2024. július 17., szerda

Megindulhat az árucsere

A Szabadka–Szeged üzletember-találkozót termékbemutató követi

Az IPA Határon Átnyúló Együttműködési Program keretében ezúttal a Szabadka és Szeged termelői és kereskedelmi vállalkozói közötti üzleti kapcsolatok kialakítása és gyümölcsöző együttműködés megvalósítása a cél. Szabadka Város Önkormányzata a projekt vezető partnere, a projektpartner pedig Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata. A projektum lebonyolításából a Szabadkai Piacok Közvállalat is aktívan kiveszi a részét, így a részletekről Bodrogi Bélát , a közvállalat igazgatóját kérdeztük.

– Több fázisban valósul meg a projektum. Eddig novemberben, majd januárban került sor egy-egy kétnapos találkozóra, az egyik nap Szegeden, a következő nap pedig Szabadkán. Egy műhelymunkán közelebbről megismerkedhettek az áruforgalommal kapcsolatos tudnivalókkal, információkkal, most pedig egy üzletember-találkozót szerveztünk, melyen azok vesznek részt, akik lehetőséget látnak arra, hogy közös üzleti tevékenységbe kezdjenek a határ két oldalán. A tárgyalásokba ma kezdenek bele, majd holnap Szegeden véglegesítik. Tervezünk egy közös termékbemutatót is, ami március vagy április folyamán kerül sorra négy-négy településen. Júniusig elkészül az a tanulmány is, melynek keretében felmérést végeznek többek között az együttműködési lehetőségekről, a kínálatról, a termelőkről és termékeikről, vagy a megtermelt mennyiségről – tudtuk meg Bodrogitól.

Terhes Tivadar szabadkai virágtermelő és kereskedő egyike azoknak, akik kíváncsiak voltak erre a projektumra.

– Nagyon jó ötletnek tartom, de igazán haszna csak akkor lesz, ha az itt felkínált lehetőségek és a két fél közti árucsere valóra is válik. Ennek a régiónak csak hasznára válhat, ha a termékeinket kiszállíthatjuk, a magyar termék pedig szükség szerint elér hozzánk. Szerintem fontosak a közös kapcsolatok. Én pozitívan állok hozzá, van bennem várakozás és remélhetőleg a későbbiekben sem lesz fennakadás például a szükséges dokumentumok beszerzése körül – mondta a virágtermelő.

Juhász Zoltán egy szegedi déligyümölcs-nagykereskedés képviseletében érkezett a találkozóra, ők Európán belül idényjellegű gyümölcsöket és zöldségeket forgalmaznak.

– Szabadka esetében lehetőség lenne színesíteni az árukészletet, növelni a mennyiséget és a minőséget, például a biogazdaságban biztosan igény lenne rá. A szabadkai termelők úgyszintén profitálni tudnának, hiszen az itteni mezőgazdasági termelési kultúra hasonló a magyarországihoz, ezért ezeket a termékeket Magyarországon is értékesíteni lehetne. Sok a multinacionális cég, ami nagyon megnehezíti az értékesítést, mert jobb feltételek mellett tudják a termékeiket eladni, ezért nagy konkurenciát jelentenek nekünk, miközben szűkül a vásárlóréteg. A mi oldalunkon viszont a minőség áll, amivel ők nem tudnak versenyezni. Én optimista vagyok a projektum eredményeit illetően, bővíteni kell a piaci teret és ez egy jó lehetőség ehhez – mondta.