2024. november 17., vasárnap

A színpad az éltető erőm

A Nemzetközi Piano Festen Fejes Krisztina Schubert- és Liszt-művekkel lépett fel

A szabadkai Városháza dísztermében megtartott VIII. Nemzetközi Piano Festen a magyarországi Fejes Krisztina is megmutatta kivételes tehetségét. A zongoraművész igazán mestere hangszerének, rendkívüli magas szintű mesteri előadást hallhatott a közönség. Kivételes tehetség, aki nagy elmélyültséggel és kellő alázattal nyúl mindig a nagy zeneszerzők örökségéhez. Tanulmányait ötévesen kezdte a Bartók Béla Zeneiskolában Szolnokon. Tízévesen már kétszeres első helyezettje volt a megyei zongoraversenynek, továbbá tizenkét évesen beválogatták a Papp Lajos Zongoraverseny döntőjébe Budapesten, a Régi Zeneakadémián. Az említett sikerek után útja egyenesen a budapesti Bartók Béla Konzervatóriumba vezetett. A konzervatóriumi évek után, 2003-ban felvételt nyert a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemre. Nemzetközi kurzusok állandó résztvevője volt. Tanulmányi évei alatt számos versenyen vett részt sikerrel. A nemzetközi sikereknek, szakmai elismeréseknek köszönhetően több hazai és külföldi felkérést tudhat magáénak. Koncertezett már Európa, Dél-Amerika és Ázsia nagy hangversenytermeiben. Mesterkurzusokat tartott Kolumbiában, Mexikóban. Jelenleg szabadúszó koncertező művész és napjaink keresett zongoraművésze. A művésznő magyar és határon túli tehetségeket gondoz, mentoráltjai részben erdélyi tehetségek és főiskolás magyarországi növendékek. 2020-ban létrehozta a Fejes Művészeti Akadémia Egyesületet. Missziónak tartja a magyar zenei kultúra megbecsülését, terjesztését, határon túl és szerte a világban egyaránt.

Fejes Krisztina a koncert előtt lapunknak nyilatkozva elmondta, Szabadka nem ismeretlen terep, többször koncertezett már a városban, és minden alkalommal különleges érzés visszatérnie. A zongoraművész a zenei vonalat édesapjától örökölte, aki karmesterként meghatározó példakép volt számára, a pályán azonban egy kiváló zeneiskolai tanárnője indította el.

– Gyerekkoromban a zongorázás mellett néptáncoltam is, ami már korán fejlesztette a testtudatomat. Majdnem táncos lettem, de végül a zongora mellett maradtam. Vidéki lányként indultam, és a szívem mélyén máig az maradtam. A sikerhez vezető út azonban korántsem volt egyenes. Rengeteg nehézséget és kudarcot is megéltem, ám mindezek formáltak, és megtanítottak arra, hogy a művészet áldozatokkal jár, de minden előadás után azt érzem, érdemes csinálni, megéri – emelte ki Fejes Krisztina, aki tizenöt évvel ezelőtt a szabadúszó pályát választotta.

– Akkoriban még nem hittem volna, hogy például 2026-ra egy amerikai szerződés boldog tulajdonosa leszek. Az álmaim lépésről lépésre valósultak meg. Tanítottam konzervatóriumban, és öt évig Spanyolországban is éltem, ami meghatározó időszak volt nemcsak szakmailag, hanem a személyes fejlődésem szempontjából is. Emellett rengeteget koncerteztem külföldön, ugyanakkor a tehetséggondozás is kiemelkedő szerepet játszik az életemben. Fontosnak tartom a közönségnevelést és a fiatal tehetségek támogatását. Erdély különösen közel áll a szívemhez, és mentoráltjaim között is sok határon túli tehetség van, többek között egy vajdasági fiú is – emelte ki, és mint elárulta, a zongoraművészeknek, különösen a női zongoraművészeknek hatalmas önismeretre van szükségük.

– Lényeges a tudatos jelenlét, hogy elkerüljem a kiégést, és mindig képes legyek adni a közönségemnek. Számomra a színpad nemcsak egy hely, hanem az éltető közegem, az éltető erőm. A színpadon mindig az őszinteségre törekszem. Egy művész ott szinte „meztelenre vetkőzik”. A koncertek során a legfontosabb, hogy az ember önmaga maradjon, és hogy egy zongoraművész előadása az adott zeneszerző művét helyezze előtérbe. Én csak közvetítő vagyok, aki hidat teremt a múlt nagy alkotói és a jelen közönsége között. Az őszinteség, az önazonosság, a hit, az erő és az alázat minden pillanatban kíséri a művészetemet. A karrieremben pedig Bartók, Liszt és Beethoven vezettek utamon, mint biztos iránytűk, de a magyar kultúra képviselete is kiemelt szerepet kap az életemben – hallottuk Fejes Krisztinától, akit a mai fiatalok zenéhez való viszonyáról is kérdeztük.

– Úgy látom, hogy az online világ sok szempontból meghatározta az elmúlt tíz évet. Sajnos az interneten nem mindig a minőségi zene kerül előtérbe. Az, hogy milyen ízlésük van a mai fiataloknak, szerintem az oktatási rendszertől is függ, meg abból, hogy milyen háttérkörnyezetből jöttek. Fontos lenne, hogy a fiatalok megtanulják megkülönböztetni a „jó” zenét a ,,rossztól”, ezért én kötelezővé tenném a zeneoktatást már az alsó osztályokban, hogy a gyerekek hallása, zenei ízlése már korán formálódhasson – zárta gondolatait beszélgetőtársunk. 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Fejes Krisztina zongoraművész visszatérő fellépő Szabadkán (Dér Dianna felvétele)