2024. november 25., hétfő

„Minden lehetőséget meg kell ragadni…”

Beszélgetés Eszenyi Enikővel, a Vígszínház igazgatónőjével

A Vígszínház vezetősége és társulata minden lehetőséget megragad arra, hogy üzeneteit eljuttassa a közönséghez, különös tekintettel a fiatalokra. Az idei Sziget Fesztivál zárónapján az Octopus összművészeti helyszín nagysátrában mutatkozott be a társulat, ahol Eszenyi Enikő vezetésével a következő évad ősbemutatójából, a Túl a Maszat-hegyen című zenés előadásból adtak elő részleteket. A neves művészek mellett a programban a darab írója, Varró Dániel és rendezője, Néder Panni is részt vett. A Vígszínház igazgatónőjével, Eszenyi Enikővel a bemutatkozás apropóján beszélgettünk.

– Nagyon fontosnak tartom, hogy minden lehetséges csatornán eljussunk a nézőinkhez, köztük mindenekelőtt a fiatalokhoz, hiszen azt szeretném, ha minél többen kedvet kapnának ahhoz, hogy megnézzék az előadásainkat, illetve ahhoz, hogy rendszeresen figyelemmel kísérjék a munkánkat – magyarázza lapunknak nyilatkozva Eszenyi Enikő, majd így folytatja: – Véleményem szerint mindez akkor is rendkívül pozitív, ha nem minden esetben valósul meg azonnal, tehát ha nem mindenki megy el azonnal megnézni egy-egy előadást, hiszen ha a fiatalok kezdésképpen csupán hallanak arról, hogy létezünk, lehet, hogy később nyitottá válnak az előadásaik, illetve maga a színházművészet iránt.

Mit tapasztal, mennyire lehet eredményesen felhívni a fiatalok figyelmét a színházra, a színházművészetre egy olyan rendezvényen, mint amilyen a Sziget Fesztivál, amely nyilvánvalóan nem elsősorban ezekről a témákról szól?

– Úgy gondolom, vannak eredményei az ilyen jellegű bemutatkozásoknak. Ahogyan említettem, minden lehetőséget, minden pillanatot meg kell ragadni. Hiszen ha a bemutatkozásunkon jelen volt mondjuk kétszáz vagy háromszáz ember, akik közül mindenki elmeséli néhánynak azt, hogy látta a Vígszínház művészeit, hogy látta a Túl a Maszat-hegyen című előadás néhány részletét, akkor már megérte. Ráadásul nekünk is jót tett az, hogy itt lehettünk, hiszen ilyenkor egyrészt mindig közvetlenül tudunk kommunikálni a nézőinkkel, ami eleve örömteli dolog, másrészt ezek a megmutatkozási lehetőségek csapatépítő tréningekként is funkcionálnak egyben, amelyek a közös élményeknek köszönhetően még inkább összekovácsolják a csapatot. Tudni kell ugyanis, hogy a Túl a Maszat-hegyen című előadásunk próbafolyamata még nagyon az elejénél tart, hiszen majd csak decemberben lesz a bemutatója.

A Vígszínház köztudottan nyitott színházként működik, ennek jegyében az évad elején újra nyílt napot tartanak, sőt, megünneplik a magyar dal napját is…

– Az évadot igyekszünk mindig nagyon erőteljesen kezdeni. Nem lesz ez másként az idén sem, hiszen már miközben két előadás próbái zajlanak párhuzamosan, olyan programokat szervezünk a nézőink számára, amelyek már némiképp megelőlegezik azt, hogy milyen évadunk lesz. Szeptember 11-én nyílt napot tartunk, ami azt jelenti, hogy délben kinyitjuk a színház kapuit, a vendégek pedig bátran bejöhetnek, a kollégák kalauzolásával körbejárhatják a színház épületét, jelmezeket próbálgathatnak, próbákba leshetnek be, beszélgetéseket hallgathatnak meg a Ványa bácsi és a Mikve című előadásokról, és hasonlók. Tehát aki érdeklődik az iránt, hogy mire számíthat majd a következő évadban, nagyon sok információval gazdagodhat a nyílt napon. Aztán másnap ünnepeljük meg a magyar dal napját, amelynek ötlete Presser Gábornak, a Vígszínház zenei vezetőjének fejéből pattant ki. Nagyon szeretjük ezt a programot, mert ilyenkor mindig sok olyan emberrel is találkozhatunk a Vígszínház színpadán, akikkel egyébként nem nagyon lenne alkalmunk. Fellép majd a Quimby együttes, amelynek tagjaitól egyébként sem áll távol a színházművészet, Szirtes Edina–Mókus, aki az egyik hegedűs a Hegedűs a háztetőn című előadásunkban, Dés László, akinek jelenleg is repertoáron van A dzsungel könyve című előadása, amit Geszti Péterrel közösen alkottak, és még nagyon sokan mások, köztük a Vígszínház művészei, akik ugyancsak nagyon izgalmas produkciókkal készülnek erre a különleges alkalomra.

A nézők feltételezhetően rendkívül pozitívan fogadják a nyitott színház koncepciójából fakadó művészetek közötti átjárhatóságot. A szakma hogyan viszonyul mindehhez?

– Eddig még nem tapasztaltam semmiféle negatív véleményt ezzel kapcsolatosan. Szeptemberben minden színház kinyit, és próbálja jelezni a közönségének, hogy az új évadban milyen programokkal várja őket, illetve próbálja valamilyen módon megajándékozni a nézőit. Így teszünk mi is. Ennek jegyében a magyar dal napja után, szeptember huszadikán megünnepeljük a magyar dráma napját is, ami azért lesz különleges számunkra, mert ezúttal egy szlovákiai együttest, a pozsonyi Astorka Színház társulatát látjuk majd vendégül, akik Görgey Gábor Komámasszony, hol a stukker? című darabját mutatják majd be nálunk, szlovák nyelven, értelemszerűen magyar nyelvű felirattal.

Az új évadot a női alkotók határozzák majd meg. Az erőteljes kezdés után milyen előadásokkal várják majd a nézőket?

– Valóban így van, ugyanis nagyon fontosnak tartom, hogy a nők gondolatai is eljussanak a nézőkhöz, női alkotók szemén keresztül is lássuk a világot, a problémáinkat. Éppen ezért nagyon örülök annak, hogy a következő évadban négy olyan írónő is bemutatkozik, akiknek a műveit érdemes megismernie a nagyközönségnek is. Ahogyan már utaltam rá, a Ványa bácsival kezdjük az évadot Marton László rendezésében, ami sok híres külföldi Csehov-rendezése után az első magyarországi Csehov-rendezése lesz, Gálffi Lászlóval a főszerepben, aki mellett ott lesz Hegedűs D. Géza, Hámori Gabriella, Bata Éva, Fesztbaum Béla, Margitai Ági és Kútvölgyi Erzsébet is. Közben már próbáljuk Hadar Galron Mikve című színművét Michal Dočekal, a Cseh Nemzeti Színház igazgatója rendezésében, amelyben Hegyi Barbara, Kovács Patrícia, Pap Vera, Börcsök Enikő, Igó Éva mellett jómagam is újra színpadra állok majd, sőt Stefanovics Angéla és Tóth Orsi is velünk lesz, vendégként. Aztán jön a Kalocsa című darab Néder Panni rendezésében, amit Erdős Virág írt a Vígszínház számára. December elején jön a sokat emlegetett Túl a Maszat-hegyen, majd Yasmina Reza Az öldöklés istene című műve Kamondi Zoltán rendezésében, ami egy kiváló vígjáték, a világ számtalan pontján játsszák óriási sikerrel. Ezt követően kezdjük el a Rómeó és Júliát, amit én rendezek majd, illetve ezzel párhuzamosan folynak majd a Tom Jones próbái Bezerédi Zoltán irányításával. Szepes Mária Vörös oroszlán című misztikus regényéből Bodor Böbe és Lőrinczy Attila írtak monodrámát, amit rendezőként is Böbe jegyez majd, ezt Venczel Vera adja elő. Mindeközben Szőcs Artúr is bemutatja a Period című darabját, ugyanis nagyon fontosnak tartom, hogy a következő évadban két olyan tehetséges fiatal bemutatkozhasson majd nálunk, mint Néder Panni és Szőcs Artúr, mert azt gondolom, hogy még nagyon sokat fogunk még róluk hallani a elkövetkező időszakban.

A Vígszínház társulata az Újvidéki Színház színpadán nemrég óriási sikert aratott a Romlás című előadással. Terveznek-e újabb vendégszerepléseket a közeljövőben?

– Természetesen igen, sőt, azt szeretnénk, ha minél több helyre eljuthatnánk. Szlovákiába, Pozsonyba mindenképpen megyünk, hiszen ahogyan említettem, mi is vendégül látjuk majd az Astorka Színház társulatát, de bízom abban, hogy újra el tudunk majd menni Kolozsvárra és Újvidékre is, hiszen valóban mindkét helyszínen nagyon jól fogadta a közönség az előadásainkat, és mi is nagyon örültünk annak, hogy ott lehettünk.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás