A tömegjelenetek látványos koreográfiái Kiss Zselykó munkáját dicsérik
A nyárra való visszatekintés egyik központi momentuma a Tanyaszínház idei turnéja, amelynek során a társulat előadása rég nem látott sikert aratott Vajdaság-szerte. A falu rossza című népszínmű alapján készült előadást Táborosi Margaréta rendezte, a zenéjét Bakos Árpád szerezte, a koreográfus pedig Kiss Zselykó volt. A Tanyaszínház intézménye számára azonban nem kizárólag emiatt számít rendkívül fontosnak az idei év, hanem azért is, mert végre megkezdődhetnek a Kavillóra megálmodott épületkomplexum felépítésének munkálatai is.
A falu rossza című előadást a közönség mind a huszonhat településen kitörő lelkesedéssel fogadta, de szakmai körökben is sokan az elmúlt évek egyik legjobban sikerült produkciójának tartják, így a rendezőnő, Táborosi Margaréta előzetes célkitűzése – miszerint olyan előadást szeretett volna létrehozni, amelynek megtekintése során mindenki jól szórakozik, de amit a szakma is elismer – minden kétséget kizáróan megvalósult. Bár azt mondja, a próbafolyamat során rá kellett döbbennie arra, hogy bizonyos dolgok alól – amelyek alól szeretett volna kibújni – lehetetlen volt kibújni, ezért olykor kompromisszumokat kellett kötnie önmagával, ám mindezt úgy próbálta megvalósítani, hogy azután mégis nyugodt szívvel tudja kiengedni a keze közül. Az alkotók ugyanakkor láthatóan rendkívül sokat dolgoztak azon, hogy az előadás cselekménye ne csak a kifelé való játék szintjén valósuljon meg, ahogyan az a népszínművek klasszikus feldolgozásai során az esetek túlnyomó többségében történni szokott, hanem bizonyos háttértartalmakat is kapjanak a színpadon zajló történések, illetve ezáltal olyan folyamatok is lejátszódhassanak az előadás megtekintése közben, amelyek a felszín alatt, az érzelmi mélységek szintjén is képesek megérinteni az embert, feltéve, ha igénye van erre. De valószínűleg éppen ez a kettősség az előadás sikerének a titka: szórakoztatni akar, de nem tolakodóan, adni akar, de nem tolakodóan – azaz a befogadóra bízza a befogadás folyamatának mind a tartalmi, mind az érzelmi szintjét.
A rendezőnő azt mondja, nagyon örül annak, hogy lehetőséget kapott, és annak is, hogy ennyire sikeres lett az előadás, bár elképzelhetőnek tartja, hogy ha most kellene választania, már egészen más stílusú szöveghez nyúlna, mint korábban, valami olyasmihez, aminek a színpadra állítása nagyobb bátorságra vall, amelyben hangsúlyosabb szerep juthat a mozgás kifejező erejének és a testtudat jelentőségteljes hangsúlyozásának. A turné lezárása után azonban most már egyértelműen kijelenthető, a visszajelzések alapján úgy tűnik, a közönség az idei előadást a Tanyaszínház utóbbi éveinek egyik legjobb, egyik legközkedveltebb előadásának tartja. A tervezett huszonhat előadást – a bemutatót megelőző előzetes betervezett szünnap miatt – huszonhét nap alatt sikerült teljesítenie a csapatnak, egyetlenegyszer sem kellett megszakítani a turnét, ami eleve igencsak örömteli tény. Ráadásul a kalapozás eredménye is rendkívül kellemes meglepetéseket tartogatott a Tanya-csapat tagjai számára, hiszen bizonyos településeken a vártnál is nagyobb mértékben fejezte ki ilyen módon elégedettségét a közönség. Igaz, ahogyan Magyar Attila, a Tanyaszínház koordinátora fogalmaz, rájuk is fért a támogatás, hiszen bár már véget ért a turné, az anyagiak előteremtése még mindig gondot okoz, ám ennek ellenére bízik abban, hogy a problémáknak a megoldódása csak idő kérdése. A nem minden esetben kedvező körülmények ellenére azonban ezúttal sem állnak meg egyetlen pillanatra sem, hiszen szeretnének minél erőteljesebben rákoncentrálni a Tanya-művésztelep megépülésének projektumára, ugyanis – mint az köztudott – az idei év nemcsak az előadás sikeressége miatt számít mérföldkőnek a Tanyaszínház életében, hanem azért is, mert a Tartományi Nagyberuházási Alap huszonnégymillió dináros támogatást ítélt meg a Tanyaszínház számára a Kavillóra megálmodott rendkívül impozáns épületkomplexum megépítésére, amelyben az elképzelések szerint a meglévő épületek mellett helyet kap majd az emlék-harangláb, a tanyamúzeum és egy négyszobás, irodahelyiséggel ellátott vendégház is, de ruhatárat és konyhát is kialakítanak majd a területén, az udvarban pedig nézőteret építenek, hogy méltó módon tudják fogadni a vendégeket – ha minden a tervek szerint alakul, várhatóan már a jövő bemutató idején is.
Az idei nyár tehát több szempontból is mérföldkő volt a Tanyaszínház életében, amely éppen ezen események hatására harminchárom év után remélhetőleg valamivel közelebb kerül majd ahhoz, hogy megkapja mindazt, ami a vajdasági magyar kulturális életben évtizedek óta betöltött kulcsfontosságú szerepe miatt megilleti, annak érdekében, hogy ezek a mérföldkövek szilárd talapzatok is lehessenek egyben, amelyekre felkerülhetnek majd a következő évek képzeletbeli szobrokká szilárdított eredményei is.