A külhoni magyar média szerepe és jelentősége a Kárpát-medencében címmel árpilis 15. és 18. között nagyszabású nemzetközi újságíró-találkozót szerveztek Lendván, ahol a külhoni magyar médiabeli hídépítés jegyében a Kárpát-medence magyarok által lakott területeinek szakmai szervezetei képviseltették magukat, így a Vajdasági Magyar Újságírók Egyesülete elnökségének tagjai is jelen voltak.
A tanácskozáson, amit a Szlovén RTV Magyar Műsorok Stúdiója és Magyar Nemzetiségi Tájékoztatási Intézet közösen szervezett, a neves határon túli régiókból származó és magyarországi szakemberek mellett részt vett Szili Katalin, a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fóruma Állandó Bizottságának elnöke is, aki évek óta kiemelt figyelmet szentel a Külhoni Magyar Újságíró Egyesületek Konvenciójának, hatékonyan támogatva annak tevékenységét is. Beszédében a kisebbségek megtartó erejének fontosságát hangsúlyozta, amely által szerinte a kisebbségi média hétterének a biztosítása is könnyebben megvalósulhat.
Ennek értelmében ígéretet tett arra, hogy a bizottság elnökeként a továbbiakban is minden lehetséges módon igyekezni fog segítséget nyújtani ahhoz, hogy a nemzeti egység létrejötte mellett az egységes médiatér kialakítására tett erőfeszítések is megvalósulhassanak, valamint felkérte a tanácskozás résztvevőit arra, hogy ezen célok megvalósításának megkönnyítése érdekében – a magyar médiakatalógus részeként – készítsék el a külhoni magyar médiakatalógust.
A vajdasági résztvevők közül előbb Tóth Lívia, a Vajdasági Magyar Újságírók Egyesületének elnöke, majd Klemm József és Léphaft Pál, a szervezet két alelnöke szólalt fel. A vajdasági magyar médiatérkép felvázolása és a VMÚE által elkészített kistérségi médiajegyzék bemutatása mellett beszéltek a vajdasági intézményépítés és intézménymegtartás sajátosságairól, és felhívták a figyelmet a régiók közötti párhuzamok megvonásának fontosságára is.
A Kárpát-medencei magyar média szerepének és jelentőségének szentelt tanácskozás résztvevői a határokon átívelő szakmai szervezet, a Külhoni Magyar Újságíró Egyesületek Konvenciója létrehozásának ötödik évfordulóját is megünnepelték. A konvenció tagszervezetei zárónyilatkozatuk szerint megelégedéssel nyugtázták, hogy KMÚEK működésének első öt évében szinte hiánytalanul sikerült megvalósítani azokat a fő célkitűzéseket, amelyek szükségessé tették a külhoni magyar újságírók összefogását. Hangsúlyozzák, felismerve azt a szerepet, amelyet a sajtó játszik a nemzeti azonosságtudat megőrzésében, a KMÚEK ismételten szorgalmazza, hogy a magyar nemzeti stratégia keretében mielőbb készüljön el a magyar médiastratégia, amely külön fejezetben foglalkozna a külhoni magyar média helyzetével és feladataival. Ehhez első lépésként a lehető leggyorsabban el kell készíteni a teljes magyar médiakatalógust, amely számba venné a Magyarországon és a külhoni nemzetrészekben megjelenő és működő összes médiumot, éppen ezért a KMÚEK – határozata értelmében – felvállalja, hogy 2010. szeptember 30-áig véglegesíti a külhoni magyar médiakatalógust, és eljuttatja a megfelelő szerveknek.
A tanácskozás résztvevői elmondásuk szerint rendkívül fontosnak tartják azt, hogy az illetékes magyar állami intézményekkel és a külhoni magyarok legitim politikai képviselőivel karöltve minél előbb készüljön el a kisebbségi magyar média zökkenőmentes működését szavatoló hosszútávú támogatási stratégia, amely pontosítaná a határon túli magyar sajtónak szánt pénzösszegek odaítélésének és folyósításának szempontrendszerét és alapelveit.
A találkozón határozat született arról is, hogy a KMÚEK tagszervezetei a közeljövőben – figyelembe véve az Európai Unió intézményei által szavatolt támogatási lehetőségeket – megfogalmazzák a közérdekű írott sajtó kedvezményezett státusára és pozitív megkülönböztetésére vonatkozó javaslatokat, ugyanakkor a magyar tömegtájékoztatás hatékonyságának növelése érdekében azt is kezdeményezik, hogy a külhoni magyar újságíró egyesületek kölcsönös kapcsolatépítése mellett a konvenció a jövőben nagyobb figyelmet szenteljen a magyarországi rokon szakmai szervezetekkel való együttműködés elmélyítésének. A tanácskozás részvevői mindemellett arra is felhívják a figyelmet, hogy noha a KMÚEK az elmúlt öt évben több ízben is foglalkozott a külhoni magyar újságíróképzés fontosságával, meg kell találni ennek a leghatékonyabb formáit, mindeközben külön figyelmet szentelve az online-újságírással kapcsolatos alapismeretek elsajátításának.