2024. november 24., vasárnap
RÖVIDPÁLYÁS ÚSZÓ-VB – DOHA

Hosszú ma négyszer rajtol

Több mint 160 ország mintegy 1000 úszója vesz részt a ma Dohában kezdődő rövidpályás úszó vb-n, amelyen a magyar és szerbiai képviselők is figyelmet keltő szereplésre számítanak. Érthető módon a magyarok legtöbbet Hosszú Katinkától és Gyurta Dánieltől várnak, bár néhány másik úszó is dobogós lehetne. Kiss László kapitány szerint hat érem a cél, de közötte aranyok is legyenek, a szerb reményeket pedig a nyári kétszeres Eb-érmes Velimir Stjepanović táplálja.

Az első napon 10 számban tartanak selejtezőt, az esti műsorban pedig az elődöntők és öt döntő következik. Hosszú Katinka négy számban rajtol a nyitónapon, és három döntőben is indulhat, hisz a 200 pillangó, a 400 vegyes és a 4 × 200-as gyorsváltó is műsoron van, Katinka neve pedig ott van a 100 hát rajtlistáján is. A másik magyar sztár ma Gyurta lehet, aki a budapesti média szerint a 100 mell selejtezőjében és esti elődöntőjében indul, érdekes viszont, hogy a vb rajtlistáin e számban a neve nem található.

A vb helyi idő szerint 9.30-kor (közép-európai idő szerint 7.30) a férfi 200 gyors selejtezőjével indul, amelyben Stjepanovićon és Bernek Péteren kívül az orosz Danil Izotov, a dél-afrikai Chad le Clos és az amerikai Ryan Lochte is a rajtlistán szerepel. Női 200 pillangón Szilágyi Liliána, férfi 100 mellen Horváth Dávid, férfi 100 pillangón Szabó Norbert, Biczó Bence és Ivan Lenđer, női 400 vegyesen Jakabos Zsuzsanna, női 100 háton Kesely Ajna, női 50 mellen pedig Gyurinovics Fanni is indul. A döntőket közép-európai idő szerint 16 órás kezdettel tartják meg, a vb pedig pénzdíjas verseny, amelyen versenyszámonként az első hat 1000–7000 dolláros jutalmat kap, a világcsúcsot pedig egyenként 15 ezer dollárral honorálják.

* * *

Hosszú és Filipović is a győztesek között

Hosszú Katinkát választotta az év legjobb női úszójának a nemzetközi sportági szövetség (FINA), a férfi vízilabdázóknál, ahol Varga Dénes, a tavalyi győztes és bátyja, a szintén olimpiai és világbajnok Dániel, a nyári, margitszigeti kontinensviadalon ezüstérmes válogatott két alapembere is ott volt a hat jelölt között, a szerb Filip Filipović győzött. Az ezért járó elismerést a dohai Grand Hyatt szálló báltermében rendezett gálaesten vehették át a díjazottak.

A Vasas úszója az év főversenyén, a berlini Európa-bajnokságon három arany-, egy ezüst- és két bronzérmet szerzett: 400 és 200 méter vegyesen rendkívül magabiztosan védte meg címét, valamint 100 méter háton sem talált legyőzőre. Második lett 200 méter gyorson, 200 méter pillangón és a 4 × 200 méteres gyorsváltó tagjaként pedig harmadikként ért célba. Ezenkívül nagy fölénnyel megnyerte a rövidpályás világkupa-sorozatot, amelyben 51 elsőséget gyűjtött, és ötször állított fel világrekordot.

Nem kellett sokat izgulniuk a magyaroknak a gálaesten, mivel rögtön az úszók legjobbjaival kezdték a díjak átadását. A férfiaknál az idei világkupa összetett győztese, a dél-afrikai Chad Le Clos neve került elő a borítékból, ezek után pedig reménykedtek benne a delegáció tagjai, hogy a nőknél sem lesz ez másképp, és nem is kellett csalódniuk: a Katari Olimpiai Bizottság főtitkára, al-Tani sejk Hosszú Katinka nevét olvasta a mikrofonba.

Ezután rövid videóban foglalták össze az idei teljesítményét, a hat Eb-érmes produkciót, a világkupa-szereplést az öt világcsúccsal és azzal, hogy az elmúlt évek sikerei nyomán 122 győzelemmel immár ő vezeti a vk-történet örökranglistáját.

Hosszú Katinka ezután átvette a 2014 női legjobbjának járó kristálytrófeát, majd rövid beszédben köszönte meg az elismerést, először edző férjének, Shane Tusupnak, majd családjának. Elmondta, szeretné minél jobban kivenni a részét az úszósport népszerűsítéséből, és reméli, a teljesítményével ehhez már hozzá is tett valamit az elmúlt időszakban.

Nem sokkal később kissé meghatottan nyilatkozott, kezében a pazar díjjal.

Ez félelmetes, hatalmas nagy megtiszteltetés... Rajtam kívül még ketten úsztak világcsúcsot és értek el kiváló eredményeket, Katie Ledecky és Sarah Sjöström, mégis engem választottak. Ez az egyik legnagyobb elismerés, amit a pályafutásom során valaha kaptam” – idézte Hosszút a szövetség. „Sokan kérdezték a díjátadó előtt, izgulok-e, és mindenkinek azt mondtam, nem, mert a munkát elvégeztem, az eredményeket már elértem, azaz, ami rajtam múlt, megvolt a gála előtt. Az, hogy a szavazók így döntöttek, fantasztikusan jó érzés.”

Ezután még arról beszélt, hogy a rövidpályás vb csak szerdán kezdődik, de ő máris kapott egy ilyen díjat.

Az idény értékeléséről kérdeznek, holott a rövidpályás szezon csúcsa, a vb még csak most indul” – mondta, majd hozzátette, így viszont határozottan úgy érzi, még könnyebben fog úszni szerdától. „Nincs az, hogy na, most aztán muszáj megmutatni, különben nem lesz olyan szép az év.”

Megemlítette azt is, hogy a londoni játékok után edzőjével eldöntötték, ad magának négy évet.

Ez a két idény arra jó volt, hogy már most biztos vagyok abban: nem csak négy év lesz ebből. És azt is érzem: nem a riói aranyon áll vagy bukik minden. Ahogy fel tudtam állni London után, egyértelműen azt mondatja velem: most már történhet bármi, az önmagában óriási teljesítmény, ahonnan indultam és ahová jutottam az elmúlt időszakban” – folytatta.

Beszélt arról is, ha megint negyedik lenne csak az olimpián, gond nélkül menne tovább, mert nem Rióban dől el, jó úszó-e.

Persze, a cél természetesen továbbra is az olimpiai érem, de legalább ennyire fontos, hogy élvezem, amit csinálok. Márpedig az utóbbi két évben végre ez a helyzet, ennél tényleg nincs csodálatosabb.”

A FINA 2010 óta díjazza sportágainak legjobbjait, 2012-ben Risztov Éva a nyíltvízi úszók mezőnyében, tavaly pedig Varga Dénes a férfi vízilabdázók között bizonyult a legjobbnak. Filipović 2011 után másodszor kapta meg a díjat, s a jelöltek között, a már említett Varga-testvéreken kívül, volt még Gojko Pijetlović és Dušan Mandić, és az amerikai Bret Bonanni. Filipović 2014-ben a szerb válogatott tagjaként megnyerte a budapesti Európa-bajnokságot, valamint a Világligát. A nyár folyamán a kragujevaci Radničkiből visszatért az olasz Pro Recco csapatába.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás