Knézi Péter köszöntőjében kiemelte, a KMV mára már túlmutat az eredeti tartalmán, hiszen kisebbségi létünk alappillérévé vált. A polgármester szerint fontos, hogy felnőttek is megértsék és értékeljék mindazt, ami a fiatalokban van, azt a pillanatnyilag felfoghatatlan erőt, amelynek kulcsfontosságú eleme az, hogy anyanyelvünkön beszéljünk, ápoljuk a kultúránkat és vállaljuk a magyarságunkat.
A megnyitó után kezdetét vette a háromnapos rendezvény első állomása, a beszédművészeti vetélkedő. A résztvevők versmondással, prózamondással, drámai monológgal és megzenésített versekkel léptek a közönség és a zsűri elé, amelynek tagja az idén Horváth Futó Hargita, a Magyar Nyelv és Irodalom Tanszék tanársegédje, Krizsán Szilvia, az Újvidéki Színház színésznője és Vukosavljev Iván, a Zentai Magyar Kamaraszínház igazgatója volt, a megzenésített versek értékelésekor kiegészülve Kaszás Éva gordonkaművésszel, a zentai Stevan Mokranjac Alsófokú Zeneiskola igazgatónőjével és Blazsanik Dénessel, a szabadkai Zeneiskola dzsessz-zongora tanárával.
A KMV ma az irodalmi vetélkedővel folytatódik, amelyen a fiatalok verseiket, novelláikat, publicisztikai írásaikat, értekező prózáikat és humoreszkjeiket ismertetik. A legjobbak a vasárnapi díjkiosztóval egybekötött gálaműsoron újra fellépnek majd, akárcsak a beszédművészeti vetélkedő első helyezettjei. Az óbecsei Városi Színházban fél tízkor kezdődő ünnepségen a közönség újra láthatja a Zentán megrendezett Középiskolások Szín- és Filmművészeti Vetélkedőjének legjobb filmjét, az Anyád tyúkja II-t, és a legjobb előadását, a Zentai Színtársulat Az éjjel menyasszonyacímű produkcióját is. Fellépnek a Temerinben megtartott Középiskolások Népzenei Vetélkedőjének első díjazottjai, sőt a szervezők az idén is egy volt KMV-s meglepetés-sztárvendéggel várnak minden olyan érdeklődőt, aki kíváncsi arra, hol tartanak jelenleg a vajdasági magyar középiskolások az önkifejezésben, a különféle művészeti ágak terén megnyilvánuló szárnypróbálgatásokban.