2024. november 23., szombat

Nemezeléssel kezdődött

Az idén jubilál a tiszaszentmiklósi kézművestábor – Egykori táborozókat láttak vendégül

Augusztus elsején vagy harminc általános és középiskolás diák vert sátrat Tiszaszentmiklóson a katolikus parókia udvarán. A fiatalok az immár huszadik alkalommal megszervezett kézművestábor foglalkozásain vesznek részt. Két évtizeddel ezelőtt a Tiszaszentmiklós Magyar Kultúrkör kezdeményezésére az akkortájt népszerűvé váló nemezelés tanítására nyári tábort szerveztek, az első oktatók a csókai Csonti Melinda, Vrábel János és a szabadkai Varga Attila voltak. Idővel az egyhetes nyári táborok átalakultak, a nemezelés mellett egyéb hagyományos népi kézműves-foglalkozásokat is beiktattak a programba. A későbbiekben a tábor munkájába oktatóként bekapcsolódott Rúzsa Mari és Olajos Mihály is, majd újabban már a táborozókból az évek során oktatóvá érett fiatalok: Barát Kinga és Rákity Violetta is foglalkoznak a kézművesség iránt érdeklődést mutató fiatalokkal. Idén a gyereket tanítja még Csizmadia Berák Benitta is, aki a kezdetektől kivette a részét a tábor életéből, a szervezőmunkából. Az idei jubileumi táborba a szervezők meghívták az első táborok részvevőit és oktatóit is.

Amint azt Tóth Lívia táborvezető és oktató elmondta, az idei jubileumi táborban a mindennapi nemezgyúrás mellett a részvevők gyöngyöt fűznek, gyertyát öntenek, üveget festenek és agyagoznak Csorba László irányítása mellett, de egyéb kismesterségeket is kipróbálhatnak, mint amilyen például a horgolás vagy a batikolás. Csókáról a Móra Ferenc Magyar Művelődési Egyesület Százszorszép kézimunkacsoportja is kilátogatott a kézművestáborba, a tapasztalt asszonyok sok hasznos fogásra tanították meg a zömében leányokból álló táborozókat.

A napi foglalkozások mellett kikapcsolódásként pontgyűjtő csapatjátékokat játszanak, játékos vetélkedőkön vesznek részt, a legtöbb pontot gyűjtő csapatot a végén megjutalmazzák. Az ismétlődő esők ellenére jó hangulatban telnek a kézművestábor napjai, több kiránduláson is részt vettek, ellátogattak például a padéi Sövényházi-tanyára, ahol a sok egzotikus látnivaló, különleges madarak és emlősök mellett még lovagolni is lehet.

A tábor végén a hét közben készült munkákból rögtönzött kiállítást tekinthetnek meg az ide érkező látogatók, akik meggyőződhettek arról, hogy a huszadik kézművestáborban mennyire sokféle hasznos dologgal foglalkoztak a fiatal táborlakók, akik Vajdaság több településéről: Csókáról, Zentáról, Oromhegyesről, Szabadkáról érkezetek Tiszaszentmiklósra.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás