A szabadkai Ipari-technológiai Parkok Közvállalat tavaly márciusban kezdte meg munkáját, de legfontosabb feladatainak végrehajtásába az elmúlt félévben fogott bele. Saša Vučinić polgármester szerint az elmúlt hónapok munkája alapján máris elmondható, hogy a közvállalat teljesítette elsődleges terveit, és míg a tavalyi év a projektdokumentációk kidolgozásáról szólt, az idén ezek megvalósítására törekednek.
– Első feladatunk volt a kérdéses, városi tulajdonban lévő területek használati joggal, vállalati vagyonként való bejegyzése, hogy később a befektetők rendelkezésére tudjuk bocsátani őket. Ezek a földek a következők: a 21 hektáron fekvő Petar Drapšin kaszárnya, a 123 hektáros radanováci gyakorlótér, a Halasi úti, mintegy kéthektáros területen fekvő kaszárnya, ezenkívül pedig kibővült a kisbajmoki vámszabad övezet. A mi dolgunk az is, hogy miden szükséges terv- és projektdokumentációt, részletes rendezési tervet elkészítsünk – emelte ki az igazgató.
A Petar Drapšin kaszárnya esetében kereskedelmi jellegű befektetésekre számítanak, a kisbajmoki ipari parkba pedig kereskedelmi és ipari tevékenységgel foglalkozó befektetőket is várnak. Mindkét helyszín esetében elkészültek azok a rendezési tervek, amelyek alapján majd folytatni lehet az ipari övezetek kiépítését. A radanováci terület esetében folyamatban van a rendezési főterv kidolgozása, hiszen itt hatalmas területről van szó, melyről el kell dönteni, milyen funkciót töltsön majd be. A rendezési terveken kívül az ipari zónákban az infrastruktúrát is meg kell teremteni, ehhez pedig úgyszintén el kellett készíteni a főtervet. A kettes számú kaszárnya és a kisbajmoki ipari övezet esetében is elkészültek a főtervek, a kaszárnya esetében már az építési engedélyt is megkapták.
– Nemcsak a tervdokumentációk előkészítése, hanem a munkák kivitelezésének megkezdése is a mi feladatunk. A kaszárnyánál már megkezdték a gázvezetékek lefektetését, és felépült két, egy megawattos trafóállomás, Kisbajmokban elkészült a víz- és gázvezeték, de éppen csak annyi, amennyire a Norma Group vállalatnak szüksége lesz. Ha új befektetők jönnek, tovább bővítjük a hálózatot. Természetesen a tervek kidolgozásához és a munkálatokhoz anyagiakra is szükség van, de erről is önállóan kell gondoskodnunk. A városi költségvetésből 46 millió dinárt kaptunk, a Tartományi Nagyberuházási Alap további 90 milliót ítélt oda a vállalatnak, az Infrastrukturális Minisztériummal kötött megállapodás alapján pedig további 100 millió dinárt kapunk.
Mint azt Guslov a továbbiakban elmondta, nagyon fontos a befektetők idecsábítása, és a földterületek népszerűsítése, valamint az, hogy közvetítsenek a város és a befektetők között. Két vállalat, a Dunkermotoren és a Norma Group már tavaly Szabadka ipari övezete mellett döntött, sőt jelenleg is folynak a tárgyalások két újabb beruházóval.
– Az ipari területek fejlesztése és a meglévő érdeklődés már most arra utal, hogy 2011 a befektetések éve lesz – mondta az igazgató.