Első kiállítása 1943-ban, egy szibériai fogolytáborban volt: Karl Stengel cementzsákra készült faszén rajzain egy katonatisztnek akadt meg a szeme, aki ezután papírt és ceruzát adott a fiúnak, hogy rajzolja meg a portréját. Stengel ettől kezdve sok időt töltött az orosz őrök portréinak a rajzolásával, de megörökítette sorstársait, barátait is. Munkáiból végül a lágerigazgatóság főépüéletében egy kiállítást is szerveztek.
Hetvenhét évvel később Tiszta szívvel címmel mintegy ötven alkotáson keresztül mutatja be Karl Stengel magyar származású festő életművét a római Collegium Hungaricum kiállítása. A tárlat nem titkolt célja az, hogy közelebbről is megismertesse a római közönséget a közelmúltban elhunyt festő műveivel. Pedig meglehet: az 1925. szeptember 19-én Újvidéken született Karl Stengel munkásságát jóval többen ismerik Olaszországban, mint Magyarországon vagy Szerbiában.
A római Collegium Hungaricumban megszervezett kiállítás ötletgazdája és kurátora Beth Vermeer művészettörténész volt, aki írásban válaszolt kérdéseinkre.
Mit lehet tudni az újvidéki születésű művész gyermekkoráról és a szibériai fogolytáborból való szabadulása utáni életéről?
– Rendkívül érzelmes, szenvedélyes és érzékeny gyerek volt. Kora gyermekkorától kezdve rajzolt, különösen a fekete és a fehér kontrasztja izgatta. Imádta a Dunát, számára az jelentette az igazi szabadságot, amikor evezhetett a folyón. A fogolytáborból való szabadulását követően Budapesten telepedett le, ahol festészetet és grafikát tanult. A szocialista realizmus kora volt ez, nem sok lehetőség volt művészi individualizmusra, expresszív stílusra, kreativitásra, Stengel 1956-ban el is hagyta Magyarországot. Menekülttársaival egy kimerítő utazás után érkeztek meg Salzburgba, ahol az amerikaiak által felállított gyűjtőtáborban jól jött a németül és angolul is beszélő magyar festő nyelvtudása. Bár felkínálták neki a lehetőséget, hogy Amerikában telepedjen le, ő Európát választotta, mert európai akart maradni és Európában akart tanulni. Így került Münchenbe, ahol tanulmányait a Képzőművészeti Akadémián folytatta. Néhány év múlva Spanyolországba költözött, de végül visszatért Müchenbe, ahol tanítani kezdett. A hetvenes évektől kezdve számos kiállításon vett részt többek között Németországban, Norvégiában, Olaszországban, Franciaországban, Spanyolországban, Lengyelországban, Romániában, az Egyesült Államokban, valamint Mexikóban. Életének utolsó 27 évét Olaszországban töltötte: Toszkána volt az a hely, ahol ismét otthonra lelt.
Miért Tiszta szívvel lett a római kiállítás címe?
– A legtöbb projektemben az irodalom és a költészet szorosan kapcsolódik a vizuális művészetekhez, a zenéhez és a színházhoz. A római Collegium Hungaricum kiállításának a tervezésekor tanulmányoztam Stengel kapcsolatát a magyar írókkal, költőkkel. Rajongott Ady Endréért, eredetiben olvasta a verseit – a hazaszeretet, a hit, a szerelem, az individualizmus, a modernség kötötte őket össze. József Attila Tiszta szívvel című versét is nagyon szerette, akinek a költészetét áthatja egyfajta melankólia és a szabad asszociációk gyakori használata – ebben hasonlóságot mutat Stengel több absztrakt alkotásával is.
A zene és az irodalom mellett mi inspirálta még Stengelt?
– Második feleségével, Camillával sokat utaztak, és bárhol is járt, nagy figyelmet szentelt a hagyományoknak, a történelemnek, az ott élő embereknek. Üzbegisztáni, azerbejdzsáni és líbiai útjai különösen nagy hatással voltak a technikájára, egy ideig homokot is kevert a festményeibe, és a nyolcvanas években a sivatag színei és ezeknek az országoknak a kalligráfiái is megjelentek a művein.
Sokféle műfajban alkotott, festmények, rajzok, szobrok, gouache-ok, rézkarcok kerültek ki a kezei közül. A rajzai szenvedésének és fájdalmának a metaforái voltak, a festmények pedig főleg olyan absztrakciók, amelyeket én a figurális tartalmak redukcióinak látok.
Szerbiában és Magyarországon láthatja-e majd a közönség Stengel alkotásait?
– Stengel nagyon fontosnak tartotta azt, hogy a festményeit és a rajzait eredetiben is meg lehessen tekinteni, ezért élete alkonyán Firenzében megnyitott egy a munkásságát bemutató kicsi múzeumot. Művészi hagyatéka gondozóinak azt is meghagyta, hogy alkotásaiból adományozzanak a világ különböző tájain található múzeumoknak. Özvegyével azt szeretnénk, hogy a közeljövőben Karl Stengel műveit szülővárosában, Újvidéken és Magyarországon is megismerhesse a közönség.