A felújított szabadkai Pátria Szálló kongresszusi terme méltó helye volt az országos csapatbajnokságnak. A játékteremben a csapattársak és családtagok mellett kíváncsiskodók is voltak szép számban, hiszen egyedüli lehetőség volt több nemzetközi nagymester játékát figyelemmel kísérni. A büfében pedig folyt az esélylatolgatás.
Brindza Istvánt, a verseny főbíráját munka közben találtuk meg. Szervezett, irányított szinte a verseny utolsó pillanatáig.
• Mennyire van megelégedve a verseny megszervezésével?
– A Pátria Szálló kitűnő házigazdának bizonyult. A felújított szobák, a kiváló ellátás mind a versenyzők megelégedésére szolgált. Olyannyira, hogy többen is elmondták, jövőre is visszajönnének, természetesen ha sikerül megegyezni.
• A Partizan csapata a második forduló után kilépett. Volt-e ilyesmire korábban példa?
– Igen, sajnos volt. Beneveztek hét játékost és csak négy jött el. Volt egy baleset is, Matulović nagymester rosszul lépett és elcsúszott a lépcsőn, kificamodott a keze és haza kellett mennie. Végül hárman maradtak, és úgy döntöttek, hogy kilépnek.
• De akkor miért nem a verseny előtt jelentették be, hogy elállnak az indulástól?
– Azért, mert vártak még két játékost, abban bíztak, hogy menet közben majd megérkeznek, de valami miatt nem jöttek el. Inkább nem térek ki az okokra, hogy miért nem érkeztek meg.
• Milyen színvonalú volt ez a csapatbajnokság?
– Úgy a férfi-, mint a női verseny az utóbbi idők egyik legerősebb versenye volt. Itt volt 51 férfi nagymester, 27 nemzetközi mester és a többi FIDE-mester, a női csapatban is volt 6-8 olyan erős csapat, amelynek 2-3 nagymestere van az első táblán, a többi 4-5 csapat nem éri el a színvonalat. A férfimezőny minden első tábláján idegen játékos játszott. Sajnos ez jelen van a mi sakkunkban.
• Ez azt jelenti, hogy már a sakk is a pénzről szól?
– Lényegében egymást utánozzák a csapatok. Ha az egyik leszerződtet egy idegen játékost, akkor a másik is ezt teszi. Így történhetett meg, hogy az első táblán külföldiek játszottak egymás ellen. Csak a valjevóiaknak volt hazai játékosuk, Ivan Ivanišević. Ő jól is játszott a külföldiekkel, az első táblán a második-harmadik eredményt érte el, ami nagyon jónak számít.
• Arra kérem, hogy értékelje a versenyt, véleménye szerint érvényesült a papírforma?
– Az újvidéki DDOR Novi Sad nevet viselő sakk-klub megérdemelten lett az első. A játékosai kiegyensúlyozottan, jól játszottak, a második, harmadik helyért azonban nagy harc folyt a belgrádi Beopublikum, a valjevói Sveti Nikolaj és a szabadkai Spartacus között. Többé-kevésbé érvényesült a papírforma. Ez nem lehet ideális, hiszen akkor nem kellene versenyezni. Voltak természetesen azért itt is meglepetések. Az újvidékiek voltak a másodikok a papírforma szerint, s végül ők nyerték meg a bajnokságot – mondta Brindza István főbíró.
Holnapi számunkban Márkus Róbert (a győztes csapat tagja) és a magyarországi Berkes Ferenc (a Spartacus első táblása) nyilatkozatait közöljük.