Soha életében nem volt még ennyi Élő-pontja (2652) Márkus Róbertnek, aki a Nemzetközi Sakkszövetség legújabb világranglistáján az aktív játékosok között a 95. helyen áll. A Szlovéniában élő, topolyai nagymester azonban mégsem lesz ott a szerbiai válogatott tagjaként a novemberi, Görögországban megrendezésre kerülő csapat-Európa-bajnokságon.
Július 1-jén a Szerbiai Sakkszövetség sajtótájékoztatóján kihirdették a kontinensviadalra utazók névsorát. A férfiaknál Ivan Ivanišević, Branko Damljanović, Aleksandar Kovačević, MilošPerunović és Dragan Šolak, a nőknél pedig Nataša Bojković, Irina Čoluškina, Anđelija Stojanović, Ljilja Drljević és Jovana Erić alkotja a válogatottat.
A júniusban kinevezett Boško Abramović, a férfiak szövetségi kapitánya a sajtótájékoztatón a következőket nyilatkozta:
– Márkusnak túl magasak és realitást nélkülözőek voltak az igényei az anyagiak terén. Az a véleményem, hogy a válogatott valamennyi tagjának egyforma feltételeket kell biztosítanunk, s amit ő kért a szövetségtől, az vállalhatatlan volt.
Az esettel kapcsolatban a 28 éves Márkus a következőket nyilatkozta a Magyar Szónak:
– Háromezer eurót kértem a szövetségtől az Eb-n való szereplésért, ők pedig először 1000, majd 1500 eurót ajánlottak fel. Az általuk felajánlott összegek jóval kevesebbek, mint a korábbiak. Az előző években a szövetség 1000 eurót biztosított számunkra, a sportminisztériumtól pedig ösztöndíj formájában havi 27 000 dinárt kaptunk. Ez utóbbi a felnőttek számára megszűnt, mivel az ösztöndíjakkal az utánpótlás korú versenyzőket próbálják serkenteni a minél jobb eredmény elérésére. Az anyagi része az egyik, amiért nem vállaltam a szereplést a válogatottban. A másik pedig a szövetség hozzáállása a dolgokhoz. Nemcsak szerintem, hanem mások véleménye szerint is le kellett volna váltani az előző szövetségi kapitányt az olimpia után, ez azonban csak egy hónappal ezelőtt történt meg.
• Ebből az derül ki, hogy neked nem az új szövetségi kapitánnyal, hanem a szövetséggel adódott nézeteltérésed.
– Igen, valóban így van. Abramović szerintem jó szövetségi kapitány, kiváló sakkozó, nemzetközileg elismert nagy tudású szakember, s neki is megmondtam, hogy nem őt okolom a helyzetért. A szövetség malmai lassan őrölnek, jó példa erre a már említett szövetségi kapitány leváltásának elodázása, s az is, hogy csak három nap állt a rendelkezésünkre, hogy választ adjunk, elfogadjuk-e a feltételeket és tagjai leszünk-e a válogatottnak. A szövetségnek volt nyolc hónapja, hogy csináljon valamit. Ez alatt az idő alatt nem történt semmi.
• Az is elhangzott, hogy a válogatott minden tagjának ugyanazokkal a feltételekkel kell asztalhoz ülnie. Neked erről mi a véleményed?
– Nem tartom ezt jó ötletnek. Nem mellékes, hogy a többiek sem voltak megelégedve a feltételekkel. Amik a szerb sajtóban és a szövetség honlapján megjelentek, azok féligazságok, az első ajánlatukat ugyanis a többi játékos sem fogadta el, mindenki többet kért. Példaként Magyarországot említeném, ahol Lékó Péter honoráriuma nem egyezik meg a negyedik táblán szereplő játékoséval vagy a tartalékéval. Az első táblás játékosnak sokkal nehezebb dolga van, erősebb ellenfelekkel találkozik, s ezt a tényt nem szabadna figyelmen kívül hagyni.
• Bánod, hogy nem leszel ott az Eb-n?
– Igen, de ez az én döntésem volt. Voltak már hasonló helyzetek, nem is egyszer, s akkor mind a két alkalommal vállaltam a szereplést, aminek az lett az eredménye, hogy a teljesítményem messze elmaradt a várttól. Remélem, hogy jövőre jobb lesz a helyzet, s akkor nagyon szívesen vállalom a válogatottságot.
• Egyesek finoman utaltak rá, az is megtörténhet, hogy te a jövőben másik ország színeiben szerepelsz majd. Szlovéniában élsz már öt éve, s a magyar állampolgárságot is igényelheted... Van ezeknek a híreknek valóságalapjuk?
– Nincs, mivel az állampolgárságnak semmi köze sincs ahhoz, hogy melyik válogatottat erősítem, mivel az a mérvadó, hogy melyik válogatott ranglistáján szerepelek. Ez az én esetemben a szerb. Ha én megszerezném a szlovén vagy a magyar állampolgárságot, akkor is a szerb válogatott tagja maradnék. Az igaz, hogy a szlovének eddig kétszer is megkerestek, lenne-e kedvem az ő válogatottjukban szerepelni, de úgy határoztam, hogy nem, maradok a szerb csapatban.
• Utolsó beszélgetésünk alkalmával azt mondtad, szeretnéd megőrizni a 2600 Élő pont feletti eredményed, s a célod, hogy a világ 100 legjobb sakkozója között legyél. 2009 júliusában 2587 Élő-pontod volt. Most 65-tel van többed, s 95. vagy a világranglistán. Mi a következő cél?
– Nagyon jó lenne, ha sikerülne ezt a 2650 Élő-pont körüli eredményt huzamosabb ideig őrizni és, ha van rá lehetőség, akkor növelni is. Hogy erre van-e esély, azt egyelőre nem tudom megmondani. Péntektől Ausztriában szerepelek egy nyílt nemzetközi versenyen, amelyen én vagyok az első kiemelt. Rajtam kívül még mintegy tíz nagymester indul a tornán, s ez után a verseny után talán majd többet tudok mondani az Élő-pontjaimnak a növeléséről és a jövőbeli célokról.
• Augusztus végén Valjevóban rendezik meg a Szerb I. liga küzdelmeit. Te ezúttal is az újvidéki DDOR csapatát erősíted majd.
– Augusztusban hazalátogatok Topolyára, utána következik a szerbiai I. liga, s habár ami az Élő-pontszámokat illeti szerintem nem mi leszünk az első kiemeltek, ennek ellenére a célunk az első hely megszerzése. Augusztus 15-éig lehet játékosokat szerződtetni, ezért még nem tudom, mely együttesek lesznek a fő ellenfeleink.