2024. november 26., kedd

Tíz tévhit a rákról

Élet és egészség

Megannyi, a rákos megbetegedéssel kapcsolatos információval találkozhatunk nap mint nap, s ezek közül, sajnos jó néhány igen távol áll az igazságtól. Most ezeket a gyakran hallható és olvasható tévhiteket vesszük számba.

1. Az idősebbeknél lassúbb lefolyású a betegség

A tumor sejtjei egyformán fejlődnek, teljesen függetlenül az életkortól. Emellett, minél idősebb valaki, annál nagyobb a rák kialakulásának kockázata. A nők esetében 69 év a rákos megbetegedés elindulásához köthető átlagéletkor, férfiaknál pedig 67. Az adatok egyértelműen a rendszeres vizsgálatok fontosságát támasztják alá, a kialakulásban lévő betegség mielőbbi felfedezése céljából.

2. Ugyanakkora a kockázat a nők és a férfiak esetében

Ez nem igaz, mert a statisztikai adatok azt mutatják, hogy a férfiaknál a bőrrák egyes típusai háromszor gyakrabban fordulnak elő, mint a nőknél. Ez azzal magyarázható, hogy a férfiak bőre kevesebb antioxidánst tartalmaz, melyek feladata a káros sejtek elpusztítása. Ebből következik, hogy a férfiaknak jobban kell magukat védeniük a napsugaraktól, mint a nőknek.

Sokan nem veszik tudomásul a tényt, hogy a férfiakat is érintheti a mellrák veszélye. Ez azért nagy gond, mert a férfiaknál előforduló mellrákot általában túl későn szokták felfedezni, ezért a túlélési esély a nőknél tapasztalható esélynél is kisebb.

3. Az alkohol nem befolyásolja a rákos megbetegedés kockázatát

Az alkoholos italok fogyasztásának növelése automatikusan maga után vonja a rák kockázatának növekedését is. Az alkohol túlzott fogyasztása a máj, a hasnyálmirigy és a nyelőcső elrákosodásához vezethet. A heidelbergi rákkutató központ által összeállított, rákkeltő tényezőket felsorakoztató hetes listán az alkohol a második helyet foglalja el. A nőknél elősegíti a mellrák és a méhrák kialakulását, mert az alkohol nagy mértékű jelenléte következtében a szervezet elveszíti ösztrogénlebontási képességét. E hormon magasabb értéke a szervezetben a férfiak esetében is növeli a rák kockázatát. Továbbá fontos megemlíteni, hogy a cigaretta és az alkohol kombinációja nem kizárólag a tüdőrák kialakulását, hanem a nőknél a méhnyakrák kialakulását is elősegíti.

Az rendszeres alkoholfogyasztás megnöveli a rákos megbetegedés kockázatát

4. Aki kevés gyümölcsöt fogyaszt, jobban ki van téve a veszélynek

Igaz, hogy a gyümölcs- és zöldségfélék fogyasztása megelőző hatást fejt ki, e hatás azonban kissé túl van becsülve. Már bebizonyított tény, hogy a gyümölcs és zöldség kisebb mértékben véd, mint amennyire az alkohol veszélyt jelent. Nem tudni egyelőre azonban, mi az, ami a védő hatást kifejti – maga a gyümölcs, vagy azon személyek életmódja, akik sporttal, vegetáriánus étrenddel meghatározott életstílust folytatnak. Azok, akik kiegyensúlyozottan étkeznek és sok gyümölcs- és zöldségfélét fogyasztanak, általában odafigyelnek az egészségükre és a testsúlyukra. Az azonban vitathatatlan, hogy a túlsúly megnöveli a rák kialakulásának kockázatát.

5. A stressz és légszennyezettség rákkeltő hatásúak

Mára már biztosak benne a szakemberek, hogy a stressz nem befolyásolja a rák kialakulását, a levegő szennyezettsége viszont gyakran okoz asztmát vagy a tüdő egyéb krónikus megbetegedéseit. Az Egyesült Államokban végzett kutatások kimutatták, hogy a káros anyagok rossz hatással lehetnek a magzatra, ugyanakkor a kismamák esetében nem járnak káros következményekkel. A tudósok szerint a levegőben lévő káros anyagok a méhlepényen keresztül jutnak be a magzathoz, megkárosítva annak génállományát. Ez, a magzat felnőtt korában, akár leukémiához is vezethet. E kutatás eredményeit azonban onkológusok élesen bírálják, mert úgy vélik, hogy állításai nincsenek bebizonyítva.

6. A rák halálos ítélet

Főleg a fejletlenebb országokban él az a hit, hogy a rák gyógyíthatatlan betegség. E felfogás tűnik olykor végzetesnek, mert miatta sokan nem is tesznek semmit a megelőzés érdekében. A tény az, hogy minél korábban felfedezik a betegséget, annál egyszerűbben és hatékonyabban lehet kigyógyulni belőle. Ez elsősorban a mellrákra, a méhnyakrákra, a bélrákra és a bőrrákra (melanómára) igaz. A tüdőrák sikeres gyógyításának esélye, sajnos, igen alacsony.

7. A műtét és a sugarazás a rák kiterjedéséhez vezetnek

Ez az egyik legveszélyesebb rákkal kapcsolatos tévhit. Éppen a sugarazásnak köszönhetően a betegek 40 százaléka meggyógyul. A gamma- és röntgensugarakkal történő kezelés gyakran csökkenti a daganatot, melyet így könnyebb eltávolítani. Az a felfogás sem bizonyított, mely szerint a műtét serkenti egyes daganatfajták terjedését. Korábban fennállt annak a veszélye, hogy a rákos sejtek megvágásával azok elterjednek az egész szervezetben, azonban ennek az esélye a továbbfejlesztett műtéti eljárásoknak köszönhetően a minimálisra csökkent.

8. A gyógyszerek nem csökkentik a fájdalmat

A daganat növekedését erős fájdalom kíséri, az újabb gyógyszerek pedig e fájdalmat hatékonyan csökkentik. A fájdalom erősségétől függően eltérő készítményeket alkalmaznak, köztük például ibuprofent, diclofenacot, sőt, ha az eset megkívánja, morfiumot is.

9. A napozókrémek elegendő védelmet nyújtanak

Sokan azt hiszik, hogy megtettek mindent a rák ellen, ha napozókrémet használnak. Ez azonban nem igaz, mert azok, akik krémet használnak, az esetek többségében jóval hosszabb ideig tartózkodnak a napon, s teszik ki magukat a sugarak káros hatásának. Sokkal bölcsebb inkább a megfelelő öltözködésre fektetni a hangsúlyt, a sötétebb és tömörebb anyagú öltözék a legmegfelelőbb.

A napozókrémek nem nyújtanak elegendő védelmet

10. A vitamintabletták megfelelő védelmet jelentenek

A tudósok bebizonyították, hogy a C- és E-vitamint, illetve béta-karotint tartalmazó vitamintabletták nem csökkentik a rákos megbetegedések kockázatát, s egyetlen esetben sem vezethetnek gyógyuláshoz. Ellenkezőleg: egyre több szakember foglal kritikus állást a vitaminos készítményekkel szemben. A kilencvenes években végzett kutatások vészjelzésként hatottak – kimutatták, hogy a béta-karotin alkalmazása a dohányzók körében növelte a rákos megbetegedések számát, ahelyett, hogy csökkentette volna. A szelén sem nyújt védelmet, viszont jelentős mértékben hozzájárulhat a cukorbetegség kialakulásához.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás