2024. november 25., hétfő

Tehetségnapok Tornyoson

Háromnapos rendezvénysorozat a tehetséggondozás jegyében

Tehetségnapokat szerveztek a tornyosi Tömörkény István Általános Iskolában, ahol a tegnapi nyitónapon Színház az egész világ címmel a drámapedagógiai tehetségműhely mutatkozott be, ma Természettudományokról másképp címmel a természettudományi műhely, holnap pedigVissza a múltba címmel a történelmi műhely tevékenységét és eredményeit ismerhetik meg az érdeklődők.

A keddi megnyitóünnepségen Sárosi Gabriella, a zentai Stevan Sremac Általános Iskola igazgatónője üdvözölte az egybegyűlteket, aki hangsúlyozta, a tehetségműhelyek története az Oktatásért Közalapítvány tavaly májusban kiírt pályázatával kezdődött, amelynek célja a határon túli magyar nyelvű tehetségműhelyek működésének, illetve új műhelyek kialakításának támogatása volt. A program a Magyar Géniusz Integrált Tehetségsegítő Program részeként szerepelt a pályázaton. Az igazgatónő elmondása szerint a természettudományi, a történelmi és a drámapedagógiai tehetségműhelyek szervezésére, a hozzájuk kapcsolódó pedagógus-továbbképzésekre, valamint a műhelymunkákat záró tehetségnapokra hárommillió forintos támogatást nyertek a pályázaton.

– A szeptember óta tartó munka most egy-egy tehetségnappal zárul, amelyek során bemutatkoznak a műhelyek résztvevői, és beszámolnak a munkájuk eredményeiről. A munka eredményességéhez nagyon sokat segítettek a szülők, a hozzátartozók is, hiszen nemcsak bátorítottak bennünket, hanem munkájukkal is segítették a műhelyek sikeres működését – emelte ki Sárosi Gabriella, aki köszöntője zárásaként egy rövid, ám tanulságos mesét olvasott fel az egybegyűlteknek a rendkívüli tehetséggel megáldott szegény emberről.

Dr. Jeges Zoltán tartományi oktatási titkár elmondta, nagy öröm számára az, hogy Tornyoson a tanárok még mindig tanítanak, sokat foglalkoznak a diákokkal, ezért köszönetet mondott mindazoknak, akik részt vettek a tehetségműhelyek munkájában, hiszen – ahogyan fogalmazott – ők azt igazolják, amíg iskolánk és templomunk van, addig megmaradunk. A tartományi oktatási titkár a drámapedagógiai tehetségműhely bemutatkozása apropóján a színházhoz való személyes kötődéséről is mesélt az egybegyűlteknek. Elmondta, édesapja egykor amatőr színész volt, a színielőadások előkészítése pedig otthonukban zajlott, petróleumlámpa mellett. Jeges Zoltán kiemelte, a diákok megérdemlik azt, hogy ilyen módon is foglalkozzanak velük, hiszen – ahogyan fogalmazott – addig maradnak tornyosiak, és addig marad meg Tornyos is, amíg a tanítók és a tanárok ezt megteszik.

A köszöntők után dr. Weiszburg Tamás, a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem tanára A tehetség útja egy korhatárok és határok nélküli világban címmel tartott plenáris előadást, majd a drámapedagógiai tehetségműhely tagjai bemutatták az Árgyélus királyfi és Tündér Ilona című mese alapján készült színdarabjukat, ezután pedig Nothof T. Emese vezetésével a tehetségműhely tagjai is bemutatkoztak. A délutáni programban megnyitották a Természeti csodák – a fa témájú pályázatra beérkezett fényképekből rendezett kiállítást, majd Rendhagyó produktumok címmel tartottak foglalkozást az érdeklődőknek.

Ma, a rendezvénysorozat második napján 9.15-től dr. Szécsi Gábor A tehetséggondozás lehetőségei az információs társadalomban címmel tart előadást, 10.15-től bemutatják természettudományi tehetségműhely féléves munkáját, 11.15-től pedig Csizmadia H. Tímea vezetésével bemutatkoznak a tehetségműhely tagjai is. 14 órától a vendégek alternatív energiával működő játékokat és gépeket próbálhatnak ki, a másik helyszínen pedig érdekes kísérletek sora és játszóház várja majd őket a tehetségműhely tagjaival és mentoraival. 16 órától a feltalálók versenyének eredményhirdetése és díjátadása, 16.30-tól pedig az iskola kórusának és szólistáinak koncertje lesz műsoron. Csütörtökön 9.15-től Gózon ÁkosTermészet – Tehetség – Géniusz címmel a Magyar Géniusz Integrált Tehetségsegítő Programról tart előadást, 10.15-től bemutatják a történelmi tehetségműhely féléves munkáját, 11.15-től a tehetségműhely tagjai mutatkoznak be, Baráti Cs. Mónika vezetésével. 13 órától a lovagvárak kiállítását tekinthetik meg az érdeklődők, a 14 órakor kezdődő lovagi torna keretében bátorságpróbán, bölcsesség- és hűségpróbán, illetve erőpróbán vehetnek részt, 16 órától pedig a lovaggá ütés ceremóniájával ismerkedhetnek meg.

A rendezvény ideje alatt az egész napos kísérőprogramok keretében bemutatkozik a Magyar Géniusz Integrált Tehetségsegítő Program és különféle történelmi témákkal foglalkozó civil szervezetek is, illetve tehetséggel, tehetséggondozással, történelemmel kapcsolatos kiadványokat is árusítanak a szervezők.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás