2024. november 24., vasárnap

Tanfolyam fogyatékkal élőknek

Mindössze három százalékuk rendelkezik felsőfokú végzettséggel

A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat és az EUnet internetszolgáltató cég összefogása révén az év második felében számítógépes tanfolyam indul a testi fogyatékkal élők részére Szabadkán.

– Az EUnet a Végtaghiányosok és a Rendellenességekkel születettek egyesületének részére lehetővé tette az ingyenes ADSL internetre való csatlakozást, és ezzel megteremtette a lehetőséget a tanfolyam beindítására, melyen az egyesület tizenkét tagja vesz majd részt, a szolgálat pedig három számítógéppel járult hozzá mindehhez. A tanfolyam, mellyel a fogyatékkal élők versenyképesebbé válnak, első alkalommal lesz az egyesület helyiségeiben. Magát a képzés beindulásának bejelentését is azért az egyesület helyiségeiben tartjuk, mert ezzel is arra szeretnénk felhívni a munkaadók figyelmét, hogy foglalkoztassák ezeket a személyeket is – mondta Zlatko Panić, a szolgálat szabadkai fiókintézetének igazgatója.

Vladimir Srdić, a Tartományi Foglalkoztatási Szolgálat igazgatója szerint az idei év mindenképpen meghozza a professzionális átképzésre és a fogyatékkal élők foglalkoztatására vonatkozó törvény eredményeit.

– A törvénynek köszönhetően megnövekedett a foglalkoztatott fogyatékkal élők száma, és csak Vajdaságban tavaly május és december között 1140 fogyatékkal élő személy kapott munkát. Az ő foglalkoztatásukra az idén 800 millió dinárt különítettünk el, melynek egy részét a képzésükre fordítjuk, másik részéből pedig a fogyatékkal élők foglalkoztatási programjait támogatjuk, illetve a megfelelő munkakörülmények kialakítására és a szakmai segítségnyújtásra is lehet támogatást igényelni. A fogyatékkal élők 49 százalékának nincs semmilyen végzettsége, 48 százalékuk középiskolai és csupán három százalékuk rendelkezik valamilyen magasabb végzettséggel, ezért tartjuk fontosnak a képzésüket.

A tervek szerint Szerbiában összesen 8250 fogyatékkal élő személyt kapcsolnak majd be ezekbe a programokba.

A Szakmai rehabilitációs és fogyatékkal élők foglalkoztatási központja tavaly alakult meg, hogy segítse ezeket a személyeket és aktívan kiveszi a részét a foglalkoztatási folyamatból. A központ a foglalkoztatási szolgálat külön szervezési egysége Belgrádban, amely műszakilag és szakmailag is alkalmas a fogyatékkal élőkkel és egyesületeikkel, valamint a munkaadókkal való együttműködésre. A központ egyfajta kapocs a résztvevők között és arra törekszenek, hogy érvényre juttassák az egyenjogúságot és ezeket a személyeket bekapcsolják mindazokba a folyamatokba, aktivitásokba, amiket a foglalkoztatási szolgálat bonyolít le, mondta el Vanja Zlatković, a központ vezetője.

– Feladatunk a szervezés, a koordinálás, a szakmai rehabilitáció, a munkaalkalmasság felmérése és a foglalkoztatáson belüli feltételek javítása. A jövőben szeretnénk egy egész országra kiterjedő rendszert kialakítani. Az elmúlt egy év azt mutatja, jó úton haladunk afelé, hogy teljes képet kapjunk a fogyatékkal élők helyzetéről és segítsünk a felzárkóztatásunkban.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás