2024. október 6., vasárnap

A négyesek olimpiát érő napja

KAJAK-KENU VB – SZEGED – A szerbiai és a magyarországi női kajak négyes is döntős – A német Brendel evezője szétesett, nem tudott elindulni
A női kajak négyesek versenye (MTI)

A szerbiai és a magyarországi női kajak négyes is bejutott a Szegeden zajló világbajnokság pénteken 16.41-kor kezdődő döntőjébe, s ezzel mindkét egység bebiztosította a londoni olimpián való részvételt. A két Antónia, Panda és Nagy, valamint a Moldovan testvérek, Olivera és Nikolina alkotta szerbiai kajak négyes az előfutamában negyedik lett, így bejutott a délutáni középdöntőbe, a Szabó Gabriella, Kozák Danuta, Kovács Katalin, Benedek Dalma alkotta négyes pedig megnyerte (1:31,366 p) az előfutamot, így azonnal döntőbe került.

A szerbiai kajak négyes a délutáni középdöntős futamban harcolta ki a finálét: a portugálok mögött a második helyen (1:32,941 p) ért célba, így bebizonyosodott a szakvezetés lépésének helyessége, hiszen pár héttel a vb előtt Major-Kubik Renáta és Tibor Márta helyére a Moldovan testvérek ültek. A magyar és a szerbiai kajak négyes a döntőbe jutással gyakorlatilag bebiztosította a londoni részvételt, s már csak abban a szerencsétlen esetben maradhatnak le a kvótákról, ha a fináléban esetleg beborulnak a vízbe, vagy valamilyen okból kizárják őket.

A szerbiai női kajak négyes bejutott a döntőbe és indulhat a londoni olimpián

A már említett Tibor és Major-Kubik az olimpiai műsorban nem szereplő K-2 1000 méteren állt rajthoz, s az előfutamban megszerzett harmadik hely (3:48,850 p) döntőbe jutást ért a bezdáni lányoknak, csakúgy mint a magyarországi Medveczky Erika/Sarudi Aliz kettősnek, amely megnyerte a futamát. K-1 1000 méteren a magyarországi Csipes Tamara futamgyőzelemmel biztosította a helyét a fináléban.

A férfiak K-1 1000 méteres számában az óbecsei Marko Tomićević a délutáni középdöntős futamában a második helyen ért célba (3:28,358 p) a német Max Hoff mögött, így bejutott a ma 16.17-kor kezdődő döntőbe, amelyben nem lesz ott az ifjúsági világbajnok Dombvári Bence, miután a középfutamában csak a negyedik helyet szerezte meg. Tomićević a kilenc versenyző közül egyet kell hogy megelőzzön, s akkor ő is készülhet a londoni szereplésre.

Az 1000 méteres távon a férfi-kajakkettesek közül a magyarországi Dombi Rudolf, Kökény Roland kettős bejutott a döntőbe, ugyanez azonban nem sikerült a szerb Duško Stanojević/DejanPajić egységnek.

A kenusoknál az 1000 méteres táv olimpiai bajnoka, Vajda Attila az előfutamát és a középdöntős futamát is magabiztosan nyerte meg, s mivel időeredménye mintegy két másodperccel jobb volt, mint a címvédő üzbég Vagyim Menykové, így a döntőben is esélyesként indul majd. Ezen a távon az első hat hely ér majd olimpiai kvótát a fináléban.

Schmitt Pál, a Magyar Köztársasági elnöke a helyszínen szurkolt Vajda Attilának (fotó: MTI)

A nap vesztese címet a németek versenyzője, Sebastian Brendel kaphatja meg, miután a rajt előtti pillanatokban az evezője szétesett, így nem tudott elindulni, s emiatt Szegeden biztosan nem szerez olimpiai vízumot… Ugyanez érvényes a szerb Dušan Ružičićra is, aki 4:08,714 perc alatt teljesítette a távot, s ezzel ötödik lett a középdöntőben.

A kenusok 500 méteres távján a magyarországi Kozmann György/Korisánszky Péter kettős futamában a harmadik helyen zárt, amivel egyből a döntőbe jutott, míg C-4 1000 méteren a Sáfrán Mátyás, Sáfrán Mihály, Vasbányai Henrik és Németh Szabolcs alkotta kvartett másodikként jutott be a legjobbak közé.

A pénteki program

500 m-es előfutamok (férfi K-1, K-2, C-1 és női K-1, K-2, C-2) – 8 óra
1000 m-es előfutamok (férfi C-2, K-4) – 10.15
500 m-es középfutamok (férfi K-1, K-2, C-1 és női K-1, K-2, C-2) – 11.20
1000 m-es középfutamok (férfi C-2, K-4) – 12.55
16 órától döntők (férfi C-2 500, női K-1 1000, férfi K-1 1000, férfi C-1 1000, női K-4 500, női K-2 1000, férfi K-2 1000, férfi C-4 1000 m)