A kiállítás Husvéth Lajos születésének 130. és Almási Gábor halálának 30. évfordulója alkalmából, november 14-én, a Vajdasági Magyar Képzőművészet Napján nyílt meg.
Dr. Ninkov K. Olga művészettörténész, a Szabadkai Városi Múzeum megbízott igazgatója hangsúlyozta az 1894-ben született Husvéth Lajos festőművész az egyik legproduktívabb festője Bácskának. Ninkov Kovačev Olga elmondta, a zombori művész 1913-ban a budapesti Szépművészeti Akadémia szobrászati szakára iratkozott be, de a festő szak előadásait látogatta. Bécsben, Prágában, Münchenben és Berlinben tett tanulmányutat, a Szolnoki Művésztelepen is dolgozott. A II. világháború előtt Budapesten élt, majd 1946-ban angol fogságból tért vissza Zomborba. Több mint kétezer festményt, rajzot és szobrot készített. Állandó témája a vajdasági, bácskai táj.
Almási Gábor 1911-ben született Tóthfaluban, ezután Völgyesen és Oromon is élt, majd 1948-ban a Belgrádi Képzőművészeti Akadémia növendéke lett. Almási Gábor az egyik legnagyobb vajdasági szobrász, aki olyan alkotásokat készített mint Szabadkán, a Kosztolányi- és a Csáth Géza-mellszobor, vagy Adán a Szarvas Gábor-mellszobor – tette hozzá Ninkov K. Olga.
Kudlik Zoltán, tartományi művelődési, tájékoztatási és vallási közösségi segédtitkár köszönetét fejezte ki a Szabadkai Városi Múzeumnak a kiállítás megszervezéséért. Hozzátette, a titkárság továbbra is igyekszik partner lenni abban, hogy a hasonló jeles évfordulókat meg tudja ünnepelni a vajdasági magyarság.
Dr. Baranyi Anna művészettörténész megnyitó beszédében elmondta, nagyon mély, személyes emlékek fűzik a Szabadkai Városi Múzeumhoz, és mindkét művész munkásságához. Baranyi Anna visszaemlékezett, 1981-ben a Szabadkai Városi Múzeumban kezdte művészettörténészi munkásságát, és első feladata Husvéth Lajos tárlatának a megrendezése volt. Baranyi Anna hozzátette, ezután hamarosan Almási Gábor retrospektív kiállítását rendezhette meg születésének 70. évfordulója alkalmából. Mindkét alkotó kiemelkedő képzőművésze a régiónak, ezért is hiánypótló Husvéth Lajos és Almási Gábor közös kiállítása – emelte ki Baranyi Anna.
Ljubica Vuković Dulić művészettörténész, főmuzeológus megnyitó beszédében kiemelte, kihívást jelentett a két művész alkotásaiból egységes tárlatot létrehozni, hiszen más időszakban és más eszközökkel és más megközelítéssel alkottak.
A kiállítás szervezői elmondták, a tárlathoz kapcsolódóan további programokat szerveznek.
Nyitókép: Kudlik Zoltán is köszöntötte az egybegyűlteket a kiállítás megnyitóján (Molnár Edvárd felvétele)