Rekordszámú, 87 napirendi ponttal tartják meg holnap a Magyar Nemzeti Tanács aktuális összetételének 7. rendes ülését. Egyebek mellett a tanács költségvetése módosulhat – közölte a tervezett beterjesztéseket ismertetve tegnapi szabadkai sajtótájékoztatóján Fremond Árpád elnök. Erre azért van szükség, mert növekedtek a különböző forrásokból érkező eszközök. A tartományi kormány növelte a nemzeti tanácsok finanszírozására elkülönített keretösszeget, az MNT a tervezetthez képest majdnem 4 millió dinárral többre számíthat, ezzel egyetemben a tartományi kormány az idén több mint 28 millió dinárt irányozott elő az MNT működésére. A helyi önkormányzatoktól a tervezetthez képest ugyancsak nagyobb támogatás érkezik, de Magyarországról is – emelte ki Fremond Árpád.
Az MNT elnöke azt is bejelentette, hogy az ülésen napirenden lesz az a beterjesztés is, amely nyomán megalakulhat a Tanyaszínház Alapítvány. Az ezzel kapcsolatos egyeztetést még év elején megtartották az alapítókkal – emelte ki. Hozzátette, a Tanyaszínház Alapítvány létrehozásával a Tanyaszínház intézményesítése a cél, valamint támogatásának hosszú távú rendezése és épületkomplexumának fenntartása.
– Öt alapítója lenne a Tanyaszínház Alapítványnak, a Tanyaszínház Egyesület, az MNT, Topolya község önkormányzata, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség és a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet. Az alapítvány igazgatóbizottságának 5 tagja lenne, ez választaná meg az ügyvezetőt. Ezzel a lépéssel hosszú távon sikerülne biztosítani a Tanyaszínház működését. Az MNT javaslata, hogy Hugyik Richárd, a Végrehajtó Bizottság kultúráért felelős tagja képviselje a majdani alapítványban. Hugyik Richrád nemcsak impozáns intézményvezetői tapasztalattal büszkélkedik, hanem helyi szinten kiváló együttműködést is kialakított a Tanyaszínházzal – taglalta Fremond Árpád.
Válaszolva lapunk kérdésére, hogy vannak-e már elképzelések a majdani alapítvány, a Tanyaszínház alkotói tevékenységével kapcsolatos felhatalmazásai vonatkozásában, Fremond Árpád kifejtette, hogy a Tanyaszínház Egyesülettel eddig is folyamatos volt az egyeztetés, a szakmai egyeztetések megfelelően zajlottak. A Tanyaszínház helyszínei és a tájolás kapcsán is párbeszédet folytatnak – tett hozzá.
– Az egyesület a jövőben is működik, ugyanakkor fenn kell tartani a Tanyaszínház kavillói székházát. Annak a lehetőségét is meg lehet fontolni a későbbiekben, hogy azt egyéb tartalmakkal töltsük meg. Minderről párbeszéd és konszenzus révén kell dönteni. Fontos kiemelni, hogy a Tanyaszínház Egyesületben, a VMMI-ben, a VMMSZ-ben és Topolya község önkormányzatában egyhangúlag döntöttek az alapítvány létrehozásáról. Saját hasonló döntését hozza meg következő ülésén az MNT, és csak ezután lehet megalapítani az alapítványt. Hiszem, hogy az alapítvány révén hosszú távon sikerül megőrizni a Tanyaszínház épületkomplexumát. Az, hogy milyen tartalmak lesznek, vagy milyenek az alapítvány elképzelései, a jövőben derül ki, egyelőre csak megkezdődik egy folyamat – fogalmazott Fremond Árpád.
IGAZGATÓVÁLASZTÁSI ELJÁRÁSOK
A bejelentés értelmében a holnapi ülésen a vajdasági magyar, kiemelt jelentőségű gyermek- és ifjúsági rendezvények meghatározásáról is döntenek, illetve a gyermek- és ifjúsági táborokról, valamint a vetélkedőkről. Az oktatás területén elsősorban iskolai hálózatok, beiratkozási tervek, igazgatóválasztási eljárások, kis létszámú tagozatok megnyitása, tankönyvek jóváhagyása és iskolaszéki tagcserék tekintetében szerepelnek majd beterjesztések a napirenden.
– Mindemellett intézményeink igazgatóválasztási eljárásai kapcsán is döntések esedékesek, példaként említeném a Szabadkai Kortárs Galériát, az adai Szarvas Gábor Könyvtárat, a topolyai Juhász Erzsébet Könyvtárat és Topolya Község Múzeumát, valamint a Zentai Történelmi Levéltárat. Kulturális és tájékoztatási pályázatok véleményezése ugyancsak napirenden szerepel – részletezte Fremond Árpád.
HÁROM HALLGATÓI PÁLYÁZAT JELENT MEG
Az MNT jelenleg elbírálandó, valamint tegnap kiírt pályázatairól is szót ejtett Fremond Árpád. A középiskolai bizonyítványok, felsőoktatási oklevelek és tudományos fokozatok honosítási vagy elismerési költségeinek támogatására kiírt pályázat nyújtotta lehetőséggel 37-en éltek – az idén nyár végén másodszor is kiírják ezt a pályázatot. A jogászösztöndíj pályázat szintén június végén zárult, 17-en pályáztak, Fremond Árpád reméli, hogy mindannyiukat támogathatja majd az MNT. Az említett kiírások keretében beérkezett pályázatokat már megkezdték elbírálni.
Tegnap három pályázatot jelentetett meg az MNT, ezek: a felsőoktatási ösztöndíjpályázat első köre – 400 leendő elsőéves hallgató számára, havi 90 és 150 euró közötti összeg, a már korábbról ismert pályázati feltételekkel –, a demonstrátori ösztöndíjpályázat – 75 hallgató számára, havi 70–140 eurós támogatás – és az Európa Kollégium pályázata, szintén első körben – 150 férőhelyre pályázhatnak az elsőévesek. Fremond Árpád elmondása szerint a korábbi évekhez hasonlóan ezúttal is a CMH-irodákkal együttműködve, illetve a Breki rendszer révén bonyolítják le a pályázás folyamatát.
Nyitókép: Fremond Árpád (Molnár Edvárd felvétele)