A fizikai aktivitás minden életkorban – így 65 év felett is – rendkívül fontos, mert segít a jó életminőség elérésében. A korral fokozatosan csökken a szervezet állóképessége és az izomerő, de idővel a mozgások is beszűkülhetnek. Emellett egyensúlyi és koordinációs zavarok is felléphetnek, amely hatására a járás bizonytalanná válhat, és nőhet az elesések és csonttörések száma is. Ezeket a tüneteket súlyosbíthatja a különböző betegségek együttes előfordulása, amelyek szintén gyakrabban jelentkeznek a kor előrehaladtával. A rendszeres testedzéssel ezen nem kívánt hatások lassíthatók, illetve egyes esetben vissza is fordíthatók. A fizikai aktivitás számos előnnyel jár az idősebb emberek számára is. Nemcsak fizikailag, de lelkileg is jobban érzi magát az, aki aktív, mert rendszeresen végez valamiféle testmozgást.
Óbecsén heti három alkalommal tartanak szenior tornát: hétfőnként 17 óra 30 perces kezdettel és péntekenként 9 órai kezdettel a helyi Than Emlékházban, szerdánként 9 órakor pedig az óbecsei sportközpontban. A foglalkozásokat Krajtmár Zoltán tornatanár vezeti.
– A foglalkozásokat úgy neveztük el, hogy testkultúra felnőtteknek, de valójában minden korosztálynak fontos a testmozgás a testi és a lelki hatásai miatt egyaránt. A szenior tornaórákon az aerob gyakorlatok kerülnek előtérbe, amely nemcsak az izmokat edzik, hanem elsősorban a szív- és érrendszert. Ezeket a gyakorlatokat egészítem ki az általam összeállított tornával, mint a helyes testtartás és a hasi légzés. Azokra a testrészeinkre fókuszálunk, amiket éppen használunk, a többit pedig igyekszünk ellazítani. Ez a mozgásforma a pilates tornához áll a legközelebb, van, aki a jógához hasonlítja, de egyik sem, ez inkább testnevelés. A tornaórákra főleg 50 év feletti hölgyek járnak, de két férfi is a csoport tagja. Az idén egy teszteléssel kezdtük meg a foglalkozásokat, ez volt a belépő. A tornaórák legtöbbször egy óra hosszásak. A foglalkozások egy portugál projektnek köszönhetően ingyenesek és mindenki számára nyitottak – fogalmazott Krajtmár Zoltán.
Csúri Klára rendszeresen részt vesz a szenior tornán.
– Ilyen idős korban mozgáskoordinációs változások léphetnek fel. Csökkenhet az izomtömeg és az izomerő, a járás és a reakcióidő is lassulhat, ezért fontos, hogy megfelelő légkört megteremtve hetente 2-3 napot szánjunk a testmozgásra. A szenior torna nekem nagyon megfelel, a foglalkozás után jól érzem magam. Nagyobb a teljesítőképességem, nem érzem magam fáradtnak, mint azelőtt. Esténként sokat sétálok és kerékpározok is – mondta Klára.
A 65 éves vagy annál idősebb felnőtteknek ajánlott, hogy minél inkább aktívak maradjanak, és a testmozgást mindig a fizikai állapotukhoz, fittségükhöz és betegségeikhez igazítsák. A csoport legidősebb tagja a 81 éves Stražmešterov Mária.
– Nagyon kellemesen érzem magam ezeken a tornaórákon. Éveken keresztül tornáztam azelőtt is, gyerekkoromban is sokat mozogtam, azt hiszem, én ilyennek születtem. A fiúk társaságát szerettem, mert ők mindig mozgékonyabbak voltak. Féltek is tőlem, mert ha birkóztunk, mindig én nyertem. Amikor futottam, akkor is a legjobb futók között voltam. Iskoláskoromban, amikor mérték a tüdőkapacitást, azt mondták, biztosan sokat szaladgáltam a libák után. Tagja voltam a hegymászó klubnak is. Még most is eljárok úszni, emellett rendszeresen gyalogolok. Rendkívül fontos a testmozgás minden életkorban, középkorban és időskorban is. A rendszeres testmozgásnak nagyon sok jótékony hatása van, és számos egészségügyi előnnyel jár – mondta Mária.
Nyitókép: Szenior torna az óbecsei Than Emlékház udvarában (Fotó: Kancsár Izabella felvétele)