2024. november 26., kedd

Újra dübörög a KMV-gépezet

Megkezdődött a XLIII. Középiskolások Művészeti Vetélkedőjének óbecsei döntője
A képzőművészeti pályázatra beérkezett legszebb alkotásokból készült kiállítást a bírálóbizottság tagjai, Szél Gabriella művészettörténész, Molnár Edvárd fotós és Utcai Dávid képzőművész nyitottak meg.


A péntek délutáni ünnepélyes megnyitóval hivatalosan is megkezdődött a XLIII. Középiskolások Művészeti Vetélkedőjének óbecsei döntője. A vetélkedő idén is több száz fiatalt mozgatott meg Vajdaság-szerte, ráadásul úgy tűnik, az új kategóriával is bővülő rendezvény idén több szempontból is rekordot dönt majd.

A megnyitón Knézi Péter, Óbecse község polgármestere köszöntőjében hangsúlyozta: a KMV Óbecse számára mindig a tavasz kezdete, és annak a jele, hogy a vajdasági magyar fiatalokban még mindig van annyi erő, hogy megtartsák közösségünket, éljenek a beléjük vetett bizalommal. A polgármester úr elmondása szerint maga is csodálja a fiatalokat, amiért a társadalmi nehézségek ellenére is hajlandók pluszfeladatokat vállalva részt venni ezen a vetélkedőn, és ezáltal nemcsak önmaguk fejlődéséért, hanem a közösség megmaradásáért is igen sokat tenni. A megnyitóünnepség folytatásában Csonka Ferenc, a Népművészet Ifjú Mestere, valamint Kelemen Zsolt és Borsodi Árpád kalotaszegi dallamokat adtak elő, majd kezdetét vette a beszédművészeti vetélkedő, ahol idén már öt előadó-művészeti kategóriában mérték össze felkészültségüket a fiatalok, ugyanis a versmondás, a prózamondás, a drámai monológ és a megzenésített versek mellett új kategóriával bővült a vetélkedő, a népmesemondással. A produkciókat ebben az évben a Horváth Futó Hargita egyetemi tanársegéd, Kőrösi István színművész és Kovács Nemes Andor színművész alkotta zsűri bírálta el, a megzenésített versek kategóriájában kiegészülve Blazsanik Dénes zenésszel.

A beszédművészeti vetélkedő szünetében a Kör Galériában megnyílt a képzőművészeti pályázatra beérkezett legszebb alkotásokból készült kiállítás is, amit a bírálóbizottság tagjai, Szél Gabriella művészettörténész, Molnár Edvárd fotós és Utcai Dávid képzőművész nyitottak meg, hangsúlyozva: óriási örömmel nyugtázták, hogy rég nem tapasztalt mennyiségű pályamű érkezett, amelyeknek csupán alig a felét tudták kiállítani. A zsűritagok elmondták azt is, hogy bár a munkák rendkívül értékesek, technikailag jól kivitelezettek, mégis hiányolták belőlük a középiskolás korosztályra jellemző újítási szándékot, a merészséget, és arra biztatták a fiatalokat, hogy a jövőben bátrabban álljanak hozzá egy-egy mű elkészítéséhez. A péntek esti kísérőprogramok keretében bemutatták Szögi Csaba Mint ami lent vancímű könyvét, majd zenés esttel szórakoztatták a fiatalokat a színház klubtermében, a Scenában.

A KMV szervezőbizottságának elnöke, Szilágyi Miklós lapunknak nyilatkozva elmondta, rendkívüli öröm számukra, hogy beérni látszanak az elmúlt évek során tett erőfeszítéseik, hiszen a számadatok egyértelműen arra engednek következtetni, hogy a KMV újra egyre nagyobb népszerűségnek örvend a fiatalok körében.

– Az idei rendezvény több tekintetben is rekordot dönt, hiszen ez az eddigi legnépesebb vetélkedő, idén van a legtöbb kategória és ebben, az évben döntöttek a legtöbben úgy, hogy itt maradnak a teljes rendezvény idején Óbecsén, amit rendkívül fontos eredményként könyvelünk el, és bízunk abban, hogy ez a tendencia a következő években is jellemezni fogja majd a rendezvényt, amely ezáltal újra régi fényében tündökölhet majd – mondta a főszervező.

A XLIII. Középiskolások Művészeti Vetélkedője programja ma, azaz szombat délelőtt az irodalmi vetélkedővel folytatódik majd, ahol a középiskolások novelláikkal, verseikkel, publicisztikai írásaikkal, értekező prózáikkal, valamint humoreszkjeikkel vetélkednek. A délutáni program során – Élet a KMV után – a színházteremben bemutatkozik a Híd-kör, majd az eredményhirdetés és a kerekasztal-beszélgetés után a Floyd Rock Klubban a KMV-koncerten ezúttal a népszerű SKA Pécs együttes szórakoztatja a vendégeket.

Az idei KMV a hagyományokhoz híven a vasárnap délelőtti gálaműsorral zárul, amelyen a nyertesek újra előadják produkcióikat, felolvassák műveiket, továbbá bemutatják a Középiskolások Szín- és Filmművészeti Vetélkedőjének díjnyertes színdarabját és filmjét is. A fél tízkor kezdődő ünnepélyes díjátadással egybekötött gálára a szervezők minden érdeklődőt szeretettel várnak.

A beszédművészeti vetélkedő eredményei

Versmondás: 1. Fülöp Tímea (Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnázium, Szabadka), 2. Simonyi Lili (Svetozar Marković Gimnázium, Szabadka), 3. Bognár Boglárka (Vegyészeti-Élelmiszeripari Középiskola, Csóka), 3. Rókus Zoltán (Gimnázium, Óbecse).

Drámai monológ: 1. Kasza Zsanett (Egészségügyi Középiskola, Szabadka), 2. Kónya Renáta (Gimnázium, Zenta), 3. Kubányi Nikoletta (Dositej Obradović Gimnázium és Közgazdasági Középiskola, Topolya).

Prózamondás: 1. Dudás Szilvia (Egészségügyi Középiskola, Szabadka), 2. Risztity Anita (Bosa Milićević Közgazdasági Középiskola, Szabadka), 3. Verebes Judit (Gimnázium, Zenta).

Népmesemondás: 1. Hézső Brigitta (Gimnázium, Törökkanizsa), 2. Nagy Izabella (Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium, Zenta), 3. Cseszák Zsombor (Gimnázium, Óbecse).

Megzenésített versek: 1. Szerda Balázs, Sterbik László, Cseszák Zsombor, Jovánovity Péter (Gimnázium, Óbecse), 1. Hodik Beáta, Utasi Melani, Komáromi Annamária (Zeneiskola, Szabadka), 2. Bakos Evelin, Reéb Zsófia, Szedlár Ágnes, Torok Orsolya (Svetozar Marković Gimnázium, Szabadka), 3. Dobrotka Katinka, Fehér Anett, Szalai Bence, Verebes Judit (Gimnázium, Zenta), 3. Cselenák Zsolt, Szlákó Cynthia (Veljko Petrović Gimnázium, Zombor).

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás