Csütörtökön Csóka község napja alkalmából 9 órakor a katolikus temetőben az önkormányzat képviselői megkoszorúzták és a katolikus és pravoszláv szertartás alapján megszentelték az 1831-es kolerajárvány áldozatainak emlékkeresztjét. Mint ahogyan elődeink feljegyezték, Csókán 1831. július 26-án, Szent Anna napján hunyt el az utolsó kolerás beteg. A település akkori polgárai fogadalmat tettek, hogy minden évben hálaadó szentmisén emlékeznek meg a sorsfordító napról.
A koszorúzás után a Művelődési Ház előcsarnokában megnyílt az amatőr képzőművészeket tömörítő Paletta Egyesület és a Százszorszép kézimunkacsoport kiállítása. A színházteremben 11 órakor kezdődött a képviselő-testület ünnepi ülése. Az ünnepségen a tiszaszentmiklósi Tihomir Ostojić Művelődési Egyesület asszonykórusa elénekelte a szerb, majd Komáromi Lepár Krisztina padéi népdalénekes és oktató a magyar himnuszt. A műsor folytatásában szavalatokat és énekszámokat hallhatott a szép számú közönség.
Az ünnepi ülésen köszöntő beszédében Oláj Tibor, a képviselő-testület elnöke kiemelte, hogy a közelmúltban lezajlott helyhatósági választások után az önkormányzat a korábbi felállásban és koalícióban folytatja a munkát a község polgárainak érdekében. Következetes, átlátható, alapos és szakszerű munka folyik az önkormányzatban. Több sikeres projektum fejeződött be az elmúlt időszakban.
– Szent Anna napja, községünk fogadalmi ünnepe, a község napja alkalmából emlékezünk meg röviden Csóka múltjáról. Az első írásos dokumentumokban 1247-ben említik először Csóka település nevét a Csanád nemzetség ősi birtokainak sorában Csaka néven, ami történészek szerint személy név volt, és ebből alakult ki a település mai neve. Csóka község a mai közigazgatási határain belül 1955. szeptember 1-jén alakult meg.
A tavalyi és az idei község napja között eltelt időszakról sok minden elmondható, ami nem volt monoton, sem unalmas. Ünnepelünk, de a fennkölt pillanatokban sem feledhetjük, hogy mennyi még a tenni való, hogy milyen sok a megvalósításra váró terv és feladat. Az ünnep után folytatódik a kitartó munka, ami meghozza majd az eredményét. Az újabb négyéves ciklusnak is bizakodva indultunk neki. Az újonnan felállt községi vezetés is a polgárok érdekében működik, folytatjuk az utak, az ivóvíz hálózat korszerűsítését, a szennyvízelvezetés problémáinak a megoldását. Kiemelt teendőnk a jövőbeni projektumok megalapozását szolgáló kivitelezési tervek elkészítése. Fontosnak tartjuk újabb beruházások kezdeményezését az egészségügyi ellátás színvonalának a további növelése érdekében. Továbbra is támogatjuk az oktatási, nevelés, művelődési, sport intézményeket és szervezeteket – mondta Oláj Tibor ünnepi felszólalásában.
Stana Gyömbér a csókai község elnöke a községnapi ünnepség résztvevőihez szólva elmondta, hogy a községi vezetés minden téren a polgárok érdekeit tartja szem előtt a lakosság gondjainak megnyugtató rendezése érdekében.
A község napja alkalmából Stana Gyömbér és Oláj Tibor az önkormányzat nevében megjutalmazta a község legjobb diákjait és sportolóit, a legeredményesebb rendőröknek (Ivana Avadalović, Đorđe Radoslav) karórát adtak ajándékba. A község díjazott Vuk-diplomás diákjai és sportolói a következők:
Teodora Sretenović, Csizmadia Gábor, Balunović Anna, Felisz Krisztián, Jelena Tepavac, Milica Višnjić, Almási Anna és Kaszás Nikoletta. A kimagasló sportteljesítményeikért jutalmat kapott Anđela Birclin karatézó és Ivana Milovanović asztaliteníszező.
A községnapi ünnepi ülésen jelen voltak többek között Oláj Ibolya, az MNT tagja, Tóth Zoltán, tartományi mezőgazdasági, vízgazdálkodási és erdészeti titkárhelyettes, Kormányos László, tartományi ifjúsági és sporttitkárhelyettes, Pavle Rajkov, a nagykikindai rendőrparancsnokság osztályvezetője, Poljak Géza, a Lengyel Nemzeti Nanács elnöke, valamint a törökkanizsai, a magyarkanizsai, a zentai, a topolyai és a kishegyesi községek képviselői és Csóka testvértelepülései közül a romániai Deta küldöttsége is.
Nyitókép: A katolikus temetőben megkoszorúzták és megszentelték a kolerakeresztet (Gergely József felvétele)