2024. július 17., szerda

Helyrehozták – tönkrement

Nem lehet tudni, mikor kerül sor a Manojlović-palota falfestményének újbóli restaurációjára

Két éve fejeződött be a Manojlović-palota felújítása, melynek során a belső teret, a freskót és a külső falakat renoválták. Pénz híján azonban csak a tető egy részét sikerül megjavítani, ezért az épület beázott és a helyreállított falfestményekben nagyon hamar kárt tett a hó és az eső.

A Manojlović-palota azok közé az épületek közé tartozik, melyek hűen tükrözik Szabadka egykori arcát, éppen ezért nagy becsben tartják őket. Nagy gonddal állították helyre, a műemlékvédők szerint ilyen nagy figyelmet csak a Városháza és a Raichle-palota felújítási munkálatainak szenteltek, ám az állványokat még el sem távolították, az épületen máris károk keletkeztek. A fém galambriasztót rosszul szerelték fel, ezért a járdára zuhant, a vakolat lepergett, a tető pedig beázott, így a falfestmény több helyen is megrongálódott. A palota felújítására mintegy húszmillió dinárt költöttek.

– A Községközi Műemlékvédelmi Intézetnek nincs pénze, ezért minden szükséges munkát a Városépítési Igazgatóság finanszíroz, már ha van neki miből. Mi elkészítettük a felújítás tervét, ők pedig a pénzügyi tervezetet. Mi minden feladatunkat időben elvégeztünk, a tető felújításakor viszont elfogyott a pénz, emiatt sajnos leálltak a munkálatok, így az folyamatosan beázott. Mi nem sokat tehettünk az ügyben. A falfestmény néhány helyen tönkrement, de olyan hibákról van szó, amelyeket rendbe lehet hozni, és amint lesz rájuk pénz, ki is lesznek javítva – ígérte Vass Géza, az intézet igazgatója.

Goran Bolić volt az egyik restaurátor, aki részt vett a falfestmény mintegy három hónapig tartó helyreállításában. Mint mondja, az épületnek – így a festménynek is – igen nagy az eszmei értéke, különösen a szabadkaiak számára, de nagyon nehéz a kulturális értékeket pénzben kifejezni, ezért a kár nagyságát sem tudná felbecsülni. Véleménye szerint egy tanulmányt kellene írni az esetleges kárról és a helyreállításról.

– Nem tudok érdemben nyilatkozni, mert bár hallottam, hogy megrongálódott a festményt, nem voltam a helyszínen. Amíg mi ott dolgoztunk, nem tapasztaltuk, hogy beázna a tető még a nagyobb viharok alkalmával sem. Ennek ellenére úgy vélem, gond nélkül ki lehet javítani a hibákat, és újra eredeti pompájában ragyog majd a falfestmény.

Blau Péter, a Városépítési Igazgatóság igazgatóhelyettese lapunknak elmondta, a pénzhiány miatt keletkeztek a károk, emiatt pedig senki sem vonható felelősségre, hiszen amint lehetőségük adódott, befejezték a mintegy három évvel ezelőtt megkezdett munkálatokat.

– A tetőt tavaly decemberben teljes egészében lefedtük, így az már nem ázik be, és tulajdonképpen ezzel be is fejeződött az épület felújítása. Egy ideig az egyik felszerelt klímaberendezés kompresszorából is folyt a víz, de most már azt is megjavították. Amint lesz rá keretünk, a megrongálódott falfestményt is helyrehozatjuk, de hogy mekkora a kár, mennyibe fog kerülni az újbóli restauráció és mikor kerül rá sor, azt ebben a pillanatban nem tudom megmondani.