2024. szeptember 10., kedd
TENISZ – AUSTRALIAN OPEN

Novakot a forróság sürgette

Mivel a centerpálya műsorának első két női meccse a vártnál rövidebb volt, Novak Đoković is a jósoltnál korábban lépett pályára, s mint Agnieszka Radwanska és Serena Williams, ő sem óhajtott sok időt tölteni a forró napon. Egészen pontosan: Đokovićnak egy perccel kevesebb kellett, hogy három játszmát verjen rá az orosz Andrej Kuznyecovra, mint Serenának a két szettre az egykor nagyszerű, jelenleg viszont a sérülései és tanulmányainak befejezése okozta nagyobb szünet után középszerű Vera Zvonareva ellen. A centerpálya nappali műsorának három találkozója mindössze 3 óra és 13 percig tartott, amiből Agnieszka 44, Serena 85, Novak pedig 84 percen át állt a publikum rendelkezésére.

Đoković így 51. melbourne-i meccsén 45. győzelmét aratta, és holnap a 3. körben a 32. évében járó spanyol veterán Fernando Verdascóval mérkőzik. Ez lesz a tizedik csatájuk, s Novak 7:2-re vezet. A spanyol 2010-ben salakon, Monte-Carlóban és Rómában nyert, Đoković pedig korábban ötször, majd 2013-ban mindkétszer diadalmaskodott. A találkozó statisztikai szempontból is fontos, hisz a győzelem Novaknak szavatolja a ranglista első helyét, s a szerb 609. győzelmét arathatja, amivel az öröklistán utolérné Björn Borgot és Jevgenyij Kafelnyikovot. E két korábbi hírességhez tegnap David Ferrer csatlakozott a Szergij Sztahovszkij feletti győzelemmel, holnap pedig már megszerezheti a 610.-et is a francia Gilles Simon elleni viadalon. Nincs már messze a 612 győzelmet számláló Andy Roddick és Lleyton Hewitt sem. Utóbbi tegnap az ausztrál közönség nagy bánatára és meglepetésre 2:0-s vezetésről veszített a német Benjamin Becker ellen, aki így a következő körben Miloš Raonićtyal találkozik. Mivel Hewitt után kiesett Samantha Stosur is, a hazaiak közül már csak a ma egymással meccselő Bernard Tomić és Sam Groth, valamint Nick Kyrgios van versenyben.

Továbbjutott a címvédő svájci Stan Wawrinka és a US Open tavalyi döntőse, a japán Kej Nisikori is. Mindkettőjüknek teljes erőbedobásra volt szüksége, hisz a román Marius Copil és a horvát Ivan Dodig nem adták olcsón a bőrüket.

Az első két nap meglepetéssorozata után a női mezőny 2. fordulójában csaknem a papírforma szerint alakultak az eredmények. Tegnap csak egy igazi rangadó volt műsoron, de az sem kápráztatta el a publikumot, az esélyesek pedig kimondottan könnyen jutottak tovább. Rangadónak a két volt világelső, a dán Carolina Wozniacki és a fehérorosz Viktorija Azarenka csatáját nevezhettük, amelyben utóbbi, a torna kétszeres bajnoka, aki legutóbbi 21 melbourne-i meccsén 20 alkalommal győzött, a jelek szerint túljutott a sérülések okozta válságon, és feltehetően hamarosan újra kiharcolja őt megillető helyét a legjobbak között. Azarenka két breakkel nyitott a dán ellen, majd, miután egy adogatójátékot mégis elveszített, egyre jobban játszott, s győzelme minden tekintetben megérdemelt. Agnieszka Radwanska és Dominika Cibulková akár nullára is nyerhetett volna, míg a Williams nővérek gyöngén kezdtek, de azután taroltak. Serena 3:5-re állt Vera Zvonareva ellen az első játszmában, azután tíz játékot nyert zsinórban, míg nővére, Venus mindkét szettben hátrányban volt, de gyorsan fordított, és fölényesen győzte le Lauren Davist. Kvitovának volt a legnehezebb ellenfele, de a német Mona Barthel csak a második szett elején bizonyult méltó ellenfélnek.

Ma Federer (Seppi), Nadal (Sela) és Murray (Sousa) meccsein és a BerdychTroicki találkozón kívül a DimitrovBagdatisz és a GasquetAnderson csaták lehetnének érdekesek, a nőknél a 3. forduló első nyolc meccséből a MakarovaKarolína Plíšková rangadó lehetne a nap fénypontja, az esélyesek közül pedig Sarapova, Bouchard és Halep is pályára lépnek.

MELBOURNE. – A férfitorna 2. fordulójában: Đoković–Kuznyecov 6:0, 6:1, 6:4, Verdasco–Szoeda 6:3, 6:2, 7:6, Isner–Haider 6:4, 7:6, 4:6, 6:4, Müller–Bautista 7:6, 1:6, 7:5, 6:1, F. López–Manarino 4:6, 4:6, 7:6, 4:0 – feladás, Janowicz–Monfils 6:4, 1:6, 6:7, 6:3, 6:3, Becker–Hewitt 2:6, 1:6, 6:3, 6:4, 6:2, Raonić–Young 6:4, 7:6, 6:3, Wawrinka–Copil 7:6, 7:6, 6:3, Nieminen–Bachinger 7:6, 7:5, 7:5, Pospisil–Lorenzi 6:7, 7:6, 6:3, 6:4, G. López–A. Gonzalez 6:1, 6:3, 6:3, Ferrer–Sztahovszkij 5:7, 6:3, 6:4, 6:2, Simon–Granollers 7:6, 6:2, 6:4, Johnson–Giraldo 6:3, 6:4, 6:2, Nisikori–Dodig 4:6, 7:5, 6:2, 7:6, nők, 2. forduló: S. Williams–Zvonareva 7:5, 6:0, Szvitolina–Gibbs 7:6, 7:6, Muguruza–Hantuchová 6:1, 1:6, 6:0, Bacsinszky–Tatisvili 6:7, 6:3, 6:2, Cibulková–Pironkova 6:2, 6:0, Cornet–Allertova 6:4, 6:7, 6:2, Záhlavová–Zsang 6:1, 7:5, Azarenka–Wozniacki 6:4, 6:2, Kvitová–Barthel 6:2, 6:4, Keys–Dellacqua 2:6, 6:1, 6:1, Vandeweghe–Stosur 6:4, 6:4, Brengle–Falconi 6:1, 6:3, Giorgi–Smitková 6:1, 6:4, V. Williams–Davis 6:2, 6:3, Lepcsenko–Tomljanović 6:1, 7:6, A. Radwanska–Larsson 6:0, 6:1.