(Molnár Edvárd)
A felsőoktatás terén 2012-ben a Magyar Nemzeti Tanács egyik leghangsúlyosabb programja a pályakezdést segítő projektum lesz. Minderről, és arról, hogy milyen eredményekkel zárták az évet, Lengyel Lászlóval, az MNT felsőoktatási kérdésekkel megbízott tanácsosával beszélgettünk.
– A 2011-es évi tevékenységünk java része arról szólt, hogy a 2010-ben elfogadott oktatásfejlesztési stratégiát megvalósítsuk – mondta el nekünk Lengyel László, a Magyar Nemzeti Tanács felsőoktatási kérdésekkel megbízott tanácsosa .
2011 elején körbejárták az iskolákat, és tájékoztatták a diákokat az ösztöndíjrendszer megvalósulásáról. Felvételi felkészítőt szerveztek, ami márciustól a felvételi időszakig tartott. A felkészítő tanárok kilenc tantárgyból készítették fel az érdeklődőket.
– A hatékonyságvizsgálatok most vannak folyamatban, de azt vettük észre, hogy a 497 közül 288 aktív diák volt, ők folyamatos kapcsolatot tartottak a felkészítő tanáraikkal. Majd következett a felvételik végigkísérése. Az összes karról letöltöttük a felvételi listákat, és megnéztük, hogy a felvett hallgatók közé hány magyar került, milyen karra, és ezen listák figyelembe vételével írtuk ki az ösztöndíjpályázatot. Amikor az elsőévesek ösztöndíjait elbíráltuk, és láttuk, hogy ők hol, milyen szakokon vannak, akkor ennek függvényében írtuk ki a demonstrátori ösztöndíjpályázatot. Az első körben az elsőévesek számára 500 ösztöndíjat írtunk ki, erre 466 pályázat érkezett, a demonstrátori 70 helyre viszont közel 280-an pályáztak, így a megmaradt ösztöndíjhelyeket megosztottuk, és a második körben további 30 demonstrátori helyet és 38 elsősöknek szóló ösztöndíjat osztottunk ki. Mivel az esélyegyenlőségi biztos javaslatára megváltozott az ösztöndíjhatározat, így a második körben már pályázhattak a magánegyetemek hallgatói és az önköltségen tanulók is. Arra a 38 helyre mintegy 80 jelentkező volt, tehát a második körben nem tudtunk mindenkinek ösztöndíjat adni – hallottuk Lengyeltől, aki elmondta, az ösztöndíjasok havi rendszerességgel megkapják a nekik járó összeget, és az eddigi tapasztalatok szerint jól működik a demonstrátorok és az elsősök közötti kapcsolattartás is.
Ezt a kapcsolatot egy zárt rendszerű, a közösségi portálokhoz hasonló kommunikációs rendszerű szoftverháttér is segíti, amely szavatolja a diákok adatainak a biztonságát. Tartalmaz egy e-portfólió rendszert is, amely az MNT jövő évi egyik leghangsúlyosabb programjának lesz az alapadatbázisa.
– 2012-ben fontos programunk lesz a hallgatók, vagyis a fiatal szakemberek elhelyezését, foglalkoztatását elősegítő program. Azt szeretnénk, hogy a felsőoktatásban résztvevő legjobb hallgatóknak próbáljunk a szakmájukban munkahelyet találni, tehát összekössük a keresletet és a kínálatot. Mivel mi most rendelkezünk egy olyan precíz adatbázissal, amely segítségével látjuk a hallgatók tanulmányi előmenetelét, figyelemmel kísérhetjük, hogy ki hogyan halad, ezt próbáljuk tehát kihasználni erre a célra – tudtuk meg a tanácsostól.
Az ösztöndíjas elsősöket segítette az MNT szerb nyelvi felkészítő programja is, amely két részből állt: a szeptemberi intenzív kurzusból (erre 70 jelentkező volt, akik tudásszintjük szerint napi négy órában 9 csoportba osztva dolgoztak) és az első félévben zajló órákból (amelyen 30 diák vett részt heti egy alkalommal).
2012-ben is lesz ösztöndíjpályázat, lesz felvételi felkészítő is, és ezekhez járul hozzá az új tevékenység, a pályakezdést támogató program.
– Szeretnénk felkeresni néhány olyan, tudomásunk szerint minőségorientált, magas szintű munkát végző céget, amely a kádereiket valóban a legjobbak közül szeretné kiválasztani. Nekik szeretnénk ajánlani munkaerőt. Arra kérjük őket, hogy vegyék figyelembe a mi adatbázisunkat és javaslatainkat, az ösztöndíjasainkat pedig megpróbáljuk már a képzésük vége felé gyakorlati munkára küldeni ezekhez a cégekhez. A cég tehát kap egy rálátást a legjobb hallgatókra, és a gyakornoki idő biztosításával ezeket a szakembereket a saját szükségleteihez oktathatja. Meggyőződésünk, hogy ez egy olyan szervezés lesz, amely mindkét félnek előnyére válik.
Az MNT lépéseket tett a felnőttképzési intézményhálózat fejlesztése érdekében is. Elfogadásra került a felnőttoktatás funkcionális tantervére vonatkozó általános javaslat, illetve a program magyar nyelv és irodalom tantárgyból. Az MNT egy munkabizottságot hozott létre a felnőttképzési stratégia készítésére, a dokumentum vitaverziója megtalálható az intézmény honlapján. A tervek szerint januárban kerül elfogadásra.