2024. november 25., hétfő

Háttérbe szorult sportszerűség

A tartományi ifjúsági és sporttitkár szerint az erőszak visszaszorításában fontos feladat hárul az iskolai sportra

Marinika Ciobanu tartományi ifjúsági és sporttitkár ígéretet tett arra, hogy a titkárság a jövőben igyekszik hozzájárulni a fiatal zentai teniszező, Györe László felkészüléséhez szükséges feltételek megteremtéséhez és a zentai teniszklubban uralkodó körülmények javításához. A tartományi titkárt a zentai klubnak nyújtandó segítség mellett a sportban uralkodó huliganizmus elleni harcról kérdeztük, illetve arról, hogy a birkózást esetleg törölhetik az olimpiai játékok programjából.

– A zentai látogatás elsődleges célja annak a partneri kapcsolatnak a megerősítése volt, amelyet a helyi önkormányzattal és a zentai teniszklubbal alakítottunk ki, amelyben Györe László is tevékenykedik. Nekünk, vajdaságiaknak különösen fontos, hogy László tavaly megnyerte az Orange Bowlt. Még idejében szeretnénk neki segítséget nyújtani a további fejlődéséhez, biztosítva számára annak lehetőségét, hogy megfelelő szinten edzhessen. Fontosnak tartjuk azt is, hogy a fiatal sportolóink, köztük László is, minél többet és minél jobb körülmények között edzhessenek, ezáltal is népszerűsítve a sportot a saját közösségükben, ugyanis a kiemelkedő sportsikerek általában a nagyobb központok felé vonzzák a sportolókat. A fiatal zentai teniszező nemcsak a kiemelkedő eredményeket elérni vágyó fiatalok példaképe lehet, hanem az iskolai sportot űző és egészséges életmódot folytató fiataloké is.

Mi a véleménye a NOB azon ajánlásáról, amelynek értelmében a birkózás, amely a legeredményesebb egyéni sportág Szerbiában, 2020-ban már nem szerepelne az olimpia programjában?

– Az élsportban nagy szerep jut a különféle lobbicsoportoknak, mindenki harcol a saját helyéért, és egyre drasztikusabb a különbség az olimpiai és a nem olimpiai sportágak között. Minden nem olimpiai sportág célja, hogy bekerüljön a nagy presztízsű olimpiai sportok közé. Ezért a négyéves olimpiai ciklus arra is szolgál, hogy a nem olimpiai sportágak harcoljanak azért, hogy rákerüljenek az olimpiai sportok térképére, de magától értetődik, hogy ehhez sajnos valaminek ki kell esnie. Sajnálnám, ha a birkózóknak nem lenne többé lehetőségük arra, hogy részt vegyenek az olimpiai játékokon, ugyanis Vajdaság ismert a birkózási hagyományairól. Egyik oldalról tehát sajnálattal vettem tudomásul ezt a kezdeményezést, a másik oldalról ugyanakkor el kell fogadni a többi sportágnak az olimpiai családba való bejutásért folytatott harcát is.

Milyen módon próbálja felvenni a harcot a Tartományi Ifjúsági és Sporttitkárság a sportban uralkodó huliganizmus ellen?

– A titkárság a minisztériumhoz és a többi illetékes szervhez hasonlóan mindent megtesz azért, hogy megpróbálja megfékezni a sportban tapasztalható erőszakot, vagy legalábbis megkíséreljen megelőző intézkedéseket tenni ennek érdekében. Az előírásokban tulajdonképpen nincs olyan nyitott tér vagy felemelt sorompó, amely lehetővé tenné az erőszak tolerálását. Ami minket illet, véleményem szerint nekünk leginkább az erőszak megelőzésén és a sportszerűség fontosságának hangsúlyozásán kell dolgoznunk. Megtörtént már, hogy a Tartományi Ifjúsági és Sporttitkárság díjainak odaítélésekor a fair play kategóriában egyetlen jelölt sem volt, ami miatt nagyon csalódott voltam, ugyanis ez azt jelentette számomra, hogy nem foglalkoztunk eleget ezzel a nemcsak a versenysport, hanem az iskolai sport területén is rendkívül fontos szférával. Sokkal inkább a versenysportra fókuszáltunk, az iskolák pedig arra összpontosítottak, hogyan használják ki a sport és a testnevelés nyújtotta lehetőségeket, kinek adják ki a létesítményeket, és nem a sportra, valamint az egészséges életmódra való nevelésre, ami nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a gyerekek egészséges, mentálisan stabil, munkára alkalmas felnőttekké váljanak. Ezt az iskolában megtanult sportszerűséget kellene utána átvinniük a családba, a társadalomba vagy akár a politikába is, éppen ezért azt gondolom, minden másként alakulna, ha a gyermekek mindezt már egészen kicsi korukban elsajátítanák.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás