A Vízművek és Csatornázási Közvállalat megkezdte előkészületeit a nyári idényre, amikor is megnövekszik a vízfogyasztás. A vállalat köteles gondoskodni ilyenkor is az állandó vízellátásról, és az ivóvíz minőségének megőrzéséről, ennek érdekében már most megelőző vizsgálatokat végez és elhárítja azokat a gondokat, melyek ebben akadályoznák – mondta el Snežana Pejčić , a vállalat igazgatónője a tegnapi sajtótájékoztatón.
– Felmérjük az ivóvízkészleteinket és már a jövő évi vízellátásra készülünk, emellett lépéseket teszünk kutaink vízmennyiségének megőrzésére. Éppen ezért az idén két új kutat fúrunk az egyes számú vízgyár területén, melyhez a Tartományi Nagyberuházási Alap jóváhagyta a szükséges pénzt. Pillanatnyilag is tart a vízellátó rendszer ellenőrzése és felkészítése, a nyers vizet feldolgozó üzem javítása és a vízvezeték-hálózat tisztítása.
Április elsejétől a háztartásokban 5,8 százalékkal drágult a víz köbmétere, és úgyszintén április 1-től minden fogyasztó havonta 80 dinárral többet fizet a vízellátó rendszer karbantartási költségeinek fedezésére, attól függetlenül, hogy mennyi a vízfogyasztása – jelentette be az igazgatónő.
Szőllősi Ildikó, a vízellátási részleg vezetője elmondta, napjainkban a városi vízellátást öt helyről fedezik, a legnagyobb az egyes számú vízgyár, ahol harminc kút működik, melynek kapacitása másodpercenként 350 liter víz, a kettes számú vízgyár területén hét kút van, melyből 80 liter vizet nyernek másodpercenként, és további három kút a város területén, melyek kapacitása 40 liter másodpercenként, ez összesen 470 liter vizet jelent. A nyári fogyasztás viszont 500–550 liter, ezért a különbséget az egyes számú vízgyár tartályaiból fogják pótolni, a peremvárosi települések pedig saját kutakkal rendelkeznek.
– Április 20-ig tartanak azok a munkálatok, melyek során felkészülünk a nyári periódusra és a kapacitásainkat tekintve úgy véljük, az idén sem lesz fennakadás a vízellátásban.
Radulović Novák Renátától, a laboratórium vezetőjétől megtudtuk, a feldolgozásnak köszönhetően az ivóvíz, ami eljut a fogyasztóhoz, mikrobiológiailag és vegyileg is megfelelő minőségű, a vas, az arzén és az ammónia pedig nem haladja meg a megengedett értékeket. Naponta hetven ellenőrző helyről vesznek vízmintát, így folyamatosan nyomon követik a víz minőségét és annak változásait.