2024. november 25., hétfő

Lomha állam hálójában

Áttekintették az idei eredményeket az újvidéki Természettudományi-Matematikai Karon

A sikerek ünneplése mellett számos gonddal is szembe kell néznie a felsőoktatásnak: a problémák a felsőoktatási törvény homályos módosításaiból, a mesterfokozaton, doktori képzésben részt vevők státusának tisztázatlanságából, illetve az egyetemi képzésben leginkább érintett minisztériumok összehangolatlanságából erednek.

Elégedetten összegezték a 2010-es év tapasztalatait az Újvidéki Egyetem Természettudományi-Matematikai Karán, hiszen, mint az az év végi, oldott hangvételű sajtótájékoztatón elhangzott, bővelkedtek tudományos elismerésekben és marketingsikerekben is az idén. Dr. Neda Mimica Dukićdékán a kar sikereiként elsőként a vajdasági kormány legutóbbi díjait említette, mely a legidézettebb kutatóknak ítélt oda díjakat, s a fiatal kutatók kategóriájában a kar két hallgatója, mgr. Nataša Simin és mgr. Tijana Prodanović is a legidézettebb vajdaságiak között szerepelt.

– Külön örömre ad okot, hogy fiatal kutatóink érnek el sorozatosan sikereket. Mi más is lehetne az egyetem célja, mint tehetséges, tettre kész fiatalokat formálni a hallgatókból. Az idén 1100 első évfolyamos egyetemista iratkozott be a kar tanszékeire, háromszázan kezdték el a mesterképzést, s több mint százan a doktorit – ismertette a 2010-es év mérlegét a kar dékánja.

Problémákkal is szembe kell azonban néznie a karnak, s általában véve a szerbiai felsőoktatásnak. Ezek a gondok a felsőoktatási törvény olykor igen homályosnak nevezhető módosításaiból, a mesterfokozaton, doktori képzésben részt vevők státusának tisztázatlanságából, illetve az egyetemi képzésben leginkább érintett két köztársasági minisztérium, a tudományügyi és az oktatási tárca összehangolatlanságából erednek – hangsúlyozta Dukić.

A tudományos, nemzetközi együttműködési és fejlesztési kérdésekben illetékes dékánhelyettes a sikeres projektumokat helyezte előtérbe, mondván, jelen pillanatban is tart a köztársasági támogatású egyetemi projektpályázatok egy ciklusa, melyen a Természettudományi-Matematikai Kar nem kevesebb mint hatvan tervezettel vesz részt, ebből 28-nak maga a kar lenne a fő kivitelezője. Dr. Milica Pavkov Hrvojević közölte, a projekttervezetek jóváhagyását követően azok megvalósításában mintegy 150 fiatal kutatót alkalmaznak majd.

– A legtöbbet mégis az európai projektumokról hallani. Magyarországi partnerekkel két IPA-projektet, egy kémiai és egy matematikai tárgyút is folytat a kar, emellett állandó jelleggel futnak a Tempus-program keretében zajló projektek is. Nem szeretném elkiabálni, de eddig nagyon jó úton halad az az IPA-projekt is, melyet még jóvá kell hagynia az Európai Közösségnek, s melynek köszönhetően a kar egy teljesen új, tágas központi olvasótermet és három korszerűen felszerelt laboratóriumot kaphat: mondanom sem kell tehát, jelentős támogatásról van szó – mondta el a prodékán.

Ami az egyetemi hallgatók mobilitását illeti, még van min javítani. Az idén húsz külföldi hallgató érkezett Újvidékre a természettudományi karra, s ez, európai mércékkel mérve, igen alacsony számnak számít, hazai viszonylatokban meg, sajnos, dicséretet érdemel – kevés az ilyen példa is. A dékán ezt a törvények, előírások időbeli lemaradásával magyarázza, azzal, hogy az állam nem tudja követni az egyetemek fejlődését, más égető politikai-gazdasági kérdések miatt.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás