2024. november 25., hétfő

Hagyományerősítés új mondanivalóval

Beszélgetés Herczeg Tamással, a Szegedi Szabadtéri Játékok igazgatójával

Július 5-én a Leányvásár című operett megújult változatának bemutatójával indul, és augusztus 20-án az István, a király című rockopera rendhagyó jubileumi előadásával zárul a Szegedi Szabadtéri Játékok idei programja, amely ezúttal is a műfaji sokszínűségre törekszik majd – mondja Herczeg Tamás, a rendezvénysorozat néhány hónappal ezelőtt kinevezett új igazgatója, aki egyaránt fontosnak tartja a Szegedi Szabadtéri Játékok hosszú évtizedekre visszanyúló hagyományainak tiszteletben tartását és a továbblépés lehetőségének biztosítását is. Éppen ezért egyik legfőbb célkitűzése a rendezvénysorozat nemzetköziségének megteremtése.

A Szegedi Szabadtéri Játékok rendezvénysorozata az idén is rendkívül sokszínű programmal várja majd az érdeklődőket, mit tapasztal, melyek azok a produkciók, amelyeket a legnagyobb várakozás előz meg?

– A Szegedi Szabadtéri Játékok legsikeresebb műfaja a musical, amely nagyjából a ’90-es évek óta vált nagy divattá, és tagadhatatlan, hogy ezek iránt a produkciók iránt a legnagyobb az érdeklődés, de a nézők emellett nagyon kedvelik az operetteket is. Táncbemutatókat is rendszeresen készítünk, olykor sor kerül egy-egy drámai előadás bemutatására is, és az érdeklődők minden évben láthatnak egy-egy operaelőadást is. Július 5-én, 6-án és 7-én mutatjuk be Jacobi Viktor Leányvásár című operettjét, amely különleges hangulatú előadás lesz, hiszen jelentősen felfrissítjük az előadás librettóját és dalszövegeit is, amelyeket az egyik legnépszerűbb kortárs magyar költő, Varró Dániel írt újra. A zenékhez azonban nem nyúltunk hozzá, tehát az eredeti Jacobi-dallamok fognak felcsendülni. Az előadást Gothár Péter rendezi, és az eredeti helyszínről egy meglehetősen varázslatos, meseszerű szigetre költözünk, hiszen a kövérek és a soványak szigetén leszünk, ami nagyon sok helyzetkomikumra ad majd lehetőséget. Olyan kiváló művészek működnek közre, mint Hegedűs D. Géza, Schell Judit, Nagy Ervin, Szombathy Gyula, Ujlaki Dénes, Keresztes Tamás és sokan mások. Úgy gondolom, hogy nagyon különleges mesében lesz részük a nézőknek.

Az operettbemutató után, július 13-án Az Operaház fantomja melódiái csendülnek fel, Az Operaház fantomjának ugyanis tíz évvel ezelőtt volt a magyarországi bemutatója. Ennek apropóján sikerült Szirtes Tamást, a Madách Színház igazgatóját, az előadás rendezőjét rávenni arra, hogy ha a teljes előadást nem is tudjuk bemutatni, hiszen speciális szcenikai igények vannak, egy erősen szcenírozott, koncertszerű előadást a Szegedi Szabadtéri Játékok közönsége is megtekinthessen majd.

Az idén lesz egy magyarországi ősbemutatónk is, az Elfújta a szél, a Rómeó és Júlia című nagy sikerű musical zeneszerzője, Gérard Presgurvic műve. A Budapesti Operettszínházzal való koprodukcióban, Somogyi Szilárd rendezésében és az operettszínház sztárjainak közreműködésével állítjuk színpadra a különlegesnek ígérkező előadást, amelynek egyébként az utóéletében is érdekelt lesz a Szegedi Szabadtéri Játékok, hiszen a Budapesti Operettszínház a repertoárjára is tűzi majd a produkciót.

Szintén nagy várakozás előzi meg az István, a király című előadást is, amelynek producere korábban azt nyilatkozta, hogy a produkció egyik nagy kérdése, kiállja-e az idő próbáját. Hogyan látja, kiállja majd?

– A producer asszonnyal együtt nagyon bizakodóak vagyunk, reméljük, hogy igen. A mű az idén ünnepli bemutatásának harmincéves jubileumát, ennek apropóján a szerzők Alföldi Róbertet kérték fel arra, hogy állítsa színpadra a darabot, amelynek bemutatója itt, a Szegedi Szabadtéri Játékokon lesz. Sokan emlékezhetnek rá, hogy az egykori bemutató igazi kortárs előadás volt, utána azonban az István, a király erősen archaizáló, jelmezes előadássá vált. Most, harminc évvel később Alföldi Róbertnek arra szól a felkérése, hogy újra egy kortárs előadást állítson színpadra, éppen ezért valóban nagyok a várakozások arra vonatkozóan, hogy miként fog megszületni harminc év távlatából, kortárs előadásként, aktuális tartalommal, a mű körül kialakult kanonizált elvárásoknak megfelelve az új produkció, amelyet augusztus 17-én, 18-án és 20-án, a Szegedi Szabadtéri Játékok záróeseményeként láthatnak majd a nézők, parádés szereposztásban.

Amikor átvette a Szegedi Szabadtéri Játékok irányítását, kész évadtervvel találta magát szemben. Ahhoz képest mik a legnagyobb változások az idei rendezvénysorozat tekintetében?

– Harangozó Gyulával, aki művészeti igazgatóként vesz részt a munkában, közösen nyertük meg a pályázatot, és valóban az volt a célunk, hogy lehetőség szerint ne nyúljunk hozzá a programhoz, hiszen az eléggé előrehaladott állapotban volt. A kényszerűség azonban azt hozta, hogy egy produkció kapcsán mégis változtatnunk kellett, így a korábban meghirdetett táncelőadás helyett a közönség egy operaprodukciót láthat majd, ami viszont egészen komoly kultúrtörténeti csemege lesz. George Gerschwin Porgy és Bess című operáját mutatjuk be, amely azért nagyon különleges, mert több mint két évtizede nem állították színpadra Magyarországon, hiszen Gerschwin akarata szerint a produkcióban kizárólag színes bőrű énekesek léphetnek színpadra, és ennek nyilvánvalóan az a feltétele, hogy jó messziről kell meghívni legalább harmincöt operaénekest. A szegedi előadás próbái New Yorkban kezdődnek meg, a díszletek azonban itt készülnek, amihez folyamatosan egyeztetjük a műszaki rajzokat. Az előadásban közreműködik majd a Szegedi Szimfonikus Zenekar, de New York-i karmester, New York-i rendező és New York-i énekesek vesznek részt benne. Úgy gondolom, hogy ez a produkció amellett, hogy az operarajongóknak igazán különleges csemege lesz, a musicalek kedvelői számára is csábító lesz, hiszen Gerschwin dallamai sokkal inkább dzsesszes hangvételűek, mintsem a nagy, romantikus művek dallamait idézők. Éppen ezért bízunk benne, hogy az előadás a könnyebb műfaj szerelmeseit is megérinti.

Ez a produkció mennyiben illeszkedik az önök által meghatározott, úgynevezett új mondanivalóba, amit a pályázatukban fontos célként határoztak meg?

– A pályázatunkban valóban sok újszerűségről beszéltünk, de a Szegedi Szabadtéri Játékok hagyományait és alapítók által létrehozott értékeit egy pillanatig sem szeretnénk megkérdőjelezni, sőt, inkább tovább erősítenénk, hiszen a szabadtéri játékok sok más európai szabadtéri fesztivállal szemben nem egyműfajú, tematikus fesztivál, hanem népszínházi hagyományokat ápoló, sok műfajban érdekelt rendezvénysorozat, és ezt mindenképpen szeretnénk megőrizni. Ilyen módon az operaprodukciónak a műsorváltoztatás árán való beemelése a programba inkább a folytonosság megőrzését jelenti, hiszen az elmúlt több mint nyolcvan évben talán nem is volt olyan évad, amelynek programjában ne szerepelt volna opera.

Hogyan látja – ahogyan fogalmazott –, a népszínházi hagyományokat ápoló rendezvénysorozat látogatói körében mekkora ma az igény az opera műfaja iránt?

– Úgy vélem, ezen a területen jelentős feladat hárul ránk, hiszen az opera nagyon széles popularitása mára már valóban alábbhagyott, ugyanakkor az ellen mindenképpen tiltakozni szeretnénk, hogy az opera egy szűk társadalmi elit műfaja. Azt szeretnénk bebizonyítani, hogy az opera még mindig képes széles tömegeket megszólító, népszínházi jellegű bemutatókra, éppen ezért fontos az, hogy az úgynevezett fesztiválelőadások sorát gazdagítani tudjuk az idei Porgy és Bess című előadásunkkal, illetve a következő évben egy újabb, általunk színpadra állított előadással. Úgy gondolom, hogy érvényes színpadi keretek között, picit formabontóan, a kőszínházban megszokott operajátszástól eltérő módon, bátrabb és progresszívebb előadásokat létrehozva sikerül majd bebizonyítanunk a szélesebb közönség számára is, hogy igenis érdemes operába járni, hiszen az opera a zenés színház királynője. Éppen ezért – a személyes elfogultságomon túlmenően – azt kell mondanom, hogy a legizgalmasabb zenés színházi előadások mégiscsak az opera műfajában tudnak létrejönni.

A hagyományokhoz való ragaszkodásról beszélt, ugyanakkor a közelmúltban több, Önnel készült interjúban is kiemelte a továbblépés fontosságát. Milyen módon szeretné megvalósítani mindezt?

– Számunkra nagy kihívást jelent az, hogy mennyire tudunk majd újra, a valamikori dicső korszakokhoz hasonlóan, nemzetközi sztárokat is meghívni egy-egy produkcióba a Dóm térre – elsősorban éppen az opera és a tánc műfajára gondolok. Ennek azonban a finanszírozási hátterét is meg kell teremteni. Ennek eléréséhez azt a célt tűztük ki, hogy az itt bemutatott produkciókat megpróbáljuk majd továbbvinni, és új helyszíneken is bemutatni, nem elsősorban Magyarországon, hanem külföldön is, és az ebből származó bevételek visszaforgatásával szeretnénk erősíteni a Szegedi Szabadtéri Játékok nemzetközi erejét. Bízunk benne, hogy mindez sikerülni is fog, amire talán minden okunk megvan, hiszen műszakilag ezek úgynevezett lábon álló produkciók, tehát nem igényelnek különösebb attrakciókat, inkább a mi színpadi méreteinkkel kompatibilis játszóhelyek megtalálása komoly feladat, de ma már elfogadott, hogy például sportarénákban vagy egyéb alternatív játszóhelyeken mutassák be az előadásokat, ami mindezt jelentős mértékben megkönnyíti.

Az igazi nagy változásokat azonban a 2015-ös évadra ígérték. Hogyan néz majd ki az ideális évad 2015-ben?

– Nekünk papíron már megvannak a terveink, sőt, egy picivel előrébb is járunk, hiszen elkezdtük a következő évadokra vonatkozó együttműködési megállapodások megkötését, a darabjogok megszerzését és egyéb folyamatok beindítását is. De azt hiszem, ezekről a tervekről még nagyon korai beszélni, hiszen a kommunikációs stratégiánk értelmében a következő évad programját is csak az idei szezon után fogjuk meghirdetni. Ami az irányvonalakat illeti, ahogyan említettem is, mindenképpen marad a népszínházi irányvonal, a feladatok pedig inkább ott jelennek majd meg, hogy hogyan lehet továbbvinni egy-egy produkciót. Természetesen művészileg is lesznek érdekes kihívások és meglepetések, amelyekről azonban nagyon nehéz lenne úgy beszélni, hogy ne érintsük a konkrétumokat.

A változások körébe tartozik a Dóm tér tervezett átépítése is. Ez hogyan érinti, mennyiben befolyásolja majd a Szegedi Szabadtéri Játékokat?

– Jelenleg is intenzív egyeztetések zajlanak a beruházást megvalósító Szeged-Csanádi Egyházmegye püspökségével, ugyanis az átépítés valóban megváltozott műszaki körülményeket jelent majd a szabadtéri játékok számára, az azonban már biztos, éppen ezért mindenkit megnyugtathatok, hogy a Szegedi Szabadtéri Játékok helyszíne továbbra is a Dóm tér marad. Bízunk benne, hogy ez a változás nemcsak egyfajta túlélést jelent számunkra a 2015-ös évig, amíg lezárul a átépítés, hanem ezekben a változásokban benne rejlik majd a fejlesztés lehetősége is, hiszen ne felejtsük el, hogy a Szegedi Szabadtéri Játékok esetében legutóbb a kilencvenes években valósult meg jelentősebb mértékű fejlesztés, amikor a fix lelátórendszer mobil lelátóra cserélődött. Szeretnénk, ha a megváltozott helyzet némi műszaki megújulást is jelenthetne majd a Szegedi Szabadtéri Játékok számára.

Visszatérve az idei rendezvénysorozatra, milyen számadatokkal lenne a látogatottságot illetően?

– Idén hozzávetőlegesen az ötvenötezres látogatószám elérését céloztuk meg, bízunk benne, hogy ez realizálható is. Az már most látszik, hogy a jegyeladások tekintetében az előző évhez képest időarányosan mintegy húsz százalékkal jobban állunk, amit szeretnénk az évad végéig megőrizni. A legfontosabb az lenne, hogy jó idő legyen, különösen a játéknapokon és azokat megelőző napokon annak érdekében, hogy mindenki bátran el merjen indulni akkor is, ha még nincs jegye, és akár az előadás előtt is jegyet válthasson. Feltéve persze, ha még lesz belépőjegy az adott előadásra, hiszen az István, a királyra például már most eladtunk minden jegyet. A többi produkcióra most még, kisebb-nagyobb mértékben ugyan, de rendelkezésre állnak a jegyek, éppen ezért szeretnék minden érdeklődőt bátorítani, hogy mielőbb vásárolja meg a belépőjegyeit, akár online, a Szegedi Szabadtéri Játékok honlapján, akár a jegypénztárainkban, nehogy végül lemaradjon az azokról az előadásokról, amelyeket a legszívesebben megtekintene az idei Szegedi Szabadtéri Játékokon.

PROGRAM

Leányvásár

2013. július 05., péntek, 21:00 – Dóm tér

2013. július 06., szombat, 21:00 – Dóm tér

2013. július 07., vasárnap, 21:00 – Dóm tér

Az Operaház fantomja

2013. július 13., szombat, 21:00 – Dóm tér

Egy bolond százat csinál

2013. július 19., péntek, 19:00 – Újszegedi PORT.hu színpad

2013. július 20., szombat, 19:00 – Újszegedi PORT.hu színpad

Jótékonysági koncert

2013. július 26., péntek, 19:00 – Újszegedi PORT.hu színpad

Elfújta a szél

2013. július 26., péntek, 21:00 – Dóm tér

2013. július 27., szombat, 21:00 – Dóm tér

2013. augusztus 02., péntek, 21:00 – Dóm tér

2013. augusztus 03., szombat, 21:00 – Dóm tér

Szegedixie Gála – 2013

2013. július 28., vasárnap, 19:00 – Újszegedi PORT.hu színpad

Operagála (Ajándékkoncert)

2013. július 31., szerda, 21:00 – Dóm tér

Porgy & Bess

2013. augusztus 09., péntek, 21:00 – Dóm tér

2013. augusztus 10., szombat, 21:00 – Dóm tér

István, a király

2013. augusztus 17., szombat, 21:00 – Dóm tér

2013. augusztus 18., vasárnap, 21:00 – Dóm tér

2013. augusztus 20., kedd, 21:00 – Dóm tér

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás