A tartományi szociálpolitikai titkár szerint téves a gyermekjogi kérdések szociális kategóriává változtatása, s ez a tévedés a társadalom egészére kihat
A Vajdaságban, Szerbiában élő gyerekek helyzetképén a szegénység és a családon belüli erőszak rontanak a leginkább. A vajdasági gyerekek tíz százaléka szegénységben él, további tíz százalékuk pedig annak határán tengődik – támasztotta alá a statisztikai adatokat tegnap Novka Mojić tartományi szociális és népességpolitikai titkár. A tegnap megkezdődött gyermekhéttel kapcsolatos sajtótájékoztatón a titkár a másik legnagyobb gonddal, vagyis a családon belüli erőszakkal kapcsolatban elmondta, abból kiutat egyedül a Biztonságos házak tudnak jelenteni, s nagyon elmarasztalónak tartja az új adatokat, melyek szerint a gyerekek bántalmazása egyre nagyobb méreteket ölt az országban.
Az ENSZ még 1989-ben elfogadott határozata, melyet hazánkban is ratifikáltak, szavatolja a gyerekek jogait, melyekkel azonban soha sem foglalkoztak eleget, így állandó népszerűsítésre van szükség. Ez az egyik célja a gyermekhétnek is, mintaként bemutatni a jó példát, s felhívni a figyelmet mindarra, ami még problematikus. A gyerekek jogait szavatoló törvényes keret egyik fontos hazai eleme volt a 2005-ben elfogadott családról szóló törvény, mely előirányozta azt is, hogy minden önkormányzat kidolgozzon egy helyi jellegű akciótervet a gyerekek jogainak gyakorlati megvalósításáról.
Hogy mennyire keveset foglalkozunk a gyerekekkel, azt hűen tükrözi az akciótervek elkészítésének üteme is. Mindeddig csupán három vajdasági önkormányzat tett eleget az elvárásoknak, Óbecse, Magyarkanizsa és Zenta dolgozott csak ki ilyen terveket, s ezek a községek eljutottak azok implementálásához is. A legtöbb helyi önkormányzat, ismeretlen okokból, egyáltalán nem reagált a feladatra, míg egyesek, helytelenül, úgymond, beleépítették a gyerekek jogaival kapcsolatos tervet a község szociális programjába – nyilatkozta Mojić.
A szociálpolitikai titkár szerint téves a gyermekjogi kérdések szociális kategóriává változtatása, s ez a tévedés a társadalom egészét meghatározza. Az állam is téved, amikor a gyermekpótlékot szociális juttatásként kezeli, annak ugyanis inkább natalitást serkentő támogatásnak kellene lennie. A titkárság illetékesei a gyermekhét alatt ellátogatnak a szabadkai, moholi és bácsi iskoláskor előtti intézményekbe, az első két helyen átadják az újonnan létesített játszótereket. Újvidéken a Borovčanin családot látogatják meg, a család ugyanis Gavrilo, Dušan és Milica megszületésével hármasikrekkel gyarapodott, s ezek a harmincadik hármasikrek Újvidéken a tartomány újszülött-támogatási programjának indulása óta.