek is.
– Egy-egy látogatásunk alkalmával két-két részt tudtunk felvenni, a forgatás mellett voltunk már közönségtalálkozón Tóthfaluban is. A nyolc rész közül az egyik átnyúlt az egykori Krasó-Szörény vármegyébe, az Al-Dunán hajóztunk végig Galambóctól Szörény váráig. 2012 elején nagy hó volt februárban, akkor forgattunk a Tarcal-hegységben, voltak izgalmas pillanatok. Temerin, Zsablya és Csúrog egy részben szerepel A magyar Golgota síkja címmel. A Tisza mentén barangoltunk Aracstól Völgypartig, azután Péterrévétől egészen Orompartig, volt olyan epizód, amely Zenta környékével foglalkozott stb. Még van mit leforgatni a Délvidéken, nyáron szeretnénk Topolya és Zombor környékén forgatni. Bánátban még marad filmezni való, például Nagybecskerek és környéke. A közkedvelt sorozat megrendelője a Duna Televízió, a finanszírozója pedig az MTVA – mondta röviden a szerkesztő.
A Hazajáró közönségtalálkozója alkalmával Link Lajos közérdekű bejelentést tett:
– Törökbecse központjában állt az 1848/49-es forradalom és szabadságharc dicső emlékére 1903-ban emelt turulmadaras emlékoszlop, amelyet az első világháború végén a városba bevonuló szerb csapatok leromboltak, a bronz turulmadarat pedig kompon a Tisza közepére szállították, és ott a hullámsírba lökték. Tavaly a Vajdasági Víz Alatti Kutatók Egyesületének búvárai nagy pontossággal bemérték a folyó mederben pihenő szobor helyét. A próbaszondázás azt mutatja, hogy 2-3 méter vastag hordalékiszap alatt fekszik történelmünk fontos emléke, a törökbecsei turulszobor. A nyár folyamán a búvárok segítségével szeretnénk kiemelni a bronz turulmadarat. A munkálatokhoz szükséges felszerelésre, az iszapréteg leszivattyúzására és a szobor kiemelésére adománygyűjtésbe kezdtünk, amint együtt lesz a pénz, megkezdődhetnek a kiemelési munkálatok, amit a Hazajáró stábja is meg fog örökíteni – mondta Link Lajos.