2024. augusztus 17., szombat

Siflis Zoltán és Vicsek Károly filmjeit láthatták a kárpátaljaiak

A szolyvai siratófalnál, a délvidékiek táblája előtt

A két vajdasági rendező, Siflis Zoltán és Vicsek Károly nemrégen Kárpátalján járt a Kárpátaljai Magyar Művelődési Intézet meghívására, hogy a Nemzeti Erőforrás Minisztérium támogatásában megvalósuló Filmes karaván elnevezésű rendezvénysorozat keretében három városban, Beregszászon, Ungváron és Tiszabökényben mutassák be filmjeiket a kárpátaljai magyaroknak. A nézők összesen öt filmet láthattak a vetítéseken, de a kárpátaljai Tisza Tv számára ennél több filmet bocsátottak rendelkezésre, hogy a tévénézők is megismerkedhessenek a vajdasági alkotásokkal.

– A Filmes karaván célja, hogy a határon túli közművelődési intézmények programjait bővítsék. Emellett minden határon túli régiónak szüksége van a kulturális vérkeringésre és a kisebbségi kultúra értékeinek népszerűsítésére. Ez esetben most a vajdasági magyar filmművészet népszerűsítése, megismertetése volt a cél – hallottuk Siflis Zoltán rendezőtől – Beregszászon volt egy szakmai találkozó a Tisza TV magyar szerkesztőségének tagjaival, megkapták tőlünk azt a 7-8 filmet, amelyet majd műsorra tűznek. A vetítéseken a nézők az Édentől délre, Tolja a szél a szekeret, a Veszendő végeken, a Bolygótűz című alkotásokat láthatták, és egy filmet a szecessziós Szabadkáról. Igyekeztünk keresztmetszetet adni a kettőnk filmalkotásából. A közönségtalálkozókon a filmek mellett a vajdasági magyar filmkészítésről is beszéltünk, és szó volt arról a filmes stratégiáról, ami része a kulturális stratégiának. Ez minta lehet másoknak is. Kuriózumként számoltunk be róla, hogy nekünk ilyenünk is van. Izgalmas, ahogyan a kárpátaljai magyar közönség a vajdasági filmekben bemutatottakban magára ismer, s azt mondják, hogy ők is hasonló problémákkal küzdenek. Ilyen szempontból is érdekesek voltak a nézőkkel való beszélgetések.

A közönséggel és a szakmával való találkozás mellett kirándulásra is jutott idő, a helyi kulturális és a történelmi emlékműveket is megtekintették, többek között a Munkácsi-várat, eljutottak Vereckéig is, a hágóig.

– Fontos, hogy közvetlenül is megtapasztaljuk egy kisebbségi közösség kulturális hétköznapjait, és egyáltalán az ottani hangulatot – mondta Siflis.