2024. október 6., vasárnap

Magyar–lengyel a hetedik helyért

22. KÉZILABDA-VB – SVÉDORSZÁG – Spanyolország–Magyarország 30:24 – A 2007-es világbajnok németek tíz góllal veszítettek Norvégiától, s a 11. helyért játszhatnak
Bjarte Myrhol és Erlend Mamelund (jobbról) a német Michael Haasst próbálják megállítani a tízgólos norvég győzelemmel véget ért Németország–Norvégia-mérkőzésen (fotó: Beta)

Miután az I. középdöntős csoport 3. fordulójának első mérkőzésén Norvégia tíz góllal legyőzte Németországot, biztossá vált, hogy a magyar csapat, ha kikap Spanyolországtól, a legrosszabb esetben is a csoport negyedik helyén végez, vagyis a 7., olimpiai selejtezőt érő helyért játszhat a svédországi világbajnokságon.

Az első félidő elején a magyar válogatott ugyanazt nyújtotta, mint Norvégia ellen: álmos kezdés, pontatlan átadások és lövések. Szerencsére 8:4-es spanyol vezetés után hét perccel később már 9:9 állt az eredményjelzőn. Ezután a spanyolok kétszer is vezettek két góllal (11:9, 12:10), a félidő azonban 13:13-as döntetlennel ért véget. A második játékrészt a spanyoloknál Hombrados helyett az adai származású Sterbik Árpád kezdte a kapuban, aki az elején megbabonázta a magyar játékosokat, s öt perc alatt 17:13 lett a hispánoknak. A második félidőben egyetlen egyszer sem sikerült Mocsai Lajos tanítványainak egy gólra megközelíteniük ellenfelüket, amely végül magabiztos, hatgólos győzelmet aratott.

A vereség azt jelenti, hogy a magyar csapat pénteken a 7. helyért játszhat majd a másik csoport negyedikjével, a világbajnoki bronzérmes lengyelekkel. Arról, hogy múlik el a világ dicsősége, a németek mesélhetnek, akik négy évvel ezelőtt világbajnokok voltak, most pedig – habár sokak szerint a legerősebb nemzeti bajnokságuk van – csak a 11. helyért játszhatnak...

Ami az olimpiai kvalifikációt illeti, az ötkarikás selejtező tornára a vb 2–7. helyezettjei alanyi jogon bekerülnek, a vb-aranyérmes pedig egyből londoni kvótát szerez. Amennyiben a vb 1–7. helyezettje nyeri a jövő januári, szerbiai Eb-t, akkor a vb-8. utólag jut selejtezős tornát érő helyhez.
Az ötkarikás kvalifikációs rendszerben a legerősebb földrész – Európa – kap még egy selejtezős tornát jelentő helyet. Vagyis: amennyiben a mostani vb 1–7. helyezettje közül bármelyik gárda nyeri az Eb-t, akkor a jövő januári szerbiai kontinensviadalról egy csapat egyből kikerül a londoni játékokra, és további két válogatott – Eb-helyezésétől függően – még selejtezős tornán vehet részt 2012 áprilisában.

Eredmények, I. középdöntős csoport, 2. forduló: Spanyolország–Izland 32:24, Magyarország–Németország 27:25, Norvégia–Franciaország 26:31. A 3. forduló: Németország–Norvégia 25:35 (13:17), Magyarország–Spanyolország 24:30 (13:13), Franciaország–Izland 34:28.

A sorrend: 1. Franciaország 9, 2. Spanyolország 9, 3. Izland 4, 4. Magyarország 4, 5. Norvégia 2, 6. Németország 2 pont.

II. középdöntős csoport, 3. forduló: Lengyelország–Horvátország 24:28 (11:13), a Szerbia–Argentína 26:25, Dánia–Svédország 27:24. A sorrend: 1. Dánia 10, 2. Svédország 6, 3. Horvátország 5, 4. Lengyelország 4, 5. Szerbia 3, 6. Argentína 2 pont.