Az alapélelmiszerek közül elég csak a kenyér árát megnézni: egy vekni jelenleg 54 dinárba kerül, de azzal rémisztgetnek, hogy hamarosan 70, sőt az év végéig akár 150 dinár is lehet. Sokkoló számok ezek, mint ahogy rengetegen háborodtak fel azon is, hogy a régi krumpli ára a napokban elérte a 100–120 dinárt. Ennyibe kerül a csirkehát és az aprólék is, így lassan jobban megéri húst vásárolni, mint zöldségféléket.
A Köztársasági Statisztikai Intézet felmérése szerint a januári átlagfizetés 34 ezer dinár volt. Slobodan Milosavljević kereskedelmi miniszter februárban azt nyilatkozta, egy háromtagú családnak a fogyasztói kosara 52 ezer 700 dinárt tesz ki, de hogy mindent megvásároljunk, az átlagfizetés 1,33 százalékára lenne szükségünk, miközben tudjuk, hogy a legtöbbünk havi bevétele nem éri el az átlagot, a nyugdíjasok, munkanélküliek helyzete pedig még inkább kétségbeejtő. A hónap folyamán a Blic napilap egy másik felmérést készített: egy olyan négytagú családot vettek alapul, amelyben mindkét felnőtt munkaviszonyban van, és két gyermeke vagy eltartott tagja van a családnak. Az ő fogyasztói kosaruk 96 ezer dinárt tesz ki, miközben a két felnőtt átlagfizetése összesen 68 ezer dinár. Ezt a felmérést összehasonlították a pár hónappal korábban végzettel, a számokból pedig az derült ki, hogy a márciusi fogyasztói kosár 3900 dinárral több, mint a decemberi, és mintegy tízezer dinárral drágább a szeptemberinél.
Sok szabadkai a Tejpiacon szerzi be a zöldségfélék, gyümölcsök legnagyobb részét, de ott is nagy drágasággal kell szembesülniük. A vöröshagyma kilója 60–70 dinár, a káposztáé 50 dinár, zöldség már 20 dinártól kapható, de van 60 dinárért is, a répa ára pedig 10 és 50 dinár között mozog. Az újhagyma 50 dinár, a cékla kilója 30–40 dinár, a paprika darabja 20 dinártól indul, a paradicsom behozatali cikként néhol a 150, sőt a 200 dinárt is eléri. A legnagyobb drágulás a burgonyánál tapasztalható, aminek ősszel 35 dinár volt kilója, most viszont a duplája, tegnap ugyanis 70–80 dinárért lehetett kapni, de néhány nappal ezelőtt a 120 dinárt is elérte. Egyedül akkor olcsóbb, 60 dinár, ha az ember 15 kilós zsákban vásárolja meg.
Azt mondják, azért ilyen drága a krumpli, mert hiánycikké vált.
– Azt mondják a termelők, kevesebb burgonya termett az eső miatt, és azért ilyen drága, mert nincs elég, a többi áru meg mindig ennyi szokott lenni. Szerintem nincs olyan nagy drágaság a krumplit kivéve, az újkrumpli pedig legalább 15–200 dinár lesz eleinte, de az mindig drága, mikor megjelenik. Attól is függ, mennyi terem, és mennyi van a piacon. Ha sok asztalon van új tök vagy krumpli, akkor hamar lemegy az ára – mondta az egyik piaci árus.
Sok krumplit elvitt a víz a nyáron, és ezért nagy részét el kellett dobni. A készletek most fogytak ki, ezért van ez a hirtelen áremelkedés is, magyarázza Éva, az egyik termelő.
– Az üzletekbe Hollandiából hozták be a krumplit, mert itthon már alig van. A többi áru az őszi áron kapható továbbra is. Sokat kell vele dolgozni, mégis alig van pár dináros keresetünk rajta kilónként. Nagyok a költségek, 8000 dinárt fizetünk csak az asztalért, és alig élünk meg belőle, az embereknek meg érezhetően nincs pénzük. Mindent megvesznek, de sokkal kevesebbet, mint eddig – emelte ki.
Rihter Lajos termelő asztalán sok zöldségfélé található. Zsenge tök, paradicsom, uborka, paprika, brokkoli és karfiol is van – ez mind behozatali áru, 200 dinár kilójuk, csak a brokkoli 250. A burgonyát ő is 80 dinárért árulja. Mint mondja, évtizedek óta dolgozik termelőként, de a burgonya még sosem volt annyira drága, mint most.
– Én is mástól veszem a krumplit, mert a sajátom már elfogyott. Tavalyelőtt volt ezerötszáz zsák belőle, tavaly már csak hétszáz, a víz miatt sok elrohadt, sőt a jég is elverte. Most a mag miatt idegeskedek, mert ha 120–130 dinár lesz kilója, nem lesz rávalóm. A többi nem drága, csak nincs az embereknek pénze. Nincs kevesebb vevőm, csak kevesebbet vásárolnak, aki eddig 5-6 kiló krumplit vett, az most csak 1-2 kilót kér, vagy egy fél karfiolt, mert nem futja neki többre – mondja Lajos.
– Csak néha merek megengedni magamnak egy kicsit többet, most éppen tejfölt vásárolok. Általában zöldséget, répát, hagymát szoktam venni, a krumplit még az ősszel bekészítettem, így a mostani áremelkedés nem érint. A friss tavaszi zöldségfélék mindig drágák, mikor megjelennek, úgyhogy inkább megvárom, hogy egy kicsit lemenjen az áruk, és akkor veszek belőlük.
– Az alapélelmiszerek is nagyon megdrágultak, a cukor, a liszt, az olaj is méregdrága, csak a fizetések maradtak ugyanakkorák. Általában a piacon vásárolunk, mert ott frissebb az áru, ismerjük az eladókat is, még a tejet is háznál vesszük. Az idényjellegű zöldségféléket sem vesszük meg rögtön, de ha már olcsóbbak, többet bekészítünk belőlük.