Különleges hangulatú programokkal, köztük kiállításmegnyitóval, kortárs dzsesszzenei koncerttel és zenés mozgásszínházi produkciókkal kezdődött meg csütörtök este a XVI. Jazz és Improvizatív Zene Fesztivál Magyarkanizsán.
A rendezvény hivatalos megnyitóünnepsége előtt a Dobó Tihamér Képtárban megnyitották Molnár Edvárd fotóművésznek, a fesztivál fotósának dzsessz tematikájú képeiből készült kiállítását, amelynek anyaga a szerző elmondása szerint jobbára a magyarkanizsai fesztiválon készült fotókból állt össze, de találhatunk köztük néhány olyat is, amelyek más hasonló fesztiválokon születtek.
A rendezvény programja ezután a Művészete Házában folytatódott, ahol elsőként Bálint Zoltán, a fesztivál igazgatója köszöntötte az egybegyűlteket, kiemelve, hogy bár az idei év a rendezvény megszervezése szempontjából igen nehezen indult, mivel a fesztiválnak rendkívül sok barátja és támogatója van, mégis újra lehetőség nyílt arra, hogy a vendégek különleges módon töltődhessenek fel a zene, a művészet ereje által.
– Minden évben próbáljuk megtalálni annak a módját, hogyan varázsoljunk ide új dolgokat is. Az idén sikerült a régi barátaink mellé új szervezőtársakat is találnunk, gondolok itt elsősorban a Pécs 2010 rendezvénysorozat, illetve az Etnofest munkatársaira. Külön öröm számunkra, hogy pécsi kollégáink, barátaink elfogadtak bennünket társaikként, hiszen mint tudjuk, Pécs idén Európa kulturális fővárosa, mi, magyarkanizsaiak pedig úgy érezzük, részei vagyunk Európának – hangsúlyozta Bálint Zoltán.
A másodikként felszólaló tartományi művelődési titkár, Milorad Đurić a fesztivál jelentőségét igyekezett nyomatékosítani, mondván, mindenki, aki a kis dolgokból képes nagyot létrehozni, valóban rászolgál a támogatásra, márpedig az tény, hogy – ahogyan fogalmazott – a kis Magyarkanizsából nagy nemzetközi művészeti központ lett, ahol nemzetközileg elismert művészek sorát látják vendégül, egyértelműen ennek a bizonyítéka.
A város polgármestere, Nyilas Mihály ezt követően arról beszélt, hogy a fesztivál kezdetét követően Magyarkanizsát korántsem nevezhetjük már annyira a csönd városának, mintsem inkább a dzsessz, a muzsika városának.
A beszédek után a kortárs dzsessz egyik legnagyobb harsonaművésze, a holland Wolter Wierbost adott rendkívül hangulatos koncertet zenésztársaival, Wilbert de Joode nagybőgőssel és Frankie Douglas gitárossal együtt, majd két izgalmas táncelőadás, a legújabb Nagy József-miniatúra, az Árny-kép, és Döbrei Dénes új előadása, a Tiszavirágméz munkabemutatóját tekinthették meg a vendégek. Mindkét produkció a Pécs 2010 programsorozat szervezőinek felkérésére készült, a hivatalos ősbemutatójuk is Európa kulturális fővárosában lesz majd október elsején. Amint azt Nagy Józseftől megtudtuk, az Árny-kép című produkció esetében – amelyben rajta kívül a francia Anne-Sophie Lancelin is szerepel – egy előzetesen nagyon precízen megírt előadásról van szó, amely igen komoly irodalmi gyökerekből táplálkozik, így az a rész, amit a magyarkanizsai dzsesszfesztiválon bemutattak, már nem fog változni, legfeljebb csak mélyülni fog. Az alkotó azt is elmondta, a pécsi hivatalos ősbemutatóig folytatni szeretnék az előadást, a tervek szerint további témákat fognak majd hozzátenni, így most még az előadás végleges időtartamát sem lehet pontosan meghatározni. Az előadás elején, annak részeként egy hangulatos kisfilmet láthattak a nézők, amelynek jelentősége Nagy József elmondása szerint abban áll, hogy olyan témákat tegyen hozzá a darabhoz, amelyeket nem lehet színpadra alkalmazni. Az állatokkal való találkozás például ilyen téma, ugyanakkor a kisfilm nélkül a külső tereknek, a tájnak, a tanyák világának, illetve a vágóhídnak az előadásba való beépülése sem valósulhatna meg a színpadi térben.
A másik előadás, a Tiszavirágméz, amelyben Döbrei Dénes, Kántor Kata, Parti Péter és Varga Heni mellett négy kiváló zenész, Rodolphe Bourotte, Latifa la Forestier, Eliza Trockmé és Kovács Bendegúz is közreműködik, az emberi utazást próbálja meg sajátos, ám rendkívül hatásos módon a néző elé tárni. Döbrei Dénes elmondása szerint a produkción már egy korábban elindított előadás-folyamatból kezdett el dolgozni azokkal az emberekkel, akikkel már régóta együtt dolgozik, így a kezdetekkor elsősorban azt kezdték el keresni, milyen utakon juthatunk el az előadásig.
– Az utazás nagyon régóta foglalkoztat. Minden ember életútjában vannak ugyanis törések, olyan pillanatok, amikor az élet egy másik minőségbe lépve folytatódik tovább. Az érdekelt, hogy mik lehetnek ezek a fordulópontok, hogy amikor a mag beleesik a vízbe, és köröket rajzol, mi történik abban a pillanatban, hol és hogyan rajzolódnak ki azok a bizonyos körök. Az persze, hogy mindezt hogyan lehet alkalmazni a színpadra, hosszas keresési folyamatok során alakult ki – magyarázta a produkció kapcsán Döbrei Dénes, hozzátéve, hogy az előadásban a zene ugyanúgy a színpadon születik meg, mint a mozgás, hiszen ahogy a táncban, úgy a zenében is létrejött egy bizonyos struktúra, amelyben vannak olyan szabad improvizatív részek, amelyek előadás közben kapnak formát.
A nyitónap programjának zárásaként, az idén visszatérő jam session keretében az Ávéd János vezette, kortárs stílusokra is nyitott fiatal muzsikusok szórakoztatták a vendégeket, csakúgy, mint pénteken, a rendezvény második napján, illetve a mai, szombati zárónapon is, amelyen előbb húsz órától a vranjei Izvor együttes lép fel, az autentikus szerb népzenei világ hangulatát tárva a közönség elé, majd az igazi blues jegyében a rendkívül dramatikus és magával ragadó énekstílusáról ismert Joe Lee Wilson és társai, Kirk Ligthsey, Andy McKee és Art Lewis óriási érdeklődés által övezett koncertjét kísérhetik majd figyelemmel az érdeklődők.