2024. július 17., szerda

Házak dőlhetnek össze

A magas talajvíz miatt nemcsak a szántóföldek, hanem az új építésű házak is használhatatlanná válhatnak

(Molnár Edvárd felvételei)

Egész Vajdaság a belvízzel és a megemelkedett talajvízzel küzd. A szántóföldek víz alatt állnak, és a lakott településeken élők is tehetetlenül nézik a víz okozta kellemetlenségeket és a lassú pusztítást. Nemcsak a mindennapokban jelent bosszúságot, hogy tele az emésztőgödör vagy képtelenség fűteni, mert a kazánok vízben állnak, az elmúlt években számos ház dőlt össze a magas vízszint miatt.

A Szabadkán lévő nagyradanováci helyi közösségben már évek óta küzdenek a talajvízzel, mely immár a lakóépületek összedőlésével fenyeget. A gond szinte az egész helyi közösséget érinti, sok pince és udvar víz alatt áll, az emésztőgödrök kiöntenek, a kutak vize pedig alkalmatlan a fogyasztásra.

A Rét utca lakói Radanovác egyik legalacsonyabb pontján élnek. Pipic Róbert kertjében egy hatalmas mesterséges tó áll, melyet kifejezetten azért alakított ki, hogy az udvart és a házat valamennyire megkímélje a víztől.

– Az utcában négy éve ásták ki a száraz kanálist, aminek köszönhetően mintegy negyven centivel csökkent a talajvíz szintje. Az a baj, hogy nem jól csinálták meg, és hiába csatlakoztatták rá a másik utca zárt csatornájára, nincs meg az árok megfelelő lejtése, így a víz nem tud elfolyni. Ráadásul ezt az árkot csak ideiglenesen ásták ki, és azt ígérték, egy két méter mély, három méter széles csatornát alakítanak ki helyette. Azóta sem csinálták meg. Az udvarba nem tudok autóval behajtani, a vizet nemhogy ivásra, lassan fürdésre, mosogatásra sem tudom használni.

– Naponta több liter vizet kell vennem. Az emésztőgödrök tele vannak, emiatt a fürdőszobát, konyhát sem tudom használni. A szomszédok pincéjében áll a víz, ahol a kazán a pincében van, ott fűteni sem tudnak, a másik szomszédhoz pedig folyik be a víz a lakásba – mondja Pipic Róbert.

A talaj annyira ingoványos lett, hogy az épületek süllyedni kezdtek. Tíz évvel ezelőtt több ház össze is dőlt, és bár újjáépítették őket, a falak ismét vizesednek, mállik a vakolat, repedeznek a falak, más épületeket pedig az összedőlés fenyeget, meséli Gyenes György.

Radujkovity Katicáé volt az egyik ház, amelyik tíz éve a magas talajvízszint miatt összedőlt. Még mindig nem fejezték be teljesen az építkezést, de a víz újabb és újabb károkat okoz az épületben. Az udvarban a sár miatt régi szőnyegeket terítettek le, hogy el tudjanak jutni a ház bejáratáig.

– A külső vakolat állandóan leesik, több fal süllyed, ezért a belső vakolat is hullani kezdett, az új padló átnedvesedett. Az sem ér semmit, ha kipumpáljuk a vizet a pincékből, aknákból, rögtön újra megtelik. Attól félek, ha a ház alól hirtelen kiszivattyúzzuk a vizet, összedől. Vagy a meglévő árkot kellene rendbe hozni a másik csatornába való csatlakozásnál, hogy elfolyjon a víz, vagy városi szennyvízcsatorna-hálózatra lenne szükség. Ez nem csak a Rét utcai lakók, hanem a környékbeliek érdeke is – mondta Katica.

A sok csapadék, majd az olvadás miatt a nagyradanováciak ismét felvették a versenyt a talajvízzel, bár túl sokat nem tehetnek. Többen a helyi közösség vezetőségéhez fordultak segítségért, és Almási Szilárd, a VMDP szabadkai szervezetének elnöke is közleményben fordult a helyi közösség vezetőségéhez, arra szólítva fel őket, hogy mielőbb oldják meg a problémát.

– Radanovác egy része víz alatt van és a helyzet már tarthatatlan. Mivel a helyi közösség épületeinek nagy része nincs legalizálva, nem tudnak rácsatlakozni a városi vízvezetékre, ami ráadásul nincs is teljesen kiépítve, a kutak vize pedig nem megfelelő. Az emberek a boltban több liter ivóvizet vesznek, habár sokaknak nincs is rá pénze. Mindenképpen tárgyalásokba kezdünk az illetékes vállalatok képviselővel, hogy mit lehet tenni az ott lakókért. Vizesárkokat kellene kialakítani, a meglévőket pedig összekötni a csatornával, hogy így elvezessük a vizet.

Almási azt ígérte, holnap sajtótájékoztatón számol be az illetékesekkel való tárgyalásról.

Kókai Zoltán, a helyi közösség elnöke a beígért sajtótájékoztató előtt nem kívánt reagálni Almási közleményére. Szerinte az évek óta húzódó problémát politikai pontszerzésre kívánják felhasználni.

– Tisztában vagyunk a helyzettel, a talajvíz szinte az egész helyi közösséget érinti. Még a hónap folyamán lépéseket teszünk az ügyben, hogy ha lesznek is esőzések, a talajvíz szintje csökkenjen, és talán már a jövő héten lesznek híreim. Célunk, hogy tartós megoldást találjunk. Természetesen a legjobb megoldás a szennyvízcsatorna-hálózatra való csatlakozás lenne – mondta Kókai.